Basın Bültenleri ve Duyurular

Alternatif Bank Dış Ticaretteki Başarısıyla EBRD Tarafından Üst Üste Beşinci Kez Türkiye’nin En İyisi Seçildi

10 Mayıs 2022

Alternatif Bank, dış ticaretin finansmanında ortaya koyduğu başarılı performans ve müşterilerine yarattığı değerle, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Dış Ticaret Programı kapsamında, “Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı” seçildi. Banka bu ödüle, Türkiye’nin dış ticaret hacmine yaptığı katkılar ve program kapsamında gerçekleştirdiği yüksek işlem hacimleriyle üst üste 5. kez layık görüldü.

Alternatif Bank,  2017 yılında dâhil olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından ‘Dış Ticaret Programı’ kapsamında bir kez daha “Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı” ödülüne layık görüldü. Ödül töreni 10 Mayıs 2022 tarihinde Marakeş’te EBRD’nin Yıllık Toplantısı ve İş Forumu kapsamında düzenlendi. Alternatif Bank ödülünü Finansal Kurumlar Müdürü Ahmet Kınalısoy ve Müdür Yardımcısı Ertaç Bektaş aldılar. Alternatif Bank, stratejik önceliği olarak gördüğü dış ticaret alanında, ihracatçı firmalara her yıl sürekli artırdığı kredi desteğinin yanında uzmanlığıyla da rehberlik ederek başarılı bir performans ortaya koyarken, söz konusu programı aktif ve efektif bir şekilde kullanarak 2018’den bu yana ödülün üst üste 5. kez sahibi oldu.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ödülle ilgili; “Ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir büyümesinde dış ticaret özellikle de ihracat çok önemli bir rol oynuyor. Bu bakış açısıyla dış ticareti önceliğimiz olarak görüyor, dış ticaret müşterilerimizi danışman bankacılık vizyonumuzla finansal ve finans dışı konularda en üst seviyede desteklemeye devam ediyoruz. Bu alanda en güçlü dayanağımız da yüksek yetkinliğe sahip, alanında uzman ekibimiz. Özellikle ihracatçılarımıza ihtiyaçlarına göre finansal kaynak sağlamayı çok önemsiyor, Alternatif Bank olarak onların yanında olmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda, Bankamızın 2021 yılında kendi kaynaklarından kullandırdığı ihracat taahhütlü krediler bir önceki yıla oranla yüzde 90 büyüme gösterdi. 2017’den itibaren dâhil olduğumuz EBRD Dış Ticaret Programı’nda belirlenen limitleri ülkemizde en hızlı ve verimli şekilde reel sektörle buluşturan banka olmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızın karşılığı olarak EBRD tarafından üst üste 5 yıldır 'Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı' seçilmemiz de bize gurur veriyor. EBRD ile süregelen verimli iş birliğimiz son yıllarda dış ticarette gösterdiğimiz istikrarlı gelişimimizi perçinlemesi açısından da ayrı bir önem taşıyor. Hedefimiz ‘danışman ve basiretli bankacılık’ anlayışımızla, ülkemiz ekonomisine ve ihracatçılarımıza her yıl artan bir hacimle desteğimizi sürdürmek.” dedi.

Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

Cep telefonu numaranızı yazın, Alternatif Bank Mobil uygulaması bir SMS ile cebinize gelsin.