Engelsiz Bankacılık

2020 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz “Engelsiz Bankacılık Hackathon”unun ikincisini bu sene daha geniş bir çerçevede, Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerinden başvuru aldığımız “Engelsiz Bankacılık Ideathon”u olarak hayata geçiriyoruz. 

Alternatif Bank Engelsiz Bankacılık

Alternatif Bank olarak yaptığımız çalışmalarla Bankamızı adım adım yeni bir kültüre doğru dönüştürüyoruz. ‘Basiretli ve danışman bankacılık’ anlayışımıza aynı zamanda ‘Engelsiz Bankacılık’ bakışımızı katıyoruz. Bunları yaparken de odağımıza marka konumlamamızın temel unsuru olan ‘İnsan Odaklılık’ anlayışını alıyoruz. Engelsiz Bankacılık dediğimiz zaman da tüm hizmetlerimize herkesin kolaylıkla erişebilmesini anlıyoruz. Sokakta olmanın, toplu taşıma araçlarını kullanmanın yani kendi ihtiyaçlarını karşılayarak hayatın bir parçasını oluşturmanın engelli olsun olmasın her vatandaşın hakkı olduğunu biliyoruz. Aynı hak bankacılık hizmetlerinden yararlanırken de geçerli. Biz de bu noktada bankamızın iş yapış kültürünü hak temelli bankacılık felsefesiyle geliştiriyoruz.


Hedefimiz

  • Bankacılık hizmetlerimizi herkes için ‘eşit ve hak temelli’ bir yaklaşımla daha erişilebilir kılmak.
  • Hayata geçireceğimiz projelerle topluma fayda sağlayarak örnek teşkil etmek.

Bunun İçin;

  • Her biri kendi alanında uzman akademisyen ve sivil toplum temsilcileri danışmanlığında çalışmalarımıza yön veriyoruz.
  • Hizmet kanallarımız için sürekli iyileştirmeler planlıyoruz.
  • Yetkin insan kaynağımızın farkındalığını, bilgili seviyesini artırıyoruz.
  • Engellilerin ihtiyacına uygun ürünler geliştirmek için çalışıyoruz.

Neler Yapıyoruz?

Bankamız çalışanlarına, konuyla ilgili farkındalıklarını artırmak ve bilgilendirmek amacıyla başta sakatlık, engellilik tanımları, engel gruplarını tanıma ve en doğru iletişim teknikleri konularında dil ve perspektif birliği eğitimleri veriyoruz. Kurum içinde oluşturduğumuz farkındalığın sürekliliğini sağlamak amacıyla oryantasyon programımıza bu konuda özel modüller ekledik. 

Mevcut ATM’lerimize ilave olarak hizmete aldığımız yeni ATM’lerimiz hem görme engelli hem de ortopedik engelli müşterilerimizin kullanımına uygun hale getiriliyor.

Kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla sesli yönlendirmeler eklediğimiz ATM’lerimiz sayesinde, görme engelli müşterilerimiz bu kanal üzerinden finansal işlemleri yapabilir duruma geldi. ATM'lerimizin üzerine ayrıca, Braille alfabesi ile yazılmış yönlendirme etiketleri de yapıştırıldı.

İşitme engelli müşterilerimizin Müşteri İletişim Merkezi hizmetlerinden yararlanmak için yardım alabilecekleri online destek uygulamamızı da hayata geçirdik. Ayrıca bankacılık hizmetlerimize ilişkin sözleşmeler, sesli olarak web sitemize eklendi. 

Bu geliştirmeler ile Danışma Kurulumuzun yönlendirmeleri doğrultusunda hazırladığımız ve şubelerimizde erişilebilirlik ölçütlerinin değerlendirilmesini sağlayan kılavuzumuzla beraber de yapılması gereken ek düzenlemeleri hayata geçirmeye başladık. 

İnternet ve Mobil Bankacılık uygulamalarımızın erişilebilirlik standartlarına uygun halde olmasının yanı sıra bu kanallarımızın iyileştirilmeleri için çalışmalarımız, bu konuda aldığımız ek danışmanlık desteğiyle sürüyor.

Engellilerin daha iyi bir bankacılık hizmeti almasına katkı sunacak projelerin geliştirilmesi amacıyla sürece gençleri de dâhil ettik. Özyeğin Üniversitesi öğrencileriyle birlikte Şubat 2020’de erişilebilirlik ve evrensel tasarım yaklaşımıyla,  ‘Engelsiz Bankacılık’ temalı bir hackathon düzenledik. Buradan çıkan fikirleri hayata geçirmeyi ve önümüzdeki yıldan itibaren hackathon’u çok daha geniş bir çerçeveye yayarak geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz.

Engelsiz Bankacılık alanında beş yıllık bir plan dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Engelsiz bireylerin her hizmete, hak temelli ve eşitlik anlayışıyla erişmelerini mümkün kılacak her türlü düzenlemenin hayata geçmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye devam edeceğiz.

Engelsiz Bankacılık Ideathon

engelsiz bankacılık görseli

Engelsiz Bankacılık Ideathon

Alternatif Bank Ideathon 2022’de fikirler engelleri aşmak için yarıştı!

Engelsiz Bankacılık Tanıtım Videolarımız

engelsiz bankacılık görseli

"Engelsiz Bankacılık" İçin Var Gücümüzle Çalışıyoruz

Alternatif Bank Engelsiz Bankacılık

Engelsiz Bir Yaşam Hayal Ediyoruz

Engelsiz Bankacılık Hackathon 2020

Alternatif Bank Engelsiz Bankacılık Basın Lansmanı

Sözleşmeler Formlar

Sözleşmeler ve Formlar

ATM ve Şubeler

engelsiz bankacılık görseli

ATM

Alternatif Bank ATM'leri ile günün her saati paranız cebinizde!

Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

Cep telefonu numaranızı yazın, Alternatif Bank Mobil uygulaması bir SMS ile cebinize gelsin.