Basın Bültenleri ve Duyurular

Alternatif Bank, KOBİ'leri Desteklemek İçin EBRD ve IFC'den 50 Milyon Dolar Kaynak Sağladı

20 Ekim 2020

Alternatif Bank, pandemiden etkilenen KOBİ’lere destek olmak amacıyla EBRD ve IFC’nin hayata geçirdiği COVID-19 Destek Paketi kapsamında 50 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Alternatif Bank, Koronavirüs salgınından etkilenen KOBİ’lere destek olmak amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) toplam 50 milyon dolar tutarında kredi sağladı. Banka, EBRD ve IFC’den temin ettiği 25’er milyon dolar tutarındaki fonu KOBİ’leri küresel salgının ekonomik etkilerine karşı desteklemek ve ticaretin devamlılığını sağlamak amacıyla kullandıracak. 

Konuyla ilgili bilgi veren Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Bankamız, uzun yıllardır güçlü ilişkiler kurduğu EBRD ve IFC ile bugüne kadar çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdi. Son olarak, tüm dünyayla birlikte ülkemizi de derinden etkileyen pandemi nedeniyle finansal piyasaları desteklemek amacıyla bu iki kurumla anlaşma imzaladık. Koronavirüs salgınının hem sosyal yaşam hem de küresel ölçekte ekonomi üzerinde büyük etkisi oldu. Bu işlemle EBRD ve IFC’nin hayata geçirdiği COVID-19 Destek Paketi’nin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Paket kapsamında sağladığımız 50 milyon dolar tutarındaki krediyle salgından etkilenen KOBİ’lerimiz ve özel sektörün ticari faaliyetlerini desteklemeye daha fazla katkıda bulunacağız. Hoş bir tesadüfle geçtiğimiz Mayıs ayında aynı hafta içinde EBRD ve IFC’den dış ticaretin finansmanı alanında üç ödül birden kazandık. Şimdi de bu iki değerli kurumla önemli bir işlemi sonuçlandırdığımız için benzer bir mutluluk yaşıyoruz. Bu anlaşma, EBRD ile gerçekleştirdiğimiz ilk nakdi kredi olması açısından da bizim için ayrı bir önem taşıyor. EBRD ve IFC ile yıllar içinde kurduğumuz güçlü ilişkiler hem Bankamıza duyulan güveni hem de Türkiye ekonomisine olan bağlılığımızı teyit ediyor. Bu anlaşma her iki kurumla sürdürdüğümüz verimli işbirliğimizi ve sürekli gelişen ilişkimizi de pekiştiriyor. ‘Danışman ve Basiretli Bankacılık' anlayışımızla, sektörü ve ölçeği ne olursa olsun büyüme hayali olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan ve ekonomimiz için katma değer yaratan tüm işletmelere finansman sağlamaya ve destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ise “EBRD, Türkiye'de bugüne kadar 1 milyar Euro'yu aşan yatırımlarla yerel şirketlerin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verdi. Yeni kredi, Alternatif Bank'ın Türk şirketlerine kredi vermeye devam etmesini sağlayacak ve Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkisine karşı koymaya yardımcı olacak.” yorumunda bulundu.

IFC’nin Avrupa ve Orta Asya Finansal Kuruluşlar Grubu’ndan Sorumlu Endüstri Bölge Başkanı Vittorio Di Bello ise “Alternatif Bank'a sağladığımız kredi, Türkiye'deki KOBİ'lerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik devam eden çabalarımızın bir parçası. Kredimiz, KOBİ'lerin kısa vadeli nakit ihtiyaçları üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacak ve mevcut istihdam seviyelerini sürdürmelerine destek olacak." diyerek görüşlerini paylaştı.

VOV Hesaplama Aracı

VOV hesaplama aracı ile faiz oranlarını görün ve mevduat başvurunuzu anında yapın!

Ekstra Hesap Hesapla
Mevduat Hesaplama Aracı

Mevduat hesaplama aracı ile faiz oranlarını görün ve mevduat başvurunuzu anında yapın!

Kredi Hesaplama Aracı

Kredi hesaplama aracı ile faiz oranlarını görün ve kredi başvurunuzu anında yapın!

Ticari Taksitli Kredi Hesaplama Aracı

Kredi hesaplama aracı ile faiz oranlarını görün ve kredi başvurunuzu anında yapın!

Nakit Döngüsü Hesapla (Finansal)
Nakit Döngüsü Hesapla (Zaman)
Tahvil ve Bono Hesapla
Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

Cep telefonu numaranızı yazın, Alternatif Bank Mobil uygulaması bir SMS ile cebinize gelsin.

Yenilenen Web Sitemize Hoş Geldiniz.

”Danışman Bankacılık” anlayışımızla sunduğumuz ürün ve hizmetlerle tüm ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Keşfet