İNTERNET ŞUBESİ
MENÜ

Basın Bültenleri ve Duyurular

Basın Bültenleri ve Duyurular

Basın Bültenleri ve Duyurular

Alternatif Bank’a Stevie’den Dört Ödül

27 Ağustos 2019

Alternatif Bank, iş dünyasının en saygın ödülleri arasında yer alan Stevie Uluslararası İş Ödülleri kapsamında dört farklı kategoride ödüle layık görüldü. Yılın marka değişimi, bankacılık sektöründe yılın şirketi ve yılın iletişim bölümü kategorilerinde Alternatif Bank bronz ödülün, bankacılık alanında yılın üst düzey yöneticisi kategorisinde ise Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür altın ödülün sahibi oldu.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür “Aldığımız ödüller, ekip arkadaşlarımla beraber gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmaları global anlamda taçlandıran özel bir anlam taşıyor. Bizim için en büyük ödül müşterilerimizin teveccühüdür. Var gücümüzle bunu sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

Alternatif Bank, 2019 Stevie Uluslararası İş Ödülleri kapsamında 2018 yılında gerçekleştirdiği başarılı marka dönüşümü projesi başta olmak üzere biri altın, üçü bronz olmak üzere dört farklı kategoride ödüle layık görüldü.

Ödüllerle ilgili olarak Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Uluslararası saygınlığı olan organizasyonlardan alınan ödüller bizim gibi kurumlar için her zaman bir motivasyon kaynağı. Alternatif Bank olarak 2018’de başarılı bir marka dönüşümüne imza atarak başladığımız stratejik iş planımızda çok önemli yol kat ettik. Aldığımız ödüller, ekip arkadaşlarımla beraber bu süreçte gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmaları global anlamda taçlandıran özel bir anlam taşıyor. Ama bizim için en büyük ödül müşterilerimizin teveccühüdür. Var gücümüzle bunu sağlamak için çalışıyoruz.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Bu yıl 16.sı gerçekleşen, uluslararası alanda şirket, kurum ve yöneticileri yıl içinde gösterdikleri performans ve sosyal hayata yansıyan pozitif katkıları çerçevesinde ödüllendiren Stevie Ödülleri, 7 farklı alanda, her yıl 70’den fazla ülkeden 12 binin üzerinde başvuru alıyor. Program kapsamında bu yılki ödüller, 19 Ekim’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Alternatif Bank ihracatçının Yol Arkadaşı Olmak İstiyor

07 Ağustos 2019

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür: “19 trilyon dolara ulaşan dünya ticaretinden, Türkiye olarak yaklaşık %1’e ulaşan payımızı daha fazla artırmamız mümkün. Bunun için ihracatta donanım kazanmamız ve yeni pazarlara ulaşmamız gerekiyor. Biz bu fırsatları desteklemek istiyoruz.

Alternatif Bank olarak son iki yılda ihracatın finansmanında 4 buçuk kattan fazla büyüme göstererek 675 milyon dolarlık kredi hacmine ulaştık ama bununla yetinmiyoruz, daha fazlasına talibiz.”

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, ihracatçı firmalara sundukları hizmetleri 7 Ağustos Çarşamba günü Grand Hyatt’da gerçekleştirdiği toplantıda paylaştı. Kaan Gür, dünya ticaretinden alınan payı artırmada ve cari açığı azaltmada çok kritik bir noktada olan ihracat alanında, Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli, gelişim alanlarını, potansiyel pazarlara dönük püf noktalarını değerlendirdi. Alternatif Bank Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek’in de katıldığı toplantıda, Bankanın ‘danışman bankacılık’ anlayışıyla ihracatçılara sunduğu finansal desteklerin yanında devreye aldığı Dış Ticaret Danışman Hattı, Dış Ticaret Eğitim Seminerleri hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Toplantıda Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür “İhracatımız son yıllarda istikrarlı bir büyüme trendi yakaladı. 2018 yılında 168 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımızın, bu yıl sonunda 180 milyar doların üzerine çıkması hedefleniyor. İhracatımızdaki olumlu gidişata rağmen dünya ticaretindeki payımıza baktığımızda son üç yılda durağan bir görünüm çizdiğimiz ortaya çıkıyor. Bu da mevcut ürün gamımızı geliştirmemiz ve ihraç ürünlerimizde donanım kazanmamız gerektiğini gösteriyor. Dünya ticaretinin 2019’da potansiyelinin 19,6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Ticaret savaşlarının, ülkelerin ithalata karşı getirdiği korumacı yaklaşımların ve küresel durağanlaşmanın bir sonucu olarak küresel ticaretin büyümesinin sınırlanacağını öngörüyoruz. Bu da daha nitelikli, yeri doldurulamaz mal üretimi gereğini bir kez daha gündemimize taşıyor.” dedi

Kaan Gür sözlerine şöyle devam etti: “Son zamanlarda gelişmiş ülkeler için daha sık dile getirilmeye başlanan resesyon tartışmaları ülkemizin yeni ihracat pazarlarına odaklanması konusunu daha da önemli hale getiriyor. Bu açıdan Orta Avrupa ve Balkan ülkeleri, sahra-altı ülkeleri, Asya Pasifik ve Orta Amerika’nın yeni pazarlar olarak önem kazanacağını düşünüyoruz.

İhracatımız İsviçre, Libya ve Katar’da hızla artıyor. İhracatımızda Avrupa’nın yeri oldukça önemli olup, toplam ihracatımızın yarıdan fazlasını bu bölgeye yapıyoruz. İhracatımızın en hızlı büyüdüğü ülkelere baktığımızda da İsviçre ve Libya’yla birlikte Katar’ın ilk üçte olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Zira Katar’la yapılan ticaretin artırılması için Türk ihracatçıların desteklenmesi uzmanlığımızın yoğun olduğu konular arasında gelirken, iki ülke arasında köprü olmaya büyük önem veriyoruz. Ülkemizin Katar’a olan ihracatı son 8 yılda 7 kat arttı ve 2018 yılında 1,1 milyar dolarla zirve yaptı. Son zamanlarda yaşanan jeopolitik gelişmeler ve dünya kupasına yönelik yatırımlar Katar’ın ticaretini etkiledi. Bu tip gelişmeleri yakından izleyecek ve aksiyona çevirecek bir zemin oluşturmamız gerekiyor. Ancak Türkiye’nin Katar’ın ithalatındaki payı bunca gelişmeye rağmen %3 civarında. Daha iyi olabiliriz. Önemli olan zamanında aksiyon alarak, ihtiyaçları tespit edip üretimi bu yönde desteklerken, değer yaratacak bir şekilde pazara penetrasyonu sağlamak. Banka olarak böyle bir yapının kurulmasında paydaş kuruluş olmayı önemsiyoruz.

Alternatif Bank olarak iki yıl önce Bankamızda bulunan ihracat taahhütlü kredilerin ortalama büyüklüğü 147 milyon dolarken, 2019 yılında 4 buçuk kattan farzla artış göstererek 675 milyon dolara ulaştı. İhracatçı firmalarımızın finansmana erişmelerinin yanı sıra potansiyel pazarlarda varlık gösterebilmeleri için bilgiye olan ihtiyaçları da ortada...

Her pazarın dinamiklerine hakim olmaları, uygun ürün ve hizmet geliştirmeleri son derece önemli. Zira mevcut durumda kilogram başına ihracatımız 2 doların üzerine çıkamıyor. Bu amaca hizmet edecek adımlara, yani araştırma, envanter çalışması, yatırım, kalifiye insan gücüne destek gibi, orta ve uzun vadeli stratejik hedeflemelere katkı vermeye hazırız.“

Alternatif Bank Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek ise Alternatif Bank’ın ihracat alanında sunduğu hizmetler hakkında şu bilgileri verdi. “Banka olarak, ihracatçılarımıza ihtiyaçlarına göre hem finansal kaynaklar hem de bilgiyle donanmaları için destek sağlıyoruz. TİM ve bünyesindeki ihracatçı birlikleriyle yaptığımız protokoller çerçevesinde, ihracatçılarımıza uygun koşul ve fiyatlarda finansman ve bankacılık hizmetleri sunuyoruz. TİM üyesi müşterilerimiz ve grup firmalarına bugüne kadar toplamda 6,1 milyar TL kredi sağlayarak, çalışma büyüklüğünü de 8 milyar TL’nin üzerine çıkardık. Bu yıl, TİM üyesi müşterilerimize ayıracağımız 200 milyon dolar kaynakla çalışma büyüklüğünü daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca ihracatçı firmalar arasında kadın girişimcilere özel ayrıcalıklarımız bulunuyor. Bankamızın fonlarından belirli bir kısmını onlar için ayırdık. Bu kapsamda kredi dışındaki diğer bankacılık ürünlerinde kadın girişimcilerimize masrafsız ve avantajlı fiyatlama sunuyor, özel işyeri sigortası, hayat sigortasında özel teminat gibi hizmetler veriyoruz.

İhracatçılarımızın ihtiyaçlarına baktığımızda bilgiyle donanmalarının ne kadar önemli olduğunu gördük. İhracatı geliştirmek için Türkiye’nin sadece büyük şehirlerinde değil, dört bir yanında fırsat var, doğru bilgilendirme ise önemli fırsatlara kapı açıyor. Alternatif Bank olarak, ‘danışman bankacılık’ anlayışımızla basiretli ticaret yapan firmaların ihracat hamlelerinde de destek olabilecek birikime sahibiz ve bu birikimi müşterimiz olsun veya olmasın bize başvuran tüm kurumlara sunmayı bir görev biliyoruz. Bu bakışla konunun finansal boyutunun ötesinde işinde uzman olan kadromuzun bilgisini ve deneyimini ihracatçılarımızın kullanımına açtık. İhracatçılara gereksinim duydukları mevzuat, teknik destek vb. konularda bilgi vermek için ‘Dış Ticaret Danışman Hattı’ kurduk. Tüm ihracatçılarımız 444 00 55 no’lu çağrı merkezimizi arayarak ihracat süreçleriyle ilgili konularda uzmanlarımızla direkt görüşerek destek alabiliyor.

Bunun dışında yine ihracatçı birlikleriyle veya şubelerimiz nezdinde ‘Dış Ticaret Eğitim Seminerlerine’ başladık. Bu seminerlerde işin teknik tarafıyla birlikte karşılaşılabilecek risklerin neler olduğunu, ticarette hangi tarafın hangi aşamada ne gibi riskleri aldığını ve bu riskleri nasıl minimize edebileceklerini anlatıyoruz. Sadece dış ticaret değil, aynı zamanda dış ticaret kaynaklı kur risklerinin ne olduğunu ve nasıl korunabileceklerini de örnekliyoruz. Özellikle bulunduğumuz konjonktürde bu konuda ciddi bir bilgi açığı olduğunu gördüğümüzden riski ve çözümleri bankacı gözüyle yoğun bir şekilde irdeliyoruz. Bugüne kadar İstanbul, Konya ve Mersin’de yaklaşık 100 firma çalışanı bu eğitimlere katıldı. Hedefimiz bu yıl içinde başta Manisa, Adana, Kayseri ve İzmir olmak üzere toplam 10 ilde bu eğitimleri sürdürmek.

Bunlara ek olarak, dış ticaret müşterilerimizin operasyonlarını kolaylaştıracak ürün ve hizmetlerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. Eylül ayı itibarıyla ihracatta e-Teminat Mektubu’na geçiliyor. Biz de sadeleşen ve hızlanan bürokratik süreçlere paralel olarak e-Teminat Mektubu alt yapımızı kurduk ve çalışır hale getirdik. Buna ek olarak Katar ile Türkiye arasında 60 saniyede TL para transferi, SMS ile gümrük vergisi ödeme, yabancı para toplu ödeme gibi ürün ve hizmetlerle müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

Alternatif Bank’tan 290,9 milyon TL’lik Sermaye Artışı

11 Temmuz 2019

BDDK tarafından onaylanan ve tescil sürecini takiben tamamlanacak nakit sermaye girişiyle birlikte, Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 18’in üzerine çıkmış oluyor. 2018 yılı başından itibaren toplamda 750 milyon TL’yi aşan üç ayrı sermaye artışı gerçekleştiren Alternatif Bank’ın böylece ödenmiş sermayesi 1,73 milyar TL seviyesine ulaştı.

Sermaye artışı ile ilgili olarak görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür “Alternatif Bank olarak, hissedarımız Commercial Bank ile birlikte belirlediğimiz beş yıllık stratejik planımıza bağlı kalarak, emin adımlarla ilerliyoruz. Risk yönetiminden taviz vermeden, bankamızın aktif kalitesini önceliklerimiz arasında tutarak başarılı bir performans sergiliyoruz. Bu performansı artan bir ivmeyle sürdürmek için 2023 yılına kadar toplamda 300 milyon dolarlık bir sermaye artırımı planladık.

Gerçekleştirdiğimiz son artış, hissedarımızın Bankamıza ve ülke ekonomimize duyduğu güvenin net bir yansıması olmakla birlikte, ‘Danışman Bankacılık’ anlayışıyla sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizi daha fazla kurum ve kişi ile tanıştırmak için de itici bir güç olacak.

Her zaman olduğu gibi nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülke ekonomimizin büyümesine yönelik desteklerimiz artarak sürecek. Finansman sağlamanın yanında, ihtiyaca özel şekillendirdiğimiz mevduat, dış ticaret, nakit yönetimi, sigorta ürünlerimiz ve iştiraklerimizle birlikte sunduğumuz leasing ve yatırım çözümlerimizle müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayan danışman bankaları olmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Alternatif Bank’a Yabancı Para Transferlerinde Mükemmellik Ödülü

25 Haziran 2019

Alternatif Bank, 2018 yılı boyunca uçtan uca otomasyon sağlayarak, ticari ödemeler ve bankalararası para transferinde yüksek kalitede işlemlere imza atması sebebiyle Commerzbank tarafından verilen ‘STP Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu

Ödülle ilgili görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Bilgi Teknolojileri, Dijital Bankacılık ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Esra Beyzadeoğlu, “Uluslararası ticaretin ve ülkelerarası para transferlerinin yoğun olduğu günümüzde, bu işlemleri yüksek kalitede gerçekleştirmek bankacılık hizmetlerinin olmazsa olmazı haline geldi. Alternatif Bank olarak benimsediğimiz “danışman bankacılık” stratejimizle insan kaynağımıza ve teknolojiye önemli yatırımlar yapıyor, müşterilerimize yüksek kalitede hizmetler sunmak üzere çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu doğrultuda dünyanın önemli finans kurumlarından Commerzbank’ın titiz değerlendirme kriterleri sonucunda böylesine prestijli bir ödüle layık görülmekten mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

Alternatif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise ödülle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Nostro hesap ilişkilerimizin etkin yönetilmesi Bankamızın muhabir ilişkileri stratejisinin en önemli bileşenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Uluslararası EUR ödemelerinde dünyanın önde gelen bankalarından Commerzbank’tan STP Mükemmellik Ödülü’nü almak, Bankamızın müşteri memnuniyeti odaklı iş yapış biçimini somut olarak göstermesi açısından önem taşıyor. Alternatif Bank olarak ilerleyen dönemlerde de muhabir bankacılık alanında kaliteli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Alternatif Bank ve IFC’den KOBİ’lere ve KADIN GİRİŞİMCİLERE 100 Milyon USD Kaynak

29 Mayıs 2019

Alternatif Bank, IFC’den kadın girişimcilerin hissedarlığında faaliyet gösteren veya kadın profesyoneller tarafından yönetilen teşebbüslerin desteklenmesi amacıyla 100 milyon USD kaynak sağladı. Beş yıl vadeli sunulan kredi, öncelikle KOBİ’lere destek amaçlı finansman olarak kullandırılacak.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür krediyle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Kadınların girişimci ruhu, azmi, çalışkanlığıyla Türkiye ekonomisinin kalkınmasında önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla IFC’den ülkemize ve Bankamıza duydukları güvenle, KOBİ’lerimiz ve kadın girişimcilerimiz için yeni bir kaynak yaratmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sağladığımız kredinin, kadın girişimcilerin desteklenmesi, istihdamının artması, onlara ilave olanaklar yaratması ve KOBİ’lere finansman teminiyle katkı sunacağına inanıyoruz. ‘Danışman bankacılık’ anlayışımızla ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretimle ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelere sunduğumuz kaynak ve destekler sürecek.” dedi.

IFC Avrupa ve Orta Asya Finansal Kuruluşlar Grubu’ndan Sorumlu Endüstri Bölge Başkanı Vittorio di Bello yaptığı değerlendirmede; “Sağladığımız bu finansman ile IFC’nin Türkiye’deki önemli kalkınma önceliklerinden olan finansal tabana yayılma ve kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Türkiye ekonomisinin can damarı olan KOBİ’ler için uzun vadeli finansmana erişimin zorluklarının bilincindeyiz. IFC’nin Alternatif Bank ile Türkiye’de kurduğu işbirliği, küçük ölçekli işletmelerin ve kadın girişimcilerin büyüme ve istihdam artışı için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişimlerinin sürmesini sağlayacak.” dedi.

IFC Türkiye Ülke Müdürü Arnaud Dupoizat ise “Uzun vadeli finansman olanakları yaratmak, sürdürülebilir ekonomik büyümenin desteklenmesi için, özellikle kaynak seçeneklerinin kısıtlı olduğu dönemlerde kilit önem arz ediyor. Bu finansmanın yapısı ayrıca, yapılan iş birliğinin ve farklı finansal kaynakları harekete geçirmenin daha büyük bir etki yaratacağını ve Türkiye'deki KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını çok daha iyi şekilde karşılayacağını gösteriyor” yorumunda bulundu.

Alternatif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise “IFC ile 1998 yılından bu yana sermaye benzeri kredi, KOBI ve Kadın Girişimci kredileri, dış ticaret finansman programı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kredisi gibi geniş bir çerçevede işbirliğimiz sürüyor. Bu çeşitlilik ve temin ettiğimiz kredi gerek Bankamızın finansman yapısının uzun vadeli borçlanma kapasitesini teyit eden özelliğe sahip olması, sermaye bazını genişletmesi ve ülke ekonomimizin dinamosu olan KOBİ’lerin desteklenmesi adına önemli bir katkı sağlayacak.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Alternatif Menkul’ün Yatırım Danışmanlığı ve Kişiye Özel Hizmetleri Artık Alternatif Yatırım Çatısı Altında

21 Mayıs 2019

Alternatif Bank’ın iştiraklerinden Alternatif Menkul, geniş yetkili aracı kurum statüsüne geçerek, portföy ve yurt dışında işlem aracılığı faaliyetlerinde bulunmak üzere Alternatif Yatırım ismini aldı. Alternatif Yatırım, terzi işi yatırım danışmanlığı hizmetleri ve kişiye özel tasarlanmış zengin içerikli ürünler sunmanın yanı sıra başta Katar olmak üzere uluslararası yatırımlarda köprü görevi üstlenmeye devam edecek.

Gerçekleşen değişimle ilgili görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “İştirakimizden Alternatif Menkul, hizmet alanını genişleterek Alternatif Yatırım ismini aldı. Bu değişimle beraber ‘danışman bankacılık’ anlayışımızı destekleyen tamamlayıcı özelliğiyle, grubumuz içerisinde önemli bir kurum olarak değer yaratmaya devam edecek. Terzi usulü sunduğumuz hizmetlerimizi, yetkin ekiplerimiz ve kurumsal yönetişim ilkeleriyle desteklenen iş yapış prensibimizle farklı bir boyuta taşıyacağız. Alternatif Yatırım'la aramızdaki sinerjinin güçlenmesiyle beraber kurumsal ve bireysel müşterilerimizin yatırım ve sermaye piyasalarındaki çok önemli ihtiyaçlarını karşılayarak, özel çözümler üretmeye odaklanacağız.’’ dedi.

Alternatif Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci ise konuyla ilgili olarak, “Alternatif Yatırım, kurumsal finansman, yatırım bankacılığı, yatırım danışmanlığı, bireysel portföy yönetimi, sermaye piyasalarında aracılık ve saklama hizmetleri sunarken, ülkemize yapılan yatırımlarda sektörünün en köklü ve tecrübeli aracı kurumlardan biri olarak etkin rol alıyor. Hissedarımız Commercial Bank ile birlikte Katar-Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımların geliştirilmesinde üstlendiğimiz köprü göreviyle de potansiyel iş fırsatlarını Türk şirketlerine aktarmak, yeni ortaklıklar kurulmasına ön ayak olmak ve iki ülkenin yatırım stratejilerine uygun işlemler gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile birlikte Türk girişim sermayesi fonlarını Doha’da Katarlı yatırımcılar ile bir araya getirdiğimiz bir etkinliğe de imza attık.

Yatırımlarla birlikte önem verdiğimiz diğer konular arasında öncelikle, yurt içinde şirketlerin yabancı para pozisyonlarıyla ilgili koruma (hedging) işlemlerini Türk sermaye piyasalarında aktif olarak gerçekleştirmelerine destek olmak yer alıyor. Bu alanda şirketlere sunduğumuz yatırım danışmanlığı hizmetimizle, koruma stratejilerinin daha verimli gerçekleşmesini ve maliyetlerin düşmesini sağlıyoruz. Bireysel yatırımcılar için de her bireyin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik terzi usulü çözümlerimizi sadelik ve yüksek katma değer içeren ‘kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmetimiz’ ile sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de yerli ve yabancı olmak üzere, kurumsal, tüzel ve nitelikli yatırımcıları kapsayan geniş bir yatırımcı segmentine, özel tasarlanmış zengin içerikli ürünlerimiz ve hizmetlerimizle katma değer yaratmaya devam edeceğiz’’ diyerek görüşlerini belirtti.

Alternatif Bank’a EBRD’den İki Yıl Üst Üste Birincilik Ödülü

10 Mayıs 2019

Alternatif Bank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ‘Dış Ticaret Finansman Programı’ kapsamında ‘Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı’ ödülünü aldı. EBRD’nin programına 2017 yılında 50 milyon USD limitle dâhil olan Alternatif Bank, söz konusu miktarı hızlı ve efektif bir şekilde kullanarak limitin kısa sürede iki katına yükseltilmesini sağladı. Şubat 2018’de 100 milyon USD’na yükseltilen limiti yine dört ay gibi kısa sürede başarılı bir şekilde kullanarak iki yıl üst üste bu ödülün sahibi oldu.

Alternatif Bank’ın ödülünü, Bosna Hersek’te düzenlenen ve 52 ülkeden 150 kurumu temsilen 250’nin üzerinde katılımcıyla gerçekleşen törende Alternatif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ve Finansal Kurumlar Müdürü Ahmet Kınalısoy aldı.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ödülle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Banka olarak milletlerüstü kurumlarla ilişkilere büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda EBRD ile üç yıl önce başlayan işbirliğimiz her geçen yıl güçlenerek devam ediyor. Alternatif Bank’a verilen Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı ödülü bizi onurlandırmanın yanı sıra EBRD ile ilişkilerimizin güçlü seviyesini göstermesi açısından da ayrı bir anlam taşıyor. Aynı zamanda Bankamızın sergilediği başarılı performansla, dış ticaret alanındaki etkinliğini ve dış ticaretin finansmanına verdiği önemi de teyit ediyor. Banka olarak ‘danışman ve basiretli bankacılık’ anlayışımızla reel sektöre sağlayacağımız kaynak ve destekler devam edecek.” dedi

Alternatif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise “EBRD’nin Bankamıza tahsis ettiği limiti kısa sürede iki katına yükseltmesi ve bizi iki yıl üst üste en aktif kullanıcı ödülüne layık görmesi, sergilediğimiz başarıyı taçlandırması açısından önem arz ediyor. EBRD’nin programı, dış ticaret finansmanında penetrasyonumuzun artmasında ve özellikle yeni müşteri kazanımında Bankamıza önemli destekler sağladı.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Alternatif Bank 2019’un İlk Çeyreğinde Aktiflerini Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre %21 Artırdı

08 Mayıs 2019

Alternatif Bank, yılın ilk çeyreğinde büyüme ivmesine devam ederek reel ekonomiye desteğini sürdürdü. Konsolide rakamlara göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü 2018’in ilk çeyreğine oranla %21’lik büyüme kaydederek 26,5 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın 2019’un ilk üç ayında nakdi (finansal kirama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek 23,3 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise 13,4 milyar TL oldu. Bankanın konsolide net kârı 52,2 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Alternatif Bank olarak, yılın ilk çeyreğini başarılı bir performansla hedeflerimiz doğrultusunda tamamladık. İş planımıza bağlı kalarak, risk yönetiminden taviz vermeden, bankamızın aktif kalitesini her zaman önceliklerimiz arasında tutarak emin adımlarla ilerledik. Öz kaynaklarımız yılsonuna kıyasla %20 büyüdü ve sermaye yeterlilik rasyomuz %17,5 seviyesine ulaştı. Bu dönemde 272,7 milyon TL’lik sermaye artışımız stratejik büyüme planımız kapsamında bize güç verirken, hissedarımız The Commercial Bank’ın, Alternatif Bank ve Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin de somut göstergelerinden biri olarak önemli bir katkı sundu. Yine bu dönemde yeni projelerimizi de devreye almaya başladık. Bunun güzel örneklerinden biri de sunduğumuz terzi usulü hizmetlerimizi özel bankacılık müşterilerimiz için Private Banking çatısı altında bir araya getirmemiz oldu.

Alternatif Bank olarak stratejimiz doğrultusunda ‘basiretli ve danışman bankacılık‘ anlayışımızla önümüzdeki dönemde de global ve yerel piyasalardaki risk faktörlerini, gerçekleştirdiğimiz hamlelerle etkin şekilde yöneterek müşterilerimize verdiğimiz desteği artırıp, sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza devam edeceğiz. Güçlü muhabir banka ilişkilerimiz, yeni nesil danışman şube yapımız, dijitalleşme yolunda attığımız önemli adımlar ve deneyimli kadromuzla Türkiye’nin iş ve ticaret dünyasına katma değer sunmayı sürdüreceğiz.’’ dedi.

Alternatif Bank’a Özel, Özel Bankacılık! ‘Private Banking’

11 Nisan 2019

Alternatif Bank, özel bankacılık müşterileri için ‘danışman bankacılık’ anlayışıyla sunduğu terzi usulü hizmetlerini “Private Banking” çatısı altında topladı. Yeni segmentin lansmanını ise sanat dünyasında 50. yılını kutlayan ve şarkılarıyla müzikseverlerin gönlünde taht kuran, sevilen sanatçı Erol Evgin’in konserine ana sponsor olarak gerçekleştirdi.

Konser öncesi Türkiye ve Katar’dan pek çok önemli misafirin katılımıyla gerçekleştirilen özel davette konuşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Alternatif Bank olarak müşterilerimize kusursuz hizmet sunmak üzere, ‘Danışman Banka’ anlayışımızla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yeni segmentimiz Private Banking ile müşterilerimize gerek bankacılık gerekse bankacılık dışında hayatlarının farklı alanlarında ayrıcalıklar yaşatmayı hedefliyoruz. Bu amaçla terzi usulü geliştirdiğimiz hizmetlerimizi Alternatif Bank Private Banking adı altında bir araya getirdik. Özel bankacılık müşterilerimiz için, varlık yönetimi, sigorta danışmanlığı, yatırım gibi pek çok hizmetle işlerine ve birikimlerine değer katan, uzun soluklu yol arkadaşları olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Alternatif Bank Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Şimşek ise, “Alternatif Bank Private Banking çatısı altında, kişiye özel hizmet sunan deneyimli müşteri ilişkileri yöneticilerimizle özel bankacılık müşterilerimizin her an yanlarında olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin bankacılık ve yatırım ihtiyaçları kadar, onlara eşsiz deneyimler yaşatacak faydalar da sunacağız. Diners Club Card ile birlikte dünya çapında 800’den fazla lounge’a ücretsiz erişim, kolay mil kazanımı, seçkin restoranlarda çeşitli ayrıcalıklar, havalimanlarında hızlı geçiş önceliği, Zorlu PSM’deki gösterileri loca konforunda izleme imkânı gibi günlük yaşamlarına değer katacak pek çok uygulamamız bulunuyor. Müşterilerimize her an eşsiz bir deneyim yaşatmak için önümüzdeki dönemde bu uygulamalarımızı geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Katarlı Yatırımcılar Türk Girişim Sermayesi Fonlarıyla Doha’da Bir Araya Geldi

4 Nisan 2019

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde Alternatif Bank ve Commercial Bank’ın katkılarıyla Doha’da düzenlenen etkinlikte Katarlı yatırımcılar, portföylerinde Türk Start-up’ları barındıran girişim sermayesi fonlarıyla bir araya geldi.

Katar ve Türkiye arasında güçlenen ticari ve ekonomik bağların ölçeğini artırmak, bu iki ülke yatırımcıları için verimli iş ilişkileri oluşmasına zemin hazırlamak için her geçen gün yeni adımlar atılıyor. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde, Alternatif Bank ve Commercial Bank’ın desteğiyle Türk girişim sermayesi fonları Katarlı yatırımcılarla bir araya gelerek potansiyel işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

Doha’da 3 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen etkinliğe, Türkiye Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, Commercial Bank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fahad Badar, girişim sermayesi fonları Boğaziçi Ventures, Istanbul Startup Angels, Ida Capital ve Turk Telekom Ventures katıldı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Commercial Bank ve Alternatif Bank’ı temsilen toplantıya katılan üst düzey yöneticilerle Katarlı yatırımcılar çeşitli sunumlar ve bire bir görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye ve Katar, iki önemli stratejik ve ekonomik paydaş olarak işbirliklerini sürdürüyor ve gelecekte de sürdürmeye devam edecekler. Bu işbirliğinin bir sonucu olarak, 2018 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi neredeyse 1,5 milyar dolara ulaşırken, Türkiye’yi ziyaret eden Katarlı turistlerin sayısı 130 bini aştı. Doğrudan Yabancı Yatırımlar anlamında ise Katarlıların Türkiye’ye yaptıkları yatırımların sayısı son 16 yıldır hızlı şekilde artıyor. Türkiye’de yerleşik Katarlı şirketlerin Doğrudan Yabancı Yatırım hisselerinin toplam değeri ise 5,5 milyar USD seviyesine ulaşmış durumda” dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Alternatif Bank olarak, Türk bankacılık sektöründeki 27 yıllık tecrübemiz ve kurumsal kültürümüze temel teşkil eden ‘danışman ve basiretli bankacılık’ anlayışıyla, müşterilerimizin varlıklarına değer katarak birlikte büyümeye çok önem veriyoruz. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye ve Katar arasındaki dostluktan aldığımız güçle, iki dost ve kardeş ülke arasında ivme kazanan ticareti her geçen gün yukarıya taşımaya, sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle fark yaratmaya odaklanıyoruz. Hissedarımız Commercial Bank’la birlikte, karşılıklı yatırımları artırmak için Katar ile Türkiye arasında bir köprü görevi görüyoruz. Müşterilerimizin tüm bankacılık ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde karşılayabilmek için çalışıyor, iki ülke arasında gerçekleşecek yatırımlara destek sağlamayı hedefliyoruz. Diğer taraftan, bankacılık hizmetlerimizin yanında iştiraklerimizden Alternatif Lease ve Alternatif Menkul ile finansman ve yatırım ihtiyaçlarını karşılamak için özel çözümler de sunuyoruz.” dedi.

Kaan Gür, “Türkiye, genç nüfusu, teknolojiye hızlı adapte olabilen çevik yapısı, güçlü finans sektörü gibi dinamiklerin etkisiyle yurt dışından yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Türk girişimleri geçtiğimiz yıl yaptıkları önemli anlaşmalar ve aldıkları yatırımlarla kayda değer başarı elde ettiler. Hayata geçirdikleri işlerle ciddi bir potansiyele sahip olduklarını gösterdiler. Bu buluşmanın, ülkemizde potansiyeli yüksek olan girişim sermayesi fonlarını ve portföylerindeki start-up'ları Katarlı yatırımcılara tanıtmak için iyi bir fırsat olduğuna yürekten inanıyor, Commercial Bank’ın desteği ve bankacılık sektöründeki deneyimimizle bu sürece destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Gelecekte de bu tür girişimlere desteklerimiz sürecek.’’ diye konuştu.

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise, “Türkiye’nin ve uluslararası çapta en büyük yatırımımız olan Alternatif Bank’ın taşıdığı potansiyeli görüyor; Commercial Bank ve Alternatif Bank olarak ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliğinin gelişiminde ön saflarda yer alıyoruz. Katar ve Türkiye arasındaki çift yönlü yatırıma verdiğimiz desteğimiz en temel önceliklerimiz arasında bulunurken, üst düzey katılımla gerçekleşen böylesine kıymetli bir yatırım etkinliğine ev sahipliği yapmaktan da mutluluk duyuyoruz. Her iki Bankamız adına, yakın işbirliğimiz ve sınır ötesi uzmanlığımızla hem Türkiye’deki hem de Katar’daki müşterilerimiz için ticarete etkin destek sağlayarak, bankacılık ihtiyaçlarını karşılayabileceğimize ve yatırım fırsatları sunabileceğimize inanıyoruz’’ dedi.

Alternatif Lease’in Genel Müdürü Emre Tongo Oldu

1 Nisan 2019

Alternatif Bank’ın iştiraklerinden Alternatif Lease’e Genel Müdür olarak, sektörün tecrübeli isimlerinden Emre Tongo atandı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Finansal kiralama sektörünün önde gelen kurumlarından ve iştiraklerimizden biri olan Alternatif Lease, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda esnek ve nitelikli çözümler üreterek grubumuz içerisinde destekleyici bir rol üstleniyor. Emre Tongo’nun tecrübesiyle Alternatif Lease'in büyüme yolculuğunda önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, kendisine görevinde başarılar diliyorum’’ dedi.

Alternatif Lease Genel Müdürü Emre Tongo ise ‘’Müşterilerine özel finansal kiralama hizmetlerini içinde barındıran en uygun çözümleri sunarak, sektöründe adından söz ettiren Alternatif Lease’de görev almaktan mutluluk duyuyorum. Hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Alternatif Bank’ın iştirakleriyle birlikte başarılarına yenilerini ekleyeceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

Alternatif Bank’tan 272,7 Milyon TL’lik Sermaye Artışı

28 Mart 2019

2018’de sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştiren Alternatif Bank, 2019 ve sonrası büyüme hedefleri doğrultusunda sermayesini 272,7 milyon TL artırıyor. Tescil sürecini takiben tamamlanacak nakit sermaye girişiyle birlikte Bankanın ödenmiş sermayesi 1,44 milyar TL’ye yükselirken, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 17,5 seviyesinin üzerine çıkıyor.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Alternatif Bank olarak iş planımız doğrultusunda emin adımlarla ilerlerken, risk yönetiminden taviz vermeden, bankamızın aktif kalitesini her zaman önceliklerimiz arasında tutarak başarılı bir performans ortaya koyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz sermaye artışı stratejik büyüme planımız doğrultusunda bize güç verirken, hissedarımız The Commercial Bank’ın, Alternatif Bank ve Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin de somut göstergelerinden biri olarak önem taşıyor. Sermaye artışı aynı zamanda bilançomuzun daha da güçlenmesi ve krediler yoluyla ülke ekonomisinin sürdürebilir büyümesine sağlayacağımız destekler açısından da önemli bir rol oynayacak.’’ dedi.

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise “Türkiye’nin potansiyeline güveniyor, uluslararası çapta en büyük yatırımımız olan ve gösterdiği performansla büyüme ivmesini sürdüreceğini öngördüğümüz Alternatif Bank’a tam desteğimizi sunuyoruz. Alternatif Bank, Commercial Bank Grubu’nun beş yıllık stratejik planının önemli aktörlerinden biri konumunda. Bugüne kadar toplam 1 milyar ABD dolarına ulaşan yatırımımız ve son sermaye artışımız da bu anlayışımızın somut bir yansıması. Stratejik ortaklık çerçevesinde Türkiye ve Katar arasında her geçen gün gelişen ticaret ve yatırımların daha da ileri taşınması için Commercial Bank ve Alternatif Bank olarak aktif rol oynayacağız ve Alternatif Bank’a olan desteğimiz uzun vadede devam edecek.’’ diye konuştu.

Alternatif Bank 2018’deki Başarılı Performansını Tüm Çalışanlarıyla Kutlarken, Gelecek Hedeflerini Paylaştı

18 Mart 2019

Alternatif Bank, 2018 yılında başarılı bir performans sergileyerek yılı sektörün üzerinde büyüyerek tamamladı. Banka, bu başarıdaki en önemli payın sahibi çalışanlarıyla, “2019 Bizde” konseptli vizyon toplantısında bir araya geldi; geçtiğimiz yılı değerlendirmenin yanı sıra yakın ve uzun vadeli hedeflerini paylaştı. Organizasyona tüm Alternatif Bank ve iştirak çalışanlarının yanı sıra, Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham, Yönetim Kurulu Üyeleri İzzat Dajani, Turgay Gönensin, Zafer Kurtul ve Genel Müdür Kaan Gür katıldı.

Vizyon toplantısında aynı zamanda Alternatif Bank’ta 10., 15.,20., 25. yıllarını geride bırakan çalışanlara kıdem ödülleri verildi. Etkinlik Karsu ve ENBE Orkestrası’nın performanslarıyla keyifli dakikalara sahne oldu.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür toplantıda yaptığı konuşmada, “Banka olarak stratejik hedeflerimiz doğrultusunda istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Geride bıraktığımız yıl, Alternatif Bank olarak çalışanlarımızın gösterdiği büyük eforla ve basiretli bankacılık anlayışımızla iyi bir sınav verdik. Sektörün üzerinde ve sağlıklı büyüyerek pazar payımızı artırmak üzere kendimize koyduğumuz hedeflere emin adımlarla ilerledik. Gösterdikleri performanstan dolayı her bir çalışma arkadaşıma, bizden desteklerini esirgemeyen hissedarımız The Commercial Bank’a ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum. Çalışanlarımız ve hissedarımızın bize duyduğu güvenle büyümemizi sürdürerek Türkiye’de reel sektöre ve üretime bilgi, yetkinlik ve sermaye desteğimizi artıracağımıza, Alternatif Bank’ı daha da yukarı taşıyacağımıza tüm kalbimle inanıyorum’’ dedi.

Alternatif Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Ebru Firuzbay Taşcı ise "Alternatif Bank Ailesi olarak tüm çalışanlarımızın bir araya geldiği bu organizasyonla iş hedeflerimize yönelik değerlendirme yapma fırsatı bulurken, ortak kurum kültürümüzün gelişmesi adına önemli bir adım atmış olduk. Danışman bankacılık anlayışımızla müşterilerimize sunduğumuz değer ve sahip olduğumuz güçlü takım ruhumuzla hep birlikte Alternatif Bank ekolünü yaratacağız." diyerek görüşlerini paylaştı.

Alternatif Menkul’e Üst Düzey Atama

07 Şubat 2019

Alternatif Bank’ın iştiraklerinden Alternatif Menkul Değerler A.Ş.’de Satış’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı sektörün deneyimli isimlerinden Aybek Kök oldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “İştiraklerimizden Alternatif Menkul, sunduğu yatırım hizmetleriyle bankamızın hedeflerini gerçekleştirmesinde ve müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında tamamlayıcı bir rol üstleniyor. Aramıza yeni katılan çalışma arkadaşımız Aybek Kök’ün de bilgi birikimiyle Bankamızın ‘danışman ve basiretli bankacılık” anlayışıyla verdiği hizmetlere önemli katkısı olacağına inanıyor, yeni görevinde başarılar diliyorum’’ dedi.

Alternatif Menkul Genel Müdür Yardımcısı Aybek Kök ise ‘’Sermaye piyasalarındaki 20 yılı aşkın deneyimiyle müşterilerinin varlıklarına değer katan Alternatif Menkul’de görev almaktan mutluluk duyuyorum. Alternatif Bank’ın iştirakleriyle birlikte oluşturduğu sinerjiyle hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceğine yürekten inanıyorum.” sözleriyle görüşlerini dile getirdi.

Alternatif Bank 2018’de % 24 büyüdü

1 Şubat 2019

Alternatif Bank 2018 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl piyasaları zorlayan koşullara rağmen önemli bir performans gösteren Alternatif Bank, 2017 yılına göre %24 büyüyerek aktiflerini 25,9 milyar TL seviyesine yükseltti. Bankanın bu dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek ise geçen yıla oranla %24 artarak 23 milyar TL’ye çıktı.

Alternatif Bank, zorlu geçen 2018 yılında tüm risk faktörlerine rağmen gösterdiği başarılı performansla istikrarlı büyümesini sürdürdü. Konsolide rakamlara göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü 2017 sonuna göre %24'lük büyüme kaydederek 25,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Alternatif Bank’ın bu dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek %24 artarak 23 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise %21 oranında gelişme göstererek 13,6 milyar TL’ye çıktı. Bankanın konsolide net kârı 205 milyon TL, öz kaynak kârlılığı ise %13 oldu.

Geçen yılın performansı ve finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Banka olarak kendimize beş yıllık bir plan hazırladık ve bu plana bağlı olarak istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Geride bıraktığımız yılın ikinci yarısında başlayan dalgalı süreçte ekonomi yönetimimiz, bankacılık sektörümüz ve Alternatif Bank olarak iyi bir sınav verdik. Sektörün üzerinde ve sağlıklı büyüyerek pazar payımızı artırmak üzere kendimize koyduğumuz hedeflere emin adımlarla ilerledik; elde ettiğimiz sonuçlar iş hedeflerimize olumlu yansıdı. Bu süreçte genel müdürlük ve saha ekiplerimizle gerçekleştirdiğimiz 30 bine yakın ziyaretle, müşterilerimize her zamankinden daha yakın olduk. İş sonuçlarımıza ek olarak geride bıraktığımız yıl, marka dönüşümümüz ve yeni genel müdürlük binamıza taşınma gibi önemli kilometre taşlarını da başarıyla geride bıraktık. 2018 yılını sektörün üzerinde bir büyüme performansı ile kapattık. Hedefimiz, istikrarlı büyümemizi sürdürerek Türkiye’de reel sektöre ve üretime bilgi, yetkinlik ve sermaye desteğimizi artırmak.

Hissedarımız The Commercial Bank ile oluşturduğumuz sinerjinin gücüyle 2019 yılında da kendileriyle yakın işbirliğini artırarak ülke ve bölge ekonomimize katma değer sağlayacak projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. İş planımız içerisinde Katar ile Türkiye arasındaki dış ticareti yukarı taşımak ve iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlarda etkin role sahip olmak gibi önemli bir misyonumuz var. Ülkemizde iş yapmak isteyen Katarlı iş insanlarına ve Katar'da iş yapmak isteyen ihracatçılarımıza hissedarımızın Katar, Umman ve Ortadoğu’daki gücüyle de yeni pazarlara açılmalarında destek sağlamayı, ‘danışman banka’ kimliğimizle ihracatçının bankası olmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

Kaan Gür sözlerini şöyle tamamladı: “Alternatif Bank olarak stratejimiz doğrultusunda ‘basiretli ve danışman bankacılık‘ anlayışımızla ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretimle ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelerin yanında olduk. Güçlü muhabir banka ilişkilerimiz ve yenilenen danışman şube yapımızla, 2019 yılında da müşterilerimizin sürdürülebilir büyüme yolculuklarına eşlik ederek, uzun soluklu yol arkadaşı olmaya devam edeceğiz.”

Alternatif Bank’ın Vadistanbul’daki yeni genel müdürlük binası açıldı

14 Kasım 2018

Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine destek olmayı ilke edinen Alternatif Bank, Vadistanbul’daki genel müdürlük binasına taşındı. Bankanın İstanbul’daki 650 çalışanının aynı çatı altında toplandığı, mülkiyeti Alternatif Bank’a ait olan genel müdürlük binası, 11 bin m²’den fazla net alana yayılan açık ofisleri, modern yaşam alanları ve çevresinde bulunan benzersiz yeşil dokusuyla konforlu bir çalışma ortamı sunmayı hedefliyor.

Alternatif Bank Genel Müdürlük binasının açılışı, 13 Kasım Salı günü Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Omar Alfardan ve Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür’ün ev sahipliğinde çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Marka dönüşümüyle beraber gerçekleştirdiği yeniliklere bir yenisini daha ekleyen Alternatif Bank, iştirakleriyle birlikte tüm çalışanlarını aynı çatı altında bir araya getirerek, Vadistanbul’daki yeni genel müdürlük binasına taşındı. Banka; iç mekanların inşaatına başlandıktan 100 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlanan yeni genel müdürlük binasında çalışanlarına, spordan, dinlenme alanlarına çeşitli imkânlar sunarak çalışma konforunu üst düzeyde tutmayı hedefliyor.

Alternatif Bank’ın hissedarı The Commercial Bank’ın Türkiye ekonomisine ve bankaya duyduğu güveni hissettiren bir yatırımla hayata geçen yeni genel müdürlük binasının resmi açılışı gerçekleşti.

“Marka dönüşümümüzün ardından en büyük değişimlerden biri”

Marka dönüşümünün ardından, taşınmayla birlikte önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak yeni bir döneme girdiklerini belirten Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “11 bin m²’den fazla net alana sahip yeni genel müdürlük binamız, Vadistanbul gibi prestijli ve sosyal imkânları geniş bir konumda yer alıyor. Bu bakımdan yeni binamızda, eski genel müdürlük binamız ve operasyon teknoloji merkezimizin toplamından daha büyük bir alana sahip olacağız.

Bankamızın yürüttüğü tüm çalışmaların odağında insana verdiğimiz kıymet ve insan odaklı yaklaşımımız bulunuyor. Yaklaşımımızın da temelinde çalışanlarımızın mutluluğu yer alıyor. Bu nedenle yeni binamızı inovatif bir mimari yaklaşımla, açık ofis sisteminde, çalışanlarımızın ihtiyaç ve beklentileri ışığında çok daha konforlu ve modern bir anlayışla tasarlamaya özen gösterdik. Ekip arkadaşlarımızın keyifle çalışacağı ve gurur duyacakları bir genel müdürlük binası olmasını hedefledik. Çalışanlarımız için binamızın her katında geniş dinlenme ve sosyalleşme alanları ayırdık. Kişisel yetkinliklerini çoğaltmalarına imkân sunan ortamı, eğitim salonları, 450 m²’lik fitness salonu, kafe ve geniş teras alanıyla yeni binamız; dünyada geçerli yeşil bina sertifikası olan Leed Sertifikası’na ve çevre hassasiyetimize uygun biçimde inşa edildi. İştiraklerimiz Alternatif Lease ve Alternatif Menkul ile birlikte tüm Alternatif Bank Ailesi olarak etkileşimimizi üst düzeye taşıyarak daha verimli ve yaratıcı işlere imza atacağımıza inanıyorum.”

Kaan Gür sözlerini, ‘’Genel müdürlük binamıza taşınmamızın hemen ardından yeni ofisimizde Katarlı ve yabancı finans kurumlarından çok sayıda analisti ve temsilciyi de ağırladık. Böylesine zorlu geçen piyasa koşullarında gösterdiğimiz başarılı performanstan etkilenen yatırımcılarla, ülkemizdeki yatırım fırsatlarını değerlendirme fırsatı da yakaladığımız bu buluşma bizleri ayrıca gururlandırdı. Hissedarımız The Commercial Bank ile yakaladığımız sinerjinin yansıması olan ve stratejik önceliklerimizi sembolize eden dönüşümlerimizden biri olan yeni binamızın Türk bankacılık sektörüne ve Alternatif Bank’a hayırlı olmasını diliyorum.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

‘’Vadistanbul binamız Türkiye ve Alternatif Bank’a duyduğumuz güvenin bir yansımasıdır’’

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Azası Omar Hussain Alfardan ise yeni yatırımlarından duydukları memnuniyeti şu sözlerle belirtti: ‘’Türk bankacılık sektöründeki Katar menşeli ilk yatırımcı olarak, Alternatif Bank nezdinde yatırımlarımıza yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Türkiye’ye ve Alternatif Bank’a duyduğumuz güvenin bir yansıması olarak gördüğümüz Vadistanbul Genel Müdürlük binamızın açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Zor dönemlerde birbirlerinin yanında olan iki dost ve kardeş ülke olarak kuvvetlenen stratejik işbirliğine, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacak desteklerimize önümüzdeki dönemde de yenilerini eklemek ve fırsatlar yaratmak önceliğimiz olacak. Türkiye’ye yaptığımız yatırımların gelecek dönemde daha da büyüyeceğine ve her iki ülkenin ekonomisine değer katacağına eminiz.’’

Alternatif Bank yılın ilk üç çeyreğinde %41 büyüdü

14 Kasım 2018

Alternatif Bank üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Yılın üçüncü çeyreğinde global ve yerel piyasa koşullarına rağmen başarılı bir performans sergileyen Alternatif Bank, bu dönemde geçen yıl sonuna göre %41 büyüyerek aktiflerini 29,3 milyar TL seviyesine çıkardı. Bankanın bu dönemde kredilerle ekonomiye sağladığı destek ise %29,6 artarak 18,9 milyar TL’ye ulaştı.

Üçüncü çeyrek sonuçları ile büyüme ivmesini sürdüren Alternatif Bank aynı zamanda, hissedarı The Commercial Bank’ın iki yıldır düzenlediği Yatırımcı Analist Günü (Analyst Day) toplantılarına ev sahipliği yaparak, Katarlı ve yabancı finansal kurumların analist ve temsilcilerini Vadistanbul’daki yeni genel müdürlük binasında ağırladı.

Alternatif Bank, 2018’in üçüncü çeyreğinde global ve yerel piyasalardaki risk faktörlerine rağmen gösterdiği başarılı performansla büyümesini sürdürdü. Konsolide rakamlara göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü geçen yılsonuna göre %41, geçen yılın ilk üç çeyreğine göre %54’lük bir büyüme kaydederek 29,3 milyar TL seviyesine yükseldi. Alternatif Bank’ın bu dönemde kredilerle ekonomiye sağladığı destek %29,6 artarak 18,9 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise %32,4 oranında gelişme göstererek 14,9 milyar TL’ye çıktı. Yılın üçüncü çeyreğinde bankanın net kârı 202 milyon TL, öz kaynak kârlılığı ise %16 düzeyinde gerçekleşti.

Üçüncü çeyrek sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, "Finansal piyasalardaki dalgalanmanın uzun yıllardır görmediğimiz boyutlara ulaştığı bu dönemde hem ülkemiz hem de bankamız başarılı bir sınav verdi. Böylesine zorlu bir ortamda gerçekleştirdiğimiz hamlelerle hedeflerimize emin adımlarla ilerledik. Alternatif Bank olarak ilk iki çeyrekte olduğu gibi bu dönemde de krediler ve mevduatta sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Piyasalardaki dalgalanmanın en yoğun şekilde hissedildiği ağustos ayında 134 milyon USD tutarında bir sendikasyon kredisi sağladık. Elde ettiğimiz kredi, Alternatif Bank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti. Böylece uluslararası finans kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliğimizin de somut adımlarını atmış olduk

Türkiye ile Katar arasında her geçen gün güçlenen ticari ilişkilerin gelişimine verdiğimiz desteğin bir yansıması olarak, hissedarımız The Commercial Bank’ın iki yıldır Doha ve Umman’da düzenlediği Yatırımcı Analist Günü toplantılarına ilk kez ev sahipliği yaptık. The Commercial Bank’ın bölgedeki bilgi birikimi ve gücü, kendileriyle sinerji içerisindeki yakın çalışmalarımız, işbirliği fırsatlarının önünü açıyor. Bu anlamda hissedarımızın farklı ülkelerde gerçekleştirdiği yatırımcı gününü bu sene bankamızda yapması bize ve ülkemize duydukları güvenin bir göstergesi olarak bizleri ayrıca onurlandırdı" dedi.

Kaan Gür ayrıca sözlerine şunları ekledi: Kurumsal yönetişim ilkelerimiz ışığında ve “Danışman Banka” kimliğimizin doğası gereği ölçeği ya da sektörü ne olursa olsun, büyüme hayalleri olan, ülkemiz için daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretim ile ekonomimize katma değer sağlayan tüm işletmelerin yanındayız. Bu amaç doğrultusunda yönetimimizle, genel müdürlük ve şube ekiplerimizle birlikte reel sektöre, sahaya bu dönemde de çok yakın olduk. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler sunmak için yoğun efor sarf ettik. Basiretli bankacılık anlayışımız, güçlü muhabir banka ilişkilerimiz ve yenilenen danışman şube yapımız sayesinde yılın geri kalanını iyi bir performansla tamamlayarak sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza devam edeceğiz.’’

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise: “Katar için önemli bir stratejik ortak olan Türkiye’nin gerek uluslararası çapta gerek Orta Doğu özelinde, uzun vadede taşıdığı stratejik öneme inancımız tam. Türkiye’ye duyduğumuz bu inanç, Alternatif Bank’a bugüne kadar yapmış olduğumuz 1 milyar USD tutarındaki yatırım, yakın dönemde gerçekleştirdiğimiz 50 milyon USD sermaye artışı ve 2018 yılı içerisinde İstanbul’da devreye aldığımız yeni genel müdürlük binası ile de kendini gösteriyor.

Türkiye’ye güveniyor, uluslararası çapta en önemli yatırımımız olan ve yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yüksek büyüme ivmesini sürdüreceğine inandığımız Alternatif Bank’a tam desteğimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de grubumuz içerisinde gerek iş modeli gerekse yarattığı değer açısından önemli bir yeri olan Alternatif Bank’ın katkılarıyla, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğine, finansal ve ticari alanda sunduğumuz destekler ve danışmanlık en temel önceliklerimiz arasında bulunuyor” dedi ve ekledi: “Bu planımızın somut adımlarından birini de Commercial Bank’ın her yıl düzenlediği Yatırımcı Analist Günü’nü bu yıl Türkiye’de, Alternatif Bank’ın Vadistanbul’daki yeni Genel Müdürlük binasında yaparak attık. Böylelikle, her iki pazarda ticaret yapmak isteyen firmalara destek vermeyi hedefliyoruz.”

Alternatif Bank’ın Teftiş Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gönener Oldu

6 Kasım 2018

Başarılı finansal sonuçları ve güçlü büyüme performansı ile sektörde öne çıkan Alternatif Bank, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Ömer Faruk Gönener’i atadı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “İnsan odaklı yaklaşımımızla başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın memnuniyetini üst seviyede tutabilmek için denetim sistemimizin kusursuz işlemesine büyük önem veriyoruz. Kurumsal yönetişim ilkelerimiz ışığında hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimiz bu dönemde, bankamızın teftiş kurulu başkanlık görevini, bu alanda bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz Ömer Faruk Gönener yürütecek. Ömer Faruk Bey’in bankamıza değer katacağına inanıyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.” dedi.

Ömer Faruk Gönener ise, “Alternatif Bank, ürün ve hizmetleriyle müşterilerine farklılaşan bir bankacılık deneyimi sunma hedefinin yanında kurumsal yönetişim ilkelerine uyum prensibiyle faaliyet gösteriyor. Bu anlayış ışığında, yeni görevimde de dinamik ve deneyimli yönetim kadromuz ile birlikte bankamızı uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda güvenli bir şekilde daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.” dedi.

Ömer Faruk Gönener Kimdir?

2002 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2003 - 2015 yılları arasında Akbank’ta sırasıyla müfettiş, kıdemli müfettiş ve başmüfettiş olarak görev yaptı. 2018’in Haziran ayına kadar Sabancı Holding’te Sabancı Center Yönetim Direktörlüğü görevini üstlenen Gönener, Haziran 2018’de Alternatif Bank ailesine Tedarikçi ve Gider Yönetimi bölüm yöneticisi olarak katıldı. Gönener, Kasım ayından bu yana da Alternatif Bank Teftiş Kurulu BaşkanIığı görevini yürütüyor.

Alternatif Bank Yönetimine Deneyimli İsim

29 Ağustos 2018

Alternatif Bank’ta Kurumsal ve Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine deneyimli isim Yeşim Şimşek atandı.

Gerçekleştirdiği marka değişimi ve yenilenen vizyonuyla müşterilerine özel bir bankacılık deneyimi yaşatmayı amaçlayan Alternatif Bank, yönetim kadrosunu önemli bir isimle güçlendirdi. Alternatif Bank’ın kurumsal bankacılık ve üst gelir grubuna yönelik bireysel bankacılık faaliyetlerini sektördeki önemli tecrübesiyle Yeşim Şimşek yürütecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür,“Kurumsal bankacılık çatısı altında sunduğumuz hizmetlerimizin kalitesini ve müşterilerimizin memnuniyetini çok önemsiyoruz. Bu alanda yetkin bir danışmanlık hizmeti vermeyi ve müşterilerin tüm finansal ihtiyaçlarına özel çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Kurumsal ve bireysel bankacılıktan sorumlu yeni genel müdür yardımcısı olarak aramıza katılan Yeşim Şimşek’in birikimiyle hedeflerimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.” dedi.

Yeşim Şimşek ise; “Danışman banka iddiasını her geçen gün büyüten Alternatif Bank Ailesi’ne katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Alanında tecrübeli, yetkin ve dinamik yönetim kadromuzla kurumsal ve bireysel bankacılığı “Birlikte Hep İleri” taşıyacağımıza eminim.” dedi.

Yeşim Şimşek Hakkında

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Yeşim Şimşek, kariyerine başladığı 1986’dan 2001 yılına kadar çeşitli bankalarda görev aldı. 2001 yılında katıldığı Garanti Bankası’nda 2004’e kadar Gebze Ticari ve 1. Levent Ticari şubelerinde şube müdürlüğü, 2004 – 2013 arasında İstanbul’da bölge müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şimşek, son olarak 2013 – 2018 Mayıs tarihleri arasında Garanti Bankası’nın Ticari Bankacılık Pazarlama Koordinatörlüğü görevini üstlendi.

Alternatif Bank’ın Faaliyet Raporu’na bir ödül de ARC Awards’tan

28 Ağustos 2018

Alternatif Bank’ın marka değişiminin vurgulandığı 2017 Yılı Faaliyet Raporu, iş ve finans çevrelerince faaliyet raporlarının Oscar’ı olarak değerlendirilen ARC Awards’ta “Ulusal Bankalar Kapak Tasarımı’’ kategorisinde bronz ödülün sahibi oldu.

Alternatif Bank’ın 2017 Yılı Faaliyet Raporu, aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi. LACP Vision Awards’ın ardından iş ve finans dünyası tarafından faaliyet raporlarının Oscar’ı olarak kabul edilen ARC (Annual Report Competition) Ödülleri’nde Ulusal Bankalar Kapak Tasarımı kategorisinde ödül aldı.

Bağımsız ödül kuruluşu The Mercomm tarafından her yıl düzenlenen uluslararası prestije sahip ARC Awards’a bu yıl 34 ülkeden 2.199 faaliyet raporu katıldı.

Alternatif Bank’ın 2017 Faaliyet Raporu tasarımı, “Sağlam Temeller Üzerinde Yeni Bir Gelecek” mottosu ile bankanın marka değişiminden yola çıkılarak hazırlandı. Kapak tasarımında, eski ve yeni logo özel bir baskı tekniği sayesinde hareketlendirilerek markanın ABank’tan Alternatif Bank’a dönüşümü vurgulandı.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Alternatif Bank olarak yenilenen marka yüzümüzü ve bankacılık anlayışımızdaki değişimi yansıtan faaliyet raporumuzun, üst düzey tasarım standartlarının ödüllendirildiği uluslararası ARC Awards’da önemli bir ödüle lâyık görülmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu tür prestijli ödülleri, kaliteli iş ve hizmet anlayışımızın bir yansıması olarak görüyoruz’’ dedi.

Alternatif Bank ve TİM’den İhracatçıya Tam Destek

28 Ağustos 2018

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Alternatif Bank, ihracatçı firmaların finansal ihtiyaçlarına özel bankacılık çözümleri oluşturmak amacıyla işbirliği protokolüne imza attı.

71 bin ihracatçının temsilcisi olan TİM ile yenilenen vizyonuyla müşterilerine özel bir bankacılık deneyimi sunarak, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine destek olmayı amaçlayan Alternatif Bank, TİM’de gerçekleştirilen törenle bir işbirliği protokolüne imza attı. İmza törenine TİM Başkanı İsmail Gülle, Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ve TİM Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Alternatif Bank, imzalanan protokol kapsamında işletme, ihracat, yatırım kredileri, gayri-nakdi krediler, ödeme ve tahsilat işlemleri, dış ticaret işlemleriyle birlikte sigorta ve leasing gibi bankacılık dışı işlemlerde de TİM üyelerinin ihtiyacına özel olarak şekillendirilecek avantajlı hizmet ve çözümler sunacak. Banka, hissedarı olan The Commercial Bank’ın Katar, Umman, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'ndeki gücüyle de ihracatçılara yeni pazarlara açılmalarında destek sağlamayı hedefliyor. Alternatif Bank ayrıca Katar Riyali’nin haziran ayı itibarıyla TCMB’nin alım-satım yapılan dövizler listesine eklenmesiyle beraber Katar Riyali cinsinden döviz işlemleri, ödemeler ve ihracat tahsilatları yapmaya başladı. Böylece Katar’la ticaret yapmak isteyen ihracatçı firmalara da bu yönde hizmetler sunacak.

TİM Başkanı İsmail Gülle protokol ile ilgili olarak şunları söyledi: “Finansmana erişim ve finansman maliyetleri ihracatçılarımızın en önemli sorunlarından biri. Atılan bu adımla birlikte, firmalarımızın finansmana erişimi kolaylaşacak, finansman maliyetlerinde iyileşmeler gerçekleşecek. Geçtiğimiz mart ayında yedi bankayla benzer bir protokol imzalamıştık, Alternatif Bank’ın da eklenmesiyle bankacılık sektörümüzün büyük bir kısmı kapılarını ihracatçılarımıza açmış oldu. İhracatımızın yüzde 27’sini Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya gerçekleştiriyoruz, ithalatımızın yüzde 10’u yine bu bölgelerden. Bu noktada Alternatif Bank ve The Commercial Bank’ın bölgedeki tecrübelerinden ihracatçılarımızın da faydalanmasını istiyoruz. Banka, Katar Riyali ile işlem yapma kapasitesine sahip olmasıyla özellikle Katar’la ticaret yapan firmalarımızın işlerini oldukça kolaylaştıracak, yerel paralarla ticaret hız kazanacak.” dedi.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür ise gerçekleştirilen işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi: ‘’Alternatif Bank olarak yenilenen marka yüzümüz ve büyüme stratejimiz ile yılın ilk yarısını başarılı sonuçlarla geride bıraktık. Bankamızın yeni hedefleri doğrultusunda önemli bir ivme yakaladığımız bu dönemde, ülkemizde ihracatçıların en büyük temsilcisi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’yle gerçekleştirdiğimiz işbirliğini son derece önemsiyoruz. Basiretli iş yapma kültürümüz ve uzman ekibimizle TİM’in kıymetli üyelerine standart bankacılık hizmetleri sunmaktan öte, onların ihtiyaçlarına özel şekillendireceğimiz avantajlı ve kapsayıcı çözümler üretmeyi, “danışman banka” rolümüzle katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Bu yaklaşımımız doğrultusunda, Alternatif Bank’ın TİM üyelerinin başta Katar olmak üzere, gelişen yeni pazarlara açılmasına bankacılık hizmetlerimizle katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Büyüme hedefi olan, istihdama, üretime ve ülkemiz ekonomisinin gelişimine katkıda bulunan tüm işletmeleri desteklemeye devam edeceğiz.”

Alternatif Bank’tan Ekonomiye 134 Milyon Dolar Kaynak

15 Ağustos 2018

Alternatif Bank, 11 ülkeden 11 bankanın katılımıyla gerçekleştirdiği sendikasyon kredisi ile toplam 134 milyon USD tutarında kaynak sağladı. Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, ihracatın finansmanı vasıtasıyla reel sektöre destek olacak kredinin; uluslararası finans çevrelerinin, Türk bankacılık sektörüne ve Alternatif Bank’a duydukları güvenin bir yansıması olduğunun altını çizdi.

Yılın ilk yarısını sektörün üzerinde büyüyerek başarılı sonuçlarla geride bırakan Alternatif Bank, uluslararası piyasalardan toplam 134 milyon USD tutarında bir ve iki yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. 62 milyon USD ve 62 milyon EUR olmak üzere iki farklı döviz cinsinden sağlanan kredinin toplam fiyatı, USD için Libor +%2.05, EUR dilimi için Euribor +%1.95 ve iki yıl vadeli dilim için ise Libor +%2.70 olarak gerçekleşti.

Temin edilen sendikasyon kredisinin uluslararası finans kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliklerinin gücünü gösterdiğini belirten Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür; “Bankamız yılın üçüncü çeyreğine, sektörün oldukça üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek girdi. Ülkemizin içinden geçtiği hassas dönemde, yurtdışı yatırımcı iştahı ve kurlarda yaşanan olumsuzluklara rağmen, sendikasyon kredimize 11 ülkeden 11 bankanın katılması ve katılımcı grup arasında iki yeni bankanın yer alması, Alternatif Bank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti. Böylesine zorlu bir ortamda sağladığımız bu sendikasyon kredisinin, Türkiye ekonomisinin hak etmediği olumsuz algıyı kırmak anlamında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Kredimizin Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Kuzey Amerika gibi farklı coğrafyalardan ilgi görmesi, bankamızın yürüttüğü sağlam muhabirlik ilişkilerini ve hissedarımız The Commercial Bank’ın güçlü desteğini teyit ediyor. Elde ettiğimiz bu kaynağı, ihracatın finansmanı vasıtasıyla reel sektörümüzü ve ekonomimizi desteklemek için kullanacağız.” dedi. .

Türkiye’ye ve Alternatif Bank’a İnancımız Tam

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve The Commercial Bank Grup CEO’su Joseph Abraham ise “Commercial Bank olarak, Türkiye ekonomisinin uzun vadedeki potansiyeline ve önemine inancımız tam. Bölgedeki faaliyetlerimiz ve varlığımız için büyük önem arz eden %100 iştirakimiz Alternatif Bank'ın arkasındayız.” açıklamasında bulundu.

Alternatif Bank 2. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

13 Ağustos 2018

Alternatif Bank, 2018 yılına ait ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide rakamlara göre bankanın aktif büyüklüğü yılsonuna göre %23,3, geçen yılın aynı dönemine göre ise %38,3 oranında artış göstererek 25,6 milyar TL seviyesine yükseldi. Alternatif Bank’ın bu dönemde krediler vasıtası ile ekonomiye sağladığı destek yılsonuna göre %20,6 artarak 15,3 milyar TL’ye ulaşırken; mevduat hacmi %24,6 oranında artarak 14 milyar TL’yeyükseldi. Bankanın net kârı 136,6 milyon TL , öz kaynak kârlılığı ise % 18,1 seviyesinde gerçekleşti.

Beş yıllık planımıza uygun büyüyoruz.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür yaptığı değerlendirmede: “İkinci çeyrek sonuçlarımız 5 yıllık iş planımıza ve hedeflerimize uygun şekilde gerçekleşti. Bu dönemde hem kredilerde hem de mevduatta sektörün üzerinde bir büyüme yakaladık. Son iki çeyrekte küresel ve yerel piyasalarda hissedilen risk faktörlerine rağmen yönetimimizle, genel müdürlük ve şube ekiplerimizle birlikte reel sektöre, sahaya her zamankinden daha yakın olduk. Müşterilerimizi duymak, dinlemek, ihtiyaçlarını anlamak ve onlara özel çözümler oluşturmak için ekip olarak yoğun bir mesai harcadık. 16 binin üzerinde müşteri ziyareti gerçekleştirdik. Sektörlerinde önde gelen, üretimiyle, ihracatıyla ekonomiye önemli katkı sağlayan binin üzerinde yeni firmaya hizmet vermeye başladık. Finansal sonuçlarımızdaki olumlu gelişimin bu yaklaşımımızın doğal bir yansıması olduğunu görüyoruz.” dedi.

Güçlü muhabir banka ilişkileri, yenilenen “danışman şube” yapısı ve uzman çalışanları sayesinde, iş hacmi ve finansal sonuçlar anlamında her geçen dönem daha iyi bir performans sergilediklerini belirten Gür, sözlerini şöyle tamamladı: “Güçlenen sermaye yapımız ve basiretli bankacılık anlayışımız doğrultusunda, Türkiye ekonomisine katma değer sunmaya ve sürdürülebilir büyümeye destek olmaya devam edeceğiz.’’

Alternatif Bank’ın 2017 Yılı Faaliyet Raporuna Dört Uluslararası Ödül

26 Temmuz 2018

Florida merkezli LACP tarafından 2001 yılından bu yana düzenlenen Vision Awards’da Alternatif Bank, 2017 Faaliyet Raporu ile Banka Faaliyet Raporları kategorisinde altın ödüle layık görüldü. Alternatif Bank, aynı zamanda tasarım ve yaklaşım alanında bu yıl ilk defa verilen Teknik Başarı Ödülü’nün de sahibi oldu. Ayrıca Türkiye’nin En İyi 20 Faaliyet Raporu ve Avrupa, Orta Asya, Afrika Bölgesi’nin En İyi 80 Faaliyet Raporu arasında yer aldı. Alternatif Bank’ın 2017 Faaliyet Raporu tasarımı, “Sağlam Temeller Üzerinde Yeni Bir Gelecek” mottosu ile bankanın marka değişiminden yola çıkılarak hazırlandı. Kapak tasarımında, eski ve yeni logo özel bir baskı tekniği sayesinde hareketlendirilerek markanın ABank’tan Alternatif Bank’a dönüşümü vurgulandı.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hedeflerimizi büyüttüğümüz ve kurumsal kimliğimizi başarıyla yenilediğimiz bu dönemde alanının en prestijli ödüllerinden biri olan 2017 Vision Awards’da dört ödüle birden layık görülmekten mutluluk duyuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz marka değişimi ile yakaladığımız ivmeyi iş sonuçlarımıza yansıtırken, marka kimliğimize yatırım yapmaya devam edeceğiz’’ dedi. Bu yıl 44 farklı sektörden 1000’e yakın firmanın başvurduğu 2017 Vision Awards’da ödüle başvuran kurumlar ilk izlenim, rapor kapağı, hissedarlara mektup, rapor anlatım dili, rapor finansalları, yaratıcılık, mesaj açıklığı ve bilgi erişim kriterleri ile değerlendirildi.

Alternatif Bank’ta Üst Düzey Atama

11 Haziran 2018

Alternatif Bank’ta İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevine Ebru Taşçı Firuzbay getirildi.

Marka değişim süreciyle birlikte insan kaynağı yönetimini de çalışan gelişimi odağıyla yeniden yapılandıran Alternatif Bank’ta, İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevine sektörün tecrübeli ismi Ebru Taşcı Firuzbay getirildi.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, atamayla ilgili şunları söyledi: “Alternatif Bank olarak, kurum değerlerimizin başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza yansıtılmasını hedefliyoruz. İnsan kaynağımızın yetkinliği, müşterilerimize sunduğumuz kaliteli hizmetin temelini oluşturması açısından büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, çalışanlarımızın gelişimine yönelik uygulamalarımıza devam edeceğiz. İnsan Kaynaklarından sorumlu yeni Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ebru Taşcı Firuzbay’ın finans sektöründeki tecrübesi ve stratejik bakış açısı ile bankamıza değer katacağına inanıyorum.”

Ebru Taşcı Firuzbay ise; “Bankacılık sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Alternatif Bank Ailesi’ne katılmaktan mutluluk duyuyorum. Tecrübeli yönetim ekibimizin desteği ile bankamızın hedef ve stratejileri doğrultusunda insan kaynağı yönetimimizi, yeni nesil uygulamalarla geliştirerek çalışanlarımızı geleceğe hazırlayacağız. Hedefimiz çalışanlarımızla birlikte kurum kültürümüzü destekleyerek Alternatif Bank’ı işveren markası olarak da güçlendirmek olacaktır.” dedi.

Alternatif Menkul’e Deneyimli Genel Müdür

5 Haziran 2018

Alternatif Bank’ın iştiraki Alternatif Menkul Değerler A.Ş.’de Genel Müdürlük görevine Attila Penbeci atandı.

Gerçekleştirdiği marka dönüşümü ve yeni stratejisiyle adından söz ettiren Alternatif Bank’ın iştiraki Alternatif Menkul Değerler A.Ş.’de Genel Müdürlük görevine sektörün deneyimli isimlerinden Attila Penbeci atandı.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İştirakimiz Alternatif Menkul, hem ticari, hem de bireysel müşterilerimizin yatırım ve finansman ihtiyaçlarına özel çözümler sunma açısından önemli ve tamamlayıcı bir role sahip. Önümüzdeki dönemde iştiraklerimiz ile birlikte gerçekleştireceğimiz büyüme yolculuğunda Sayın Attila Penbeci’nin tecrübe ve bilgi birikimiyle önemli katkı yaratacağına inanıyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.

Atilla Penbeci ise Alternatif Menkul’un sermaye piyasalarında 20 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren köklü bir kurum olduğunu belirtirken “Alternatif Bank ve iştirakleri olarak yaratacağımız sinerji ile ortak hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.” dedi.

Alternatif Bank 1. Çeyrek’te aktiflerini yüzde 21,3 artırdı

04 Mayıs 2018

Yenilenen gelecek stratejileri doğrultusunda Mart ayında marka kimliğini yenileyen Alternatif Bank, 2018 birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide sonuçlara göre Alternatif Bank’ın aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %21,3’lük büyüme göstererek 21,9 milyar TL seviyesine yükseldi.

Aynı dönemde Alternatif Bank’ın krediler vasıtası ile ekonomiye sağladığı destek, % 34,5 artarak, 15,8 milyar TL’ye ulaşırken; mevduat hacmi ise %29,5 oranında artarak, 11,3 milyar TL’ye yükseldi. 2018’in ilk çeyreğinde bankanın kârı 39 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

2018’in ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür: “Gerçekleştirdiğimiz marka değişimi ile yakaladığımız ivmeyi iş sonuçlarımıza yansıtarak yılın ilk çeyreğinde başarılı bir performans ortaya koymaktan mutluluk duyuyoruz. Bu başarının arkasında kurumsal yönetim ilkelerine bağlılığımız kadar, çalışanlarımızın müşterilerimize en doğru çözümleri sunma konusundaki gayretleri de büyük bir öneme sahip. Önümüzdeki dönemde uzun soluklu bir yaklaşımla basiretli ticaretin bankacılığını yapacağız ve güvenilir yol arkadaşlığımız sayesinde işletmelerin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hissedarımızdan aldığımız destek ve birikim sayesinde, Katar ile ülkemiz arasında gelişen dış ticaret ve yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen işletmelerimizin yanında olacağız.” dedi.

Alternatif Bank’ta Yeni Üst Düzey Atama

21 Mart 2018

Alternatif Bank Mali İşler ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Önder Özcan atandı.

Yakın zamanda gerçekleştirdiği marka değişimi ile adından söz ettiren Alternatif Bank’ta, Mali İşler ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine, Önder Özcan’ın atandığı belirtildi.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Alternatif Bank olarak önümüzdeki dönemde reel sektöre ve üretime daha fazla danışmanlık vererek bilgi, yetkinlik ve sermaye aktarmaya devam edeceğiz ve büyüyeceğiz. Bu büyüme yolculuğumuzda Mali İşler ve Planlama alanında Sayın Önder Özcan’ın bize önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, kendisine Alternatif Bank ailesindeki yeni görevinde başarılar diliyorum.”

Önder Özcan ise; “Alternatif Bank, çeyrek asrı geride bırakmış köklü bir kurum. Bankacılık mesleğine başladığım kuruma ve bölüme üst düzey yönetici olarak tekrar katılmış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerçekleştirdiğimiz marka dönüşümüyle başlayan yeni süreçte, müşterilerimize üst düzey bir hizmet kalitesi sunarken, sermayenin etkin ve verimli yönetimi ile büyüme hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğimize inanıyorum.” dedi.

Önder Özcan Kimdir?

Adana Anadolu Lisesi’ni takiben 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Önder Özcan, 1998 yılında Alternatif Bank’ta MT olarak bankacılık mesleğine başlamış ve 2004 yılına kadar bankanın Mali Kontrol ve Hazine Risk Kontrol bölümlerinde görev almıştır.

2004–2014 yılları arasında Denizbank Yönetim Raporlama ve Bütçe Planlama Grubunda üstlendiği çeşitli yöneticilik görevleri sonrasında; 2014–2018 yılları arasında aynı bölümde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Özcan, 2017–2018 yılları arasında Deniz Leasing ve Intertech Bilgi İşlem ve Pazarlama A.Ş. kurumlarında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Dönüşüm süreci hakkında bilgi veren Alternatif Bank’ın Genel Müdürü Kaan Gür: “Basiretli tüccarın bankası olacağız! Yolumuza Alternatif Bank olarak devam edeceğiz”

06 Mart 2018

Türkiye’de 26 yıldır faaliyet gösteren eski adıyla ABank, 2016 yılı sonunda Katar ve Orta Doğu Kuzey Afrika bölgesindeki en köklü ve yenilikçi finans kurumlarından biri olan The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki haline geldi. İki kurum arasındaki etkileşimin üst seviyeye çıkması ile bankanın gelecek stratejileri yeniden şekillendi. Bu süreçte kurumsal kimliği de yenilenen banka artık Alternatif Bank olarak yoluna devam edecek.

3 yıllık ortaklığın ardından 2016 yılı sonunda Katar’ın ilk özel bankası Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki haline gelen eski adıyla ABank, resmi ticari unvanı olan Alternatif Bank ismiyle faaliyetlerini sürdürecek. 2017 sonunda üst yönetimine dâhil ettiği tecrübeli isimlerin de katkısıyla güçlü bir dönüşüm projesi başlatan Alternatif Bank; bu süreçte iki kurum arasındaki etkileşimin en üst seviyeye çıkmasını sembolize etmek üzere kurumsal kimliğini ve logosunu da yeniledi. Bankadaki kurumsal dönüşüm, 6 Mart 2018 sabahı, ülke çapındaki tüm şubelerde aynı anda devreye sokuldu.

Commercial Bank Grup CEO’su ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Joseph Abraham ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür dönüşümün esaslarını ve bankanın gelecek hedeflerini paylaştı.

Commercial Bank’ın küresel sinerjisi ile tam entegreyiz…

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür yeni isim ve kurumsal yüzün, fiziki bir değişimden çok daha fazlası olduğunu vurgulayarak; Commercial Bank’ın küresel vizyonu ve hedefleriyle tam bir entegrasyon sağlandığını belirtti. Bu sayede Türkiye’de ve dünyada daha büyük hedefler için yola çıktıklarını ekleyen Gür, “Bugünden itibaren markamız Alternatif Bank olacak.” dedi. Kaan Gür sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönüşüm projesi kapsamında stratejimizin temel unsurlarını İnsana Yatırım, Kusursuz Hizmet ile Müşteri Memnuniyeti, Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum, Sermayenin Etkin Yönetimi ve Yaratıcı Yenilikçilik olarak belirledik.”

Basiretli ticaretin bankacılığı…

Bu gelişmenin, aslında bir bankacılık anlayışı değişimine işaret ettiğini vurgulayan Gür, “Gücümüzü hissedarımız Commercial Bank’ın basiretli iş yapma kültürü, sermaye yapısı ve tecrübesinin yanı sıra, uluslararası saygınlığı ve uzak görüşlülüğünden alıyoruz. Uzmanlaşmış kadrolarımıza güveniyoruz. Yeni dönemde büyüme hayalleri olan, daha iyi bir geleceğe inanan, istihdam ve üretime katkıda bulunan her sektör ve ölçekten işletmeyle çalışmayı hedefliyoruz.

Müşterilerimize; onları duyan, dinleyen, iyi anlayan ve ihtiyaçlarına uygun çözümleri en kısa sürede üretmeyi görev bilen bir bankacılık anlayışı ile hizmet edeceğiz. Her bir müşterimizin iş ya da ticaret yolculuğunda birlikte büyümeye odaklanarak, basiretli ticaretin bankacılığını yapacağız.” dedi.

5 yıllık hedefler belirlendi…

Bankacılığın ruhunun, iş yapış tarzının artık çok farklı; çok daha çağdaş, teknoloji odaklı ve enerjik olduğunun altını çizen Kaan Gür, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki 5 yılın sonunda ulaşmak istediğimiz hedefleri şimdiden belirledik. Gelecek dönemde Alternatif Bank olarak reel sektöre ve üretime daha fazla danışmanlık vererek; bilgi, yetkinlik ve sermaye aktarmayı amaçlıyoruz. “Kusursuz hizmet” anlayışımız ile bankacılık alanındaki uzmanlıklarımızı 53 “danışman” şubemiz, 1000’e yakın yetkin çalışanımız ve çevikleştirdiğimiz teknolojik altyapımız aracılığıyla sunacağız.”

“Türkiye’deki yatırımımıza güveniyoruz.”

Toplantının açılışında konuşan Commercial Bank Grup CEO’su ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Joseph Abraham; “Dostumuz olarak gördüğümüz Türkiye’ye yaptığımız yatırımların gelecek dönemde daha da büyüyeceğine ve her iki ülkenin ekonomisine değer katacağına eminiz. Alternatif Bank’a yaptığımız yaklaşık 1 milyar USD’lik yatırım, Katar özel sektörü tarafından şu ana kadar Türkiye’de yapılan en yüksek tutardaki yatırımdır. Alternatif Bank, Commercial Bank’ın tam desteğine sahip. Geride bıraktığımız yıl aramızdaki işbirliği ve entegrasyonun artması anlamında büyük bir gelişim gösterdik. Amacımız iş yapış şekillerimizi birbirine daha yakın hale getirerek uluslararası bilgi birikimimizi Alternatif Bank’a aktarmak ve bu sayede Alternatif Bank’ı güçlü kurumsal yönetim ilkeleri tarafından desteklenen yeni ve sürdürülebilir bir büyüme yolculuğuna taşımak olacak.” dedi.

Abraham: "Türkiye Commercial Bank’ın uluslararası hedeflerinin merkezinde."

Bankanın Commercial Bank için stratejik önemine de değinen Abraham; “Katar ve Türkiye stratejik ortak olan ülkeler. Körfez Arap Birliği ülkelerinin uyguladığı abluka bu iki dost ülkeyi birbirine iyice yakınlaştırarak, diplomatik, kültürel ve ekonomik ilişkilerin artarak güçlenmesini sağladı. İlişkilerdeki bu güçlenmeye ek olarak, Türkiye’nin Doğu ve Batı arasında köprü vazifesi gören konumu ve Türkiye ekonomisinin güçlü büyüme potansiyeli sayesinde Alternatif Bank’ın heyecan verici bir geleceği olacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yeni reklam filmi ilk defa gösterildi…

Toplantıda marka yüzü değişimi ile birlikte hazırlanan yeni reklam filmi de paylaşıldı. Filmde, bir iş sahibinin, küçük bir işletmeyi kurumsal bir şirkete dönüştürme yolculuğunda Alternatif Bank’ın desteği vurgulanıyor. Kaan Gür yeni reklam filmi hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Reklam filminde Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü seçmemizin bir anlamı var. Biz yerel değerlere bağlı ve saygılı kalarak, global standartta hizmet veren bir oyuncu olmayı kendimize hedef koyduk. Bunun yanı sıra işimizin uzun soluklu olduğunu ve müşterimize her aşamada katma değer sağlayan bir rol üstlendiğimizi göstermek istedik. Bizler müşterilerimizin ticari yolculuklarına eşlik ediyoruz. O nedenle “Birlikte, hep ileri’ diyoruz.”

Alternatif Bank’ta, BT’nin Yeni Lideri Esra Beyzadeoğlu

22 Şubat 2018

Alternatif Bank’ta bilgi teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Esra Beyzadeoğlu atandı.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, operasyonel mükemmellik ve bilgi teknolojileri alanlarında yaptıkları tüm yatırımlarının odağında müşterilerinin olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bankacılık sektörünün geleceğini şekillendiren bilgi teknolojileri alanında, bankamıza Sayın Esra Beyzadeoğlu gibi önemli bir yöneticiyi dâhil etmekten mutluluk duyuyoruz. Bilgi teknolojileri süreç ve uygulamalarını, kalite, bilgi güvenliği ve müşteri odaklılıktan ödün vermeden sürekli geliştirip, güçlendiriyoruz. Bu doğrultuda, Genel Müdür Yardımcımız Esra Beyzadeoğlu’nun bankamızın hedeflerine ulaşmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyor; Alternatif Bank ailesindeki yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum.” 

Alternatif Bank’ın bilgi teknolojilerinden sorumlu yeni Genel Müdür Yardımcısı Esra Beyzadeoğlu ise, Alternatif Bank yönetimine katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek; “Alternatif Bank olarak, bilgi teknolojileri alanında önemli uluslararası kalite sertifikalarına sahibiz. Alternatif Bank’ın, müşterisini anlayan, ona yakın duran bankacılık anlayışını, tüm temas noktalarına doğru şekilde yansıtarak; sektörde bu alanda fark yaratacağımıza inancım tam.” dedi.

Esra Beyzadeoğlu Kimdir?

İstanbul Atatürk Fen Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu ve Sabancı Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Esra Beyzadeoğlu, iş analizi, proje yönetimi, yönetim ve teknoloji danışmanlığı gibi farklı alanlarda 18 yıllık sektörel tecrübeye sahiptir.

2015'te uluslararası “Stevie Business Awards" yarışmasında “Yılın Bilgi Teknolojileri Yöneticisi” kategorisinde ve 2016 yılında, saygın platformlardan “Traicon Events”in, “Women Empowerment and Leadership Zirvesi”nde “Yılın En İyi Kadın Üst Düzey Yöneticisi” ödüllerini kazanan Esra Beyzadeoğlu, Alternatif Bank’a katılmadan önce son olarak 2011 -2018 arasında Akbank Bilgi Teknolojileri’nde Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

Alternatif Bank, 2017 finansal sonuçlarını açıkladı:

16 Şubat 2018

Alternatif Bank aktif büyüklüğünü yüzde 18,2 artırarak 20,8 milyar TL’lik hacme ulaştı

Alternatif Bank konsolide sonuçlara göre, toplam aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,2 artırarak 20,8 milyar TL seviyesine yükseltti. Bankanın kredileri yüzde 24,3 artarak, 14,6 milyar TL’ye ulaşırken; mevduat hacmi ise yüzde 27,8 oranında artışla, 11,2 milyar TL’ye yükseldi. 2017 yılında bankanın öz kaynakları yüzde 33 artış göstererek 1,7 milyar TL’ye, net kârı ise 89 milyon TL’ye ulaştı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, banka olarak bu performanslarının, müşterilerini anlama ve onlara yakın olma yaklaşımlarının yanı sıra, çalışanların gösterdiği özverili bir danışmanlık hizmeti sunma gayretinden kaynaklandığını vurguladı. Özellikle kredi hacmindeki artışta, Kredi Garanti Fonu ile piyasaya sağlanan pozitif etkinin de önemli payı olduğunu belirterek, KGF teminatı altında, 1 milyar TL’yi aşan bir portföy ile Türk ekonomisinde kısa vadede istihdam ve altyapı sağlayacak projelere destek vermeye devam ettiklerini ifade etti.

Etkin risk yönetimi, üst düzey müşteri deneyimi ve sürdürülebilir büyüme

2018 yılında The Commercial Bank’ın uluslararası itibarı ve gücünün yanı sıra, Alternatif Bank’ın muhabir banka ilişkileri, yenilenen şube yapısı ve uzman çalışanları sayesinde hizmet seviyesi, iş hacmi ve finansal sonuçlar anlamında çok daha iyi bir performans sergileyeceklerini vurgulayan Gür, sözlerini şöyle tamamladı: “2018 yılında, hissedarımızla oluşturduğumuz sinerjiyi artan bir ivme ile sürdürerek, hem Türk finans sektöründe hem de uluslararası bankacılık faaliyetlerinde çok daha güçlü ve etkili bir Alternatif Bank göreceğiz. Önümüzdeki dönemde, etkin risk yönetiminden taviz vermeden, Türkiye’nin iş ve ticaret dünyasına katma değer sunarak sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzu devam ettireceğiz.”

EBRD’den Alternatif Bank’a 100 Milyon Dolar Destek

05 Şubat 2018

EBRD Alternatif Bank’a sağladığı Dış ticaret finansman limitini 100 milyon ABD Dolarına yükseltti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın “Dış Ticaret Destek Programı” kapsamında Alternatif Bank’a sağladığı finansman limiti 100 milyon ABD Dolarına ulaştı. EBRD’nin Dış Ticaret Destek Programına 2016 yılında 50 milyon ABD Doları limitle dâhil olan Alternatif Bank, söz konusu miktarı hızlı bir şekilde kullanarak limitin kısa sürede iki katına yükseltilmesini sağladı.

Bu program kapsamında, Alternatif Bank dış ticaret işlemlerinin siyasi ve ticari ödeme risklerini teminat altına almak için uluslararası bankalar lehine EBRD garantisi sağlama imkânına sahip olurken, EBRD’nin ticaret finansmanı konusunda ödüllü teknik iş birliği projelerinden de faydalanabilecek.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, "Alternatif Bank ile 2016 yılında başlayan iş ortaklığımız güçlenerek devam etmektedir. Dış Ticaret Destek Programımız vasıtasıyla Alternatif Bank’ın müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmaktan ve bu alandaki faaliyetlerini güçlendirerek tüm ekonomiye yarar sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Alternatif Bank CEO’su Kaan Gür ise şu değerlendirmeyi yaptı: ”Çok uluslu finansal kuruluşlarla ilişkiler bankamız için her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur. EBRD ile 2016 yılında başlayan işbirliğimizde kaydettiğimiz hızlı ilerleme bizi oldukça memnun ediyor. Dış Ticaret Destek Programı kapsamındaki mevcut limitimizi aktif bir şekilde kullanmamızın, Alternatif Bank olarak dış ticaret finansmanı konusundaki büyüyen hedeflerimizi teyit ettiğini düşünüyorum. Bankamıza tahsis edilen limitinin iki katına yükseltilmesiyle reel sektöre desteğimiz devam edecek.”

EBRD 2017 yılında Türkiye’de, çoğunluğu özel sektöre olmak üzere, 51 projeye 1.6 milyar Euro yatırım yapmıştır. Sağlanan bu finansmanın yaklaşık olarak üçte biri TL cinsinden olmuştur.

EBRD’nin 1999 yılında başlattığı Dış Ticaret Destek Programı, yine EBRD’nin yatırımlarının bulunduğu ülkelere yönelik ve ülkelerden yapılan ve bu ülkelerin birbirleri arasındaki dış ticareti destekleme amacına yöneliktir. EBRD, bu program vasıtasıyla, uluslararası teyit bankalarına garantiler sağladığı gibi, yine yerel ihracatçılara, ithalatçılara ve distribütörlere kullandırılmak üzere, seçilen bankalara ve faktoring kuruluşlarına da kısa vadeli finansman imkânı sunar. Dış Ticaret Destek Programı çerçevesinde, EBRD’nin yatırım yaptığı ve kendilerine toplamda 1,5 milyar Euro’dan fazla kredi limiti sağladığı 26 ülkede, 100’den fazla banka ve dünya genelinde de 800’den fazla teyit bankası yer almaktadır.

Alternatif Bank’tan 150 Milyon TL’lik Finansman Bonosu İhracı

11 Ocak 2018

Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan Alternatif Bank yeni yıla finansman bonosu ihracı ile başladı.

Alternatif Bank’tan yapılan açıklamaya göre toplam bono ihracının halka arz büyüklüğü nominal 150 milyon TL olarak gerçekleşti. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından yüksek talep gören ihraçta, 76 günlük iskontolu bononun yıllık basit faizi 14,60 %, bileşik faizi ise 15,47 % olarak belirlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, banka olarak Türk ekonomisine ve reel sektöre destek vermek için hür türlü aracı etkin bir şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek; “İhracını yaptığımız finansman bonomuz, Borsa İstanbul'da nitelikli yatırımcılar arasında işlem görecek. Bunun gibi ihraçlarla elde edeceğimiz kaynakları, reel sektörün finansmanında ve Türk ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacak projelerde değerlendireceğiz.” dedi.

E-ticaret Harcamalarınız Hakkında Bilgilendirme

14 Ağustos 2017

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 20.10.2016 tarih ve 7052 sayılı Kurul kararı ve 22.02.2017 tarihli yazısı ile belirtildiği üzere; bireysel kredi kartları, banka kartları ve ek kartlar ile 31 Aralık 2017’den sonra internetten alışveriş yapılabilmesi için tüm bireysel kart hamillerinden onay alınması gerekmektedir.

Tüm bireysel Alternatif Bank kredi kartlarınız, varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ve Alternatif Bank bireysel banka kartlarınız ile 31 Aralık 2017'den sonra internet alışverişlerine devam edebilmeniz için aşağıdaki kanallardan talimat verebilirsiniz;

*Alternatif Bank Şubeleri

*444 00 55 – 0855 225 00 55

*Alternatif Bank İnternet Şubesi ( Kredi kartları – Diğer Kredi Kartları İşlemleri – İşlem Yetkisi Değişikliği adımlarından “Online Alışveriş” onayınızı verebilirsiniz)

Karar kapsamında sadece internetten alışveriş (e-ticaret) işlemleri bulunmakta olup kartlarınız ile yapacağınız talimatlı alışveriş (mail order) işlemleriniz mevcutta olduğu şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Tasarruf Mevduatı Güvencesi Hakkında Duyuru

03 Kasım 2017

15.02.2013 tarihinde 28560 sayılı Resmi Gazete'de "Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlanmıştır. Buna göre 7/11/2006 tarihli ve 26339 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "50 bin Türk Lirasına" ibaresi "100 bin Türk Lirasına" olarak değiştirilmiştir.

Söz konusu düzenleme ile;

*Yurtiçi şubelerinde olan ve

*Münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının, her bir gerçek kişi için 100 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı sigorta kapsamında olacaktır.
Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihi 15.02.2013'tür. Düzenleme ile ilgili ayrıntılı bilgi TMSF web sitesinde yer almaktadır.

Alternatif Bank Türk Ekonomisine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

27 Ekim 2017

Alternatif Bank 2017 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı:

Açıklanan 2017 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre bankanın, aktif büyüklüğü, 17,6 milyar TL’ye, mevduat hacmi ise 9,5 milyar TL’ye yükseldi. Alternatif Bank, krediler vasıtası ile ülke ekonomisine 12 milyar TL katkıda bulunurken, 71 milyon TL kâr açıkladı.

Yakın zamanda üst yönetimine kattığı önemli isimlerle piyasada kendinden söz ettiren Alternatif Bank, 2017 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide olmayan sonuçlara göre banka aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artırarak 17,6 milyar TL seviyesine yükseltti. Alternatif Bank’ın krediler vasıtası ile ülke ekonomisine sağladığı destek 12 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise yüzde 31 oranında artarak, 9,5 milyar TL’ye yükseldi. Banka, yılın ilk üç çeyreğinde 71 milyon TL net kar elde etti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, The Commercial Bank’ın vermiş olduğu destek ve banka tarafından benimsenen müşteriye yakın olma yaklaşımının olumlu sonuçlarını almaya devam ettiklerini vurgulayarak; ‘’2017 yılının üçüncü çeyreğinde göstermiş olduğumuz pozitif ivmenin arkasında banka olarak benimsediğimiz müşteri odaklı yaklaşım yatıyor. 2016 sonunda yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın desteği ve çalışma arkadaşlarımın özverileri ile sürdürülebilir büyüme hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Alternatif Bank olarak, tüm faaliyetlerimizin merkezine müşterilerimizi koyarak, gelecek dönemlerde performansımızı çok daha yukarıya taşıyacağız. Paydaşlarımız ve ülkemiz için yarattığımız katma değeri hissedilir şekilde artıracağız’’ dedi.

Alternatif Bank'ta Yeni Dönem

20 Eylül 2017

28 yıllık tecrübesiyle Türk bankacılık sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Cenk Kaan Gür, Alternatif Bank’ta CEO’luk görevine getirildi.

Katar’ın ilk özel bankası The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan ve Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan Alternatif Bank’ta üst yönetim değişiklikleriyle yeni bir dönem başladı. Alternatif Bank Yönetim Kurulu, Cenk Kaan Gür’ün bankanın yeni CEO’su olarak atandığını açıkladı. Cenk Kaan Gür’ün atama kararı, ilgili kurumlardan alınacak onayın ardından yürürlüğe girecek.

Bankacılık sektöründe 28 yıllık deneyime sahip olan Cenk Kaan Gür meslek hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Garanti Bankası’nda Kurumsal, Ticari ve KOBİ Bankacılığı alanlarında Şube ve Bölge Müdürlüğü’nü takiben, KOBİ İşkolundan Sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü yapan Cenk Kaan Gür, 2011 yılında Akbank'ta KOBİ Bankacılığı İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Cenk Kaan Gür, Ticari Bankacılık İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı’nın yanı sıra iştirak şirketlerinden Ak Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan atama hakkında şu ifadeleri kullandı: “Cenk Kaan Gür gibi yetenekli ve tecrübeli bir ismin liderliğinde Alternatif Bank müşterilerine en iyi hizmeti sunarak büyümesini sürdürecek ve Türkiye ekonomisine katkısını artarak devam ettirecek. Türkiye ile Katar arasında artan ticari ilişkilerin desteği ile müşterilerimize önemli ölçüde değer yaratacağımıza inanıyoruz. Cenk Kaan Gür’ün yanı sıra, Alternatif Bank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin, sahip oldukları büyük tecrübe ve yetenekleri ile, Alternatif Bank’ı büyük başarılara ulaştıracaktır. Bu vesileyle aramızdan ayrılan CEO’muz Müge Öner’e de, Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyor, gelecek hayatında kendisine başarılar diliyoruz.”

Orta ve uzun vadedeki önemli büyüme potansiyeliyle, Türkiye’nin parlak bir geleceği olduğuna inandıklarını belirten Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve The Commercial Bank Group CEO’su Joseph Abraham da şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ile Katar arasında çok önemli bir stratejik işbirliği var. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ticari ilişkiler her geçen gün güçleniyor, derinleşiyor. Alternatif Bank ve The Commercial Bank bu stratejik ve ekonomik işbirliğinin, bir anlamda bayrak taşıyıcıları. Yeni dönemle birlikte, her iki ülkede de müşterilerimize kusursuz bir bankacılık deneyimi sunmak, Türkiye ile Katar arasında her geçen gün hızlanan yatırım ve sermaye hareketlerinden daha fazla pay alabilmek için, iki bankayı tek bir vizyonla birbirine entegre ediyoruz. Bu süreçte de yeni CEO’muz Cenk Kaan Gür ile birlikte çalışacağımız için çok heyecanlıyım.”

Cenk Kaan Gür: “Alternatif Bank büyümesine devam edecek.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cenk Kaan Gür şu ifadeleri kullandı: “Alternatif Bank ve hissedarımız The Commercial Bank’te güçlü ve yetenekli bir ekiple birlikte çalışacak olmaktan dolayı son derece heyecanlıyım. Alternatif Bank olarak, kârlı büyüme ve yenilikçi bankacılık anlayışımızla müşterilerimiz ve ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı yapmak hedefiyle çalışacağız. Alternatif Bank'ın sektördeki konumunu daha da güçlendireceğiz. Alternatif Bank ve The Commercial Bank arasında giderek artan işbirliği ve entegrasyon ile birlikte hem hizmet kalitemizi arttırmayı hem de bu sayede müşterilerimize daha fazla değer yaratmayı hedefliyoruz. Alternatif Bank’ın gelecek yıllarda güçlü performansıyla ülkemiz ekonomisine ve hissedarlarımıza önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Alternatif Bank ve Özyeğin Üniversitesi’nden Örnek İşbirliği

18 Eylül 2017

Alternatif Bank ve Özyeğin Üniversitesi eğitime destek vermek amacıyla 5 yıllık bir işbirliği protokolü imzaladı.

Bu sene 25. yılını kutlayan Alternatif Bank ile 2017-2018 akademik yılında 10. senesine girecek olan Özyeğin Üniversitesi örnek bir işbirliği gerçekleştirdi. Alternatif Bank personeline yönelik kurumsal eğitim ve sertifika programları, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine mentorluk, staj ve iş imkânları; ortak kariyer günü etkinlikleri ve başarılı öğrencilerin eğitimine destek sağlanması gibi farklı alanları içeren işbirliğinin, akademi ve iş dünyası arasında gerçekleştirilen projelere örnek olması hedefleniyor.

Bu işbirliği ile Alternatif Bank, Özyeğin Üniversitesi’nin “Eğitimde Fırsat Eşitliği Programı” kapsamında üniversiteye giriş sınavlarında yüksek başarı göstererek mühendislik, hukuk, ekonomi gibi 7 farklı branşa yerleşen 25 öğrenciye, 5 yıl boyunca eğitim masraflarının %50’sini karşılayarak destek olacak.

Eğitimde Özel Sektörün Sorumluluğu

Konuyla ilgili açıklama yapan Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner bu projenin sürdürülebilir ve örnek gösterilecek bir işbirliği olmasını hedeflediklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimizin eğitimini toplumumuzun geleceğini belirleyecek en önemli yatırım alanı olarak görüyor ve bu alanda her kurumun üzerine sorumluluk düştüğüne inanıyoruz. Biz de Alternatif Bank olarak bu sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda Özyeğin Üniversitesi gibi ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından biriyle işbirliğine başlama kararı aldık ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda gelişerek sürmesini hedeflediğimiz bu işbirliği ile yüksek potansiyele sahip gençlerimizin eğitim ve gelişimlerine maddi açıdan olduğu kadar, manevi olarak da destek olmak istiyoruz.”

Özyeğin Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana yetenekli ve başarılı gençler için erişilebilir olmaya öncelik verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Üniversitemizin sağladığı yüzde 42 giriş bursuna ilaveten, akademik başarı bursu, spor bursu, ihtiyaç bursu, yarı zamanlı çalışma bursu gibi ek burslarla öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Bugün sayıları 6 bini aşan öğrencilerimizin yüzde 86’sı öğrenimlerini burslu olarak sürdürüyor. Başarılı ve yetenekli oldukları halde, maddi yetersizlikler nedeniyle uluslararası standartlarda tam donanımlı eğitim olanağına erişemeyen çok sayıda gencimiz bulunuyor. Girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen, araştırmaya öncelik veren üniversitemizin olanaklarından daha fazla sayıda gencin tam burslu olarak yararlanması hedefiyle 2015 yılında Eğitimde Fırsat Eşitliği Burs Programımızı başlattık. Bağışçımız olarak programımıza destek veren Alternatif Bank’a, bu sosyal girişimimize ortak olduğu için teşekkür ediyorum. Ülkemizin dört bir yanından farklı kurum ve kuruluşları da yanımıza alarak daha çok gencimize imkân sağlayacağımıza inanıyorum.” dedi.

Alternatif Bank Yönetim Kurulu’na İki Duayen İsim Katıldı

21 Ağustos 2017

Alternatif Bank’ın yönetim kuruluna Türk bankacılık sektörünün iki duayen ismi Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin atandı.

2016 sonunda The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan Alternatif Bank tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun aldığı karar uyarınca, Didem Çerçi ve Paul Gossiaux’un görevlerinden ayrıldığı belirtilirken; 2010-2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’luğunu yürüten Zafer Kurtul’un denetim komitesi başkanı, uzun yıllar Garanti Bankası’nda üst düzey yöneticilik yapan Turgay Gönensin’in ise kredi komitesi başkanı görevleriyle yönetim kurulu üyeliğine atandığı paylaşıldı. Alternatif Bank yönetim kurulu üyesi ve The Commercial Bank Grup CEO’su olan Joseph Abraham’ın ise, Alternatif Bank yönetim kurulu başkan vekili olarak atandığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan şunları söyledi: "Alternatif Bank Yönetim Kurulu’na Sayın Kurtul ve Sayın Gönensin çapında deneyimli ve üst düzey profesyonellerin katılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu atamalar, Alternatif Bank’a ve Türkiye’de yürüttüğümüz faaliyetlere verdiğimiz önemin bir yansımasıdır. Sayın Kurtul ve Gönensin’in çok kıymetli tecrübeleri, vizyonları ve katkıları Türkiye’deki büyüme planlarımızın başarıyla geliştirilip hayata geçirilmesinde anahtar rol oynayacaktır."

Zafer Kurtul Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Zafer Kurtul’un, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden finans dalında yüksek lisans (MBA) derecesi bulunmaktadır. Kurtul, Citibank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe Generale'deki yöneticilik görevlerini takiben 1998 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank bünyesine katılmıştır. Aynı bankada 2000 - 2009 yılları arasında Genel Müdür, 2009 – 2010 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2010 – 2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’su olarak görev yapan Kurtul, bu dönem içinde Sabancı Grubu’nun çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi üstlenmiştir.

Turgay Gönensin Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Turgay Gönensin, kariyerine 1985 yılında İnterbank’ta MT olarak başlamıştır. 1987 - 1995 yılları arasında Garanti Bankası’nda Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılık Müdürlüğü görevini takiben, 1995 - 1997 yılları arasında Finansbank’ta Genel Müdür Yardımcısı, 1997 - 2000 yıllarında United Garanti Bank International’da ve 2000 - 2001 yıllarında Osmanlı Bankası’nda Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2002 - 2013 yılları arasında Garanti Bankası’nda Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 2013 - 2015 yılları arasında aynı bankada Yurtiçi ve Yurtdışı İştirakler Koordinasyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Gönensin, 2015’ten Mayıs 2017’ye kadar Garanti Bankası iştiraklerinde yönetim kurulu üyesi, kredi komitesi ve denetim komitesi üyesi olarak görev yapmıştır.

Alternatif Bank Büyümeye Devam Ediyor

26 Temmuz 2017

Alternatif Bank 2017 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Alternatif Bank, geçen yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 23 artırarak, 17,2 milyar TL’ye ve mevduatlarını yüzde 24,5 artışla, 9,3 milyar TL seviyesine yükseltti. Banka, kredi hacminde ise, yüzde 15,2 artış kaydederek, ülke ekonomisine 10,8 milyar TL katkıda bulundu. Alternatif Bank, yılın ilk yarısında 61,2 milyon TL kâr açıkladı.

30 Haziran 2017 tarihli konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıklayan Alternatif Bank, bu yılın ikinci çeyreğinde; ilk çeyrekteki başarılı performansını sürdürürken temel bankacılık kalemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre önemli gelişme gösterdi.

Alternatif Bank, aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artırarak, 17,2 milyar TL seviyesine yükseltti. Kredi hacminde ise, yüzde 15,2 artış kaydederek, Türk ekonomisine krediler aracılığıyla 10,8 milyar TL katkıda bulundu. Mevduatlarını, yüzde 24,5 oranında artışla, 9,3 milyar TL seviyesine yükselten banka; Haziran 2017 sonu itibarıyla 61,2 milyon TL kâr açıkladı.

Odaklı Bankacılık ve The Commercial Bank

Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, geçen yılın ikinci yarısından bu yana devam eden istikrarlı büyüme ivmesine dikkat çekerek; “Bu ivmenin temelinde, Odaklı Bankacılık stratejimiz ve geçen yılın sonunda yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın verdiği destek yatıyor. Bununla birlikte, kredi hacmimizin artmasında Kredi Garanti Fonu’nun teminatı ile piyasaya sağlanan kolaylıkların da önemli payı var. KGF teminatı altında 1 milyar TL’yi aşan bir portföy ile ekonomimize destek vermeye devam ettik. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlardan aldığımız güçle, ülkemiz ve tüm paydaşlarımız için en yüksek katma değeri üretmeye devam edeceğiz” dedi.

İhtiyaca özel çözümler

The Commercial Bank’la aralarındaki artan sinerji doğrultusunda, yılın ikinci yarısında da, aynı verimlilik ve motivasyonla çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Öner, sözlerini şöyle tamamladı: “Elde ettiğimiz olumlu sonuçlarda, çalışanlarımızın gösterdiği büyük özveri ve müşterilerimize her zaman yakın olarak ihtiyaçlarını doğru anlama çabamızın büyük katkısı olduğunu da belirtmem gerekiyor. Önümüzdeki dönemde etkin risk yönetiminden asla taviz vermeden, kurumsal, ticari ve bireysel segmentler başta olmak üzere, odaklandığımız tüm alanlarda sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzu, dolayısıyla müşterilerimizi anlayan ve onları destekleyen bir iş ortağı olma hedefimizi devam ettireceğiz.”

Alternatif Bank’a, Küresel Finans Çevrelerinden Güven

19 Temmuz 2017

Alternatif Bank, 225 Milyon USD Sendikasyon Kredisi Sağladı

Alternatif Bank, 12 ülkeden 17 bankanın katılımıyla, 225 milyon USD tutarında sendikasyon kredisi temin ederek; geçtiğimiz yılın aynı döneminde aldığı krediyi yüzde 100 oranında yeniledi. Dış ticaretin finansmanı vasıtası ile ekonomiye destek olacak kredi uluslararası finans çevreleri tarafından, Alternatif Bank’a ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir yansıması olarak yorumlandı.

Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan Alternatif Bank, 225 milyon USD tutarında 1 ve 2 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. 123 milyon USD ve 89 milyon EUR olmak üzere iki farklı döviz cinsinden sağlanan kredinin fiyatı, USD dilimi için L+%1.85, EUR dilimi için Euribor +%1.75 ve 2 yıl vadeli dilim için ise L+%2.50 olarak gerçekleşti.

Temin edilen sendikasyon kredisi ile uluslararası finans kuruluşlarıyla sürdürdükleri işbirliğinin güçlendiğini belirten Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner; “Sendikasyon kredisinin tamamını başarılı bir şekilde yenilememiz Alternatif Bank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti” dedi.

Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Amerika

Konuyla ilgili açıklama yapan Alternatif Bank Uluslararası Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise, krediye 12 ülkeden 17 bankanın katıldığını belirterek, şunları söyledi: “Kredinin, yüzde 44’ü Ortadoğu, yüzde 36’sı Avrupa, yüzde 15’i Kuzey Amerika, yüzde 5’i ise Türkiye bankalarının katılımı ile sağlandı. Kredinin, farklı coğrafyalardan 12 ülkeden ilgi görmesi, bankamızın yürüttüğü güçlü muhabirlik ilişkilerini ve yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın güçlü desteğini teyit eder niteliktedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi temin edilen sendikasyon kredisi bu yıl da müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullanılacaktır.”

Yüzde 14'lük, Avantajlı Faiz Oranı

20 Haziran 2017

Alternatif Bank’tan “VOV” dedirten hesap

Alternatif Bank, günlük vadeli mevduat özelliklerine sahip tasarruf ürünü “VOV Hesap” ile yüzde 14’lük çok cazip “Avantajlı Faiz Oranı” sunuyor. Ayrıca, vade bekleme, vade bozulma dertleri olmadan, istendiği an havale/EFT, otomatik ödeme, bireysel kredi, KMH ve kredi kartı ödemeleri yapabilme imkânı da Alternatif Bank VOV Hesap’ta.

Vadesiz hesabın özgürlüğü ve konforunu vadelinin kazancıyla birleştiren Alternatif Bank VOV Hesap, birikimlerinize günlük getiri kazandırırken bankacılık işlemlerinizi tek hesaptan yürütebilme imkânı sunuyor.

Ayrıca VOV Hesap ile vadeniz bozulmadan, havale/EFT, otomatik ödeme işlemleri gerçekleştirilebilirken; bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı ödemelerinizi de yapılabiliyorsunuz. VOV’un tanımlandığı vadesiz hesap, ATM’den görüntülenebiliyor, hesaptan para çekilebiliyor ya da hesaba para yatırılabiliyor.

Yüzde 14’lük Avantajlı Faiz Oranı

VOV hesabında, yüzde 14'lük avantajlı faiz oranı hesabın açılması ile başlıyor ve 60 gün boyunca sabit kalıyor. Avantajlı faiz oranından yararlanabilmek için minimum 2 bin TL bakiye ile açılan hesapta, maksimum 500 bin TL’ye kadar ürünün tüm özelliklerinden faydalanılabiliyor. Üstelik 90 gün boyunca internet bankacılığından yapılan EFT ve havalelerden ücret alınmıyor. Ürünün ayrıca, döviz birikimlerinde USD için yüzde 2,75 ve Euro için yüzde 1,25 faiz oranları bulunuyor.

VOV Hesap’la tanışmak, hesap açılışındaki avantajlardan ve birbirinden cazip imkânlarından yararlanmak için en yakın Alternatif Bank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif Bank’tan Bayram Kredisi

05 Haziran 2017

Bu bayramı harcamaları dert etmeden, rahatça geçirmeye ne dersiniz? Alternatif Bank, yüzde 1,25 gibi cazip bir faiz oranıyla, 12 aydan, 48 aya değişen vadelerde, "Bayrama Özel” ihtiyaç kredisi kampanyası sunuyor.

Haziran sonuna kadar devam edecek bu kampanya, uygun faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle, sevdiklerinizle huzurlu bir bayram geçirmeniz için iyi bir fırsat.

Siz de bol alternatifli kredi fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir Alternatif Bank şubesine uğramak.

Alternatif Bank Kalite Standartlarına 3 Yeni Tescil

22 Mayıs 2017

Alternatif Bank, kalite standartlarını uluslararası belgeler ile tescil ettirmeye devam ediyor. Bu yıl içinde kazanılan 3 adet belgenin, bilgi teknolojileri hizmet yönetimi, veri güvenliği ve iş sürekliliği alanlarında olması dikkat çekiyor.

Yakın geçmişte Müşteri Memnuniyeti, Kalite Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Yönetimi kalite güvence belgelerini elde eden Alternatif Bank, yılın ikinci çeyreğinde, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi (TS ISO IEC 20000-1), Bilgi Teknolojileri İş Sürekliliği Yönetimi (ISO 22301) ve Veri Koruma ve Kişisel Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 10012) alanlarında da kalite onay belgelerini alarak uluslararası alanda tescil edilmiş standart sayısını altıya çıkarttı.

Alternatif Bank Operasyon ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı Tanol Türkoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yeni tescillerin, geçtiğimiz aylarda aldıkları ISO belgelerinin bütünleyicisi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hem mevcut standartlara uyum belgelerimiz hem de yılın ikinci çeyreğinde aldıklarımız, uluslararası kalite standartlarımızın olduğu kadar; gelişim ve dönüşüm stratejimiz olan Odaklı Bankacılığın da teknoloji boyutunda tescillenmesi anlamına geliyor. Hızla dijitalleşen dünyada, özellikle BT altyapısında oluşacak herhangi bir kesintinin ya da veri güvenliğiyle ilgili bir problemin, maddi ve kurumsal itibar anlamında çok ciddi olumsuz etkileri yaşanabiliyor. Bu bağlamda kalite standartlarını sürekli yükseltmek hayati önem kazanıyor. Elde ettiğimiz son kalite tescil belgeleriyle, bu alanı sektörümüzdeki artan rekabette, etkili bir farklılaşma alanı olarak görüyoruz.”

İş Sürekliliği ve Kişisel Veri Güvenliği

Günümüzde artan siber tehditlerin gerek kişisel, gerekse de kurumsal veri güvenliğini çok önemli bir hale getirdiğini vurgulayan Türkoğlu, “Her ne kadar, veriye istediğimiz yer ve zamanda, istediğimiz cihazla ulaşmak iş sürekliliği için hayati olsa da; bu avantajlar sistemleri tehlikelere daha açık hale getiriyor. Burada işletmelerin üzerine düşen, her türlü önlemi alarak kullanıcıların taleplerini herhangi bir kesinti olmadan yerine getirmek. O yüzden standartlarımızı yukarı taşıyan bu tür süreç iyileştirmeleri ve yatırımlara en üst seviyede önem veriyoruz.” dedi.

Alternatif Bank-NN Hayat ve Emeklilik İşbirliği

10 Mayıs 2017

Alternatif Bank ve NN Hayat ve Emeklilik 5 yıllık bir işbirliği için anlaştı.

Bankacılık sektöründe 25 yılı geride bırakan Alternatif Bank ile 18 ülkede 15 milyondan fazla müşteriye hizmet veren NN Group çatısı altındaki NN Hayat ve Emeklilik, bankasürans alanında 5 yıllık bir işbirliği için anlaştı. Her iki şirket de bu anlaşma ile sürdürülebilir büyüme ivmelerini artırarak, sektörlerine katma değer sunmaya devam etmeyi amaçlıyor.

Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, Odaklı Bankacılık stratejisi doğrultusunda NN Hayat ve Emeklilik işbirliği ile sundukları hizmet yelpazesini daha da genişlettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sigortalı yaşam, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Ülkemizde gelişmekte olan sigorta penetrasyonu bu alanda yüksek bir potansiyel olduğunu işaret etmekte. NN Hayat ve Emeklilik işbirliği ile bu potansiyeli iş sonuçlarına dönüştürmeyi amaçlıyoruz.’’

İki önemli kurum arasında gerçekleşen bu anlaşma ile önümüzdeki 5 yıllık süreçte, Alternatif Bank müşterilerine özel ürün ve hizmet modeli kurgulandığını vurgulayan Öner, “Hem biz hem de NN Hayat ve Emeklilik, gerekli yatırımları tamamladık ve müşterilerimize bu işbirliğinden doğan hizmetleri sunmaya başladık. İki kurum arasında oluşan sinerjiyle önümüzdeki dönemde ürün portföyümüzü genişleterek, sürdürülebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz” dedi.

NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Marius Popescu ise bu önemli işbirliği konusunda düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Alternatif Bank ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde, önemli bir dağıtım kanalı kazanarak faaliyet alanımızı daha da genişlettik. Alternatif Bank’ın sektörde kendine has ve özel bir yeri olduğunu düşünüyorum. Alternatif Bank ile çalışacak olmaktan çok mutluyum. Bu anlaşma aynı zamanda NN Group’un banka kanalında büyümeye verdiği önemin ve Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam edeceğinin de önemli bir göstergesidir.”

Alternatif Bank, “Blockchain” Teknolojisini Pilot Kullanıma Açtı.

04 Mayıs 2017

Alternatif Bank’tan, Geleceğin Teknolojisine Yeni Bir Adım

Alternatif Bank, iştiraki olduğu Katarlı The Commercial Bank ve grup bankaları Umman Ulusal Bankası (NBO) ve Birleşik Arap Bankası (UAB) ile Mısır ve Hindistan’dan bankalarla kurduğu ortaklık sonucu, geleceğin teknolojilerinden birisi kabul edilen “Blockchain”i, Türkiye’de ve bulunduğu bölgede gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

Alternatif Bank, dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan “Blockchain” teknolojik altyapısını kullanarak uluslararası para transferi gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

Alternatif Bank ilgili işlemi, iştiraki olduğu Katarlı The Commercial Bank ve grup bankaları Umman Ulusal Bankası (National Bank of Oman), Birleşik Arap Bankası (United Arab Bank) ile Mısır ve Hindistan’dan bankalarla kurduğu ortaklık sonucu gerçekleştirdi. Banka böylece, sadece Türkiye’de değil; Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da bu işlemi gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

Pilot Uygulama Başarıyla Gerçekleştirildi

Alternatif Bank, pilot faz olarak tanımlanan bu ilk işlemin başarıyla gerçekleştirmesinin ardından, işlem hacminin yüksek olduğu diğer ülke ve bankaları da ağa dahil edip, The Commercial Bank desteği ile Blockchain ağını genişletmeyi hedeflediğini belirtti.

Gönderici ve Alıcı Arasında Direkt Bağ

Önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken başlıca teknolojilerden biri olduğuna kesin gözüyle bakılan Blockchain, kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı olarak tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan bir teknoloji ve bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren bir veri tabanı. Böylece işlemler doğrudan alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Güven, Hız ve Maliyet Avantajı Sunuyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, ilk olarak iş birliği yaptıkları bankalar ile bulut tabanlı hesap defteri teknolojisi kullanan bir Blockchain ağı oluşturduklarını belirterek; konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu ağ ile, bankalar arası işlemlerde güvenlik, doğruluk ve hızı artırırken, aynı zamanda aracı kurum gereksinimini ortadan kaldırarak, müşterilerimize daha hızlı ve maliyet avantajı yaratan bir hizmet sunabileceğiz. Projenin ikinci aşamasında ise ticaret finansmanı işlemleri üzerine odaklanacağız ve Blockchain teknolojisini, ödemelerin ötesinde, yasal ve ticari belgeleri içerecek şekilde genişleteceğiz. Özetle, tüm ticaret finansmanı işlemleri, Blockchain ağında gerçekleştirilerek, satın alma siparişleri ve faturaların değişim süreci basitleştirilecek. Nihai olarak uzun süren uluslararası kağıt parkurlarının tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. Bu işin özünde, güvenliğin ve hızın artışının yanı sıra maliyetlerin azaltılması yatıyor.”

Alternatif Bank 2017 İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

26 Nisan 2017

Alternatif Bank, The Commercial Bank ile Büyümeye Devam Ediyor

2017’nin ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Alternatif Bank, bir önceki yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 31 artırarak 16,8 milyar TL’ye, mevduatlarını ise yüzde 35 oranında artışla 8,8 milyar TL seviyesine yükseltti. Banka, kredi hacminde yüzde 28 artış kaydederken; 24,1 milyon TL kar açıkladı.

Alternatif Bank, 31 Mart 2017 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre Alternatif Bank, bu yılın ilk çeyreğinde, başarılı bir performans göstererek aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artırarak 16 milyar 810 milyon TL seviyesine yükseltirken; kredi hacminde de 2016’nin ilk çeyreğine göre yüzde 28 artış kaydetti. Türk ekonomisine krediler aracılığıyla 10 milyar 597 milyon TL katkıda bulunan Alternatif Bank; mevduatlarını ise, yüzde 35 oranında artışla, 8 milyar 795 milyon TL seviyesine yükseltti. Banka Mart 2017 sonu itibarıyla 24 milyon 183 bin TL kar açıkladı.

2017 ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, ilk çeyreği başarıyla tamamladıklarını belirterek; “Bir önceki yılın aynı dönemine göre, aktiflerimizi yüzde 31, mevduatlarımızı yüzde 35 ve kredi hacmimizi yüzde 28 artırmayı başardık. Yine aynı dönemde, Türkiye ekonomisine krediler vasıtasıyla 10,6 milyar TL’ye yakın destek sağladık.” dedi.

Alternatif Bank olarak The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki olduklarını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “The Commercial Bank’ın vizyonuyla büyüyen hedeflerimiz doğrultusunda, 2017 yılında da, etkin risk yönetimi anlayışımızdan ödün vermeden, başta kurumsal ve ticari segmentler olmak üzere odaklandığımız tüm alanlarda iş hacmimizi genişletmeye devam edeceğiz. Hissedarımızın desteğiyle, farklılaşmış ve ihtisaslaşmış yapımızı daha da ileriye taşıyarak, sürdürülebilir büyümemize devam edeceğiz. Türkiye ve Katar arasında her geçen gün daha da gelişen ticari işbirliğine destek olmak ve bu işbirliğinden doğacak fırsatları değerlendirmek temel önceliklerimizden biri olmaya devam edecek.”

Alternatif Bank’ın Kalite Standartlarına Uluslararası Onay

05 Nisan 2017

Alternatif Bank; “Odaklı Bankacılık” stratejisi doğrultusunda güçlendirdiği, Müşteri Memnuniyeti Yönetimi (ISO 10002), Hizmet Kalite Yönetimi (ISO 9001) ve Bilgi Güvenliği Yönetimi (ISO 27001) sistemleri alanlarında, üst düzey uluslararası onay belgelerini aldı. Banka, yakın gelecekte iş sürekliliği ve bilgi sistemleri güvenliği konularındaki ek kalite sertifikasyonlarını almak için hazırlıklarına devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Operasyon ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı Tanol Türkoğlu, bu kalite onay belgelerinin, Alternatif Bank’ın gelişim ve dönüşüm stratejisi olan Odaklı Bankacılığın tescillenmesi anlamına geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Odaklı Bankacılık kapsamında sistemlerimizi ve altyapımızı her zaman güçlü tutmak ana önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu sertifikasyon, hem bu alanlarda dünya standartlarında olduğumuzu net şekilde gösteriyor, hem de müşterilerimizin ilk tercihi olma hedefimiz doğrultusunda bizi motive ediyor.”

Bilgi Teknolojileri Güvenliğinin Hayati Önemi

Türkoğlu, günümüzde dijitalleşmenin iş dünyasında ulaştığı boyutun, iş sürekliliği ve bilgi teknolojileri güvenliğini daha da hayati hale getirdiğini vurgulayarak; “İşte bu nedenle, mevcut kalite sertifikalarımıza ek olarak önümüzdeki aylarda, bu alanlardaki kalite standartlarımızı da tescilletmeyi hedefliyoruz. Müşteri ve sektör odaklı vizyonumuz ile bu yeni sertifikalara sahip olmak için yaptığımız hazırlıklar, hizmet düzeyimizi daha da ileri taşıyacak. Süreçlerimizin ve teknik altyapımızın daha da yüksek standartlara sahip olması için çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Alternatif Bank 2017 sonuna kadar, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi (TS ISO IEC 20000-1), Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri-BT İş Sürekliliği Yönetimi (ISO 22301) ve Kişisel Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 10012) alanlarıyla ilgili sertifikasyon için, denetim süreçlerini başlatmayı hedefliyor.

Üst Üste İki Kadın Genel Müdürü Olan İlk ve Tek Banka: Alternatif Bank

08 Mart 2017

Alternatif Bank’ın, üst yönetiminde 4, yönetim kurulunda ise 2 kadın yöneticisi bulunuyor.

Ülkemizin, üst üste iki kadın genel müdür deneyimi yaşamış ilk ve tek bankası Alternatif Bank, kadın istihdamına yönelik hassasiyetiyle dikkat çekiyor.

Alternatif Bank’ın, kadın istihdamı ve çalışan oranı konusundaki çıkış noktası, “eşitlik” vizyonu. Bankanın halihazırda, Genel Müdürü Müge Öner dâhil; üst yönetiminde 4, yönetim kurulunda ise 2 kadın yöneticisi bulunuyor.

Kadınların, ekonomik hayatlarını kendileri şekillendirmeye başladığında, gelirlerinin büyük çoğunluğunu eğitim, kültür gibi, yeniden üretim alanlarında harcadıkları, birçok araştırmada çıkan bir gerçek. Ayrıca iş yaşamı, kadınlara has yaklaşımlara, her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyor. Kadın dostu şirket tanımlamasına, her geçen gün daha fazla şirket giriyor.

Kadın istihdamında farkındalık!

Bu alanın erken örneklerinden Alternatif Bank’ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, finans sektöründe kariyer yollarının ve terfilerin, öznel değerlendirmelerden çok, başarıya, performansa ve tecrübeye dayalı olduğunu vurgulayarak; “Bu da, cinsiyet ayrımı olmadan, çalışanların eşit koşullarda kendilerini geliştirmelerine ve kariyerlerinde ilerlemelerine uygun bir ortam yaratıyor. Bunun bankamızdaki doğal sonucu olarak, üst yönetimimizde 4, yönetim kurulumuzda ise 2 kadın liderimizin olmasından gurur duyuyoruz.” dedi.

Düşük kadın istihdamı

Avrupa ülkeleri ve Türkiye kapsamında yapılan karşılaştırmalı araştırmalarda, özellikle kadın istihdamı konusunda, Avrupa genelinin bir hayli gerisinde olduğumuzu vurgulayan Öner; sözlerine şöyle devam etti: “15–64 yaş gurubundaki erkek istihdamı, AB’de yüzde 71, Türkiye’de ise yüzde 70. Konu kadın istihdamına gelince, makas açılıyor. AB’deki kadınların yüzde 60’ı, Türkiye’deki kadınların ise sadece yüzde 30’u istihdam ediliyor. Alternatif Bank olarak, bu somut veriden hareketle ve organizasyonumuzun her seviyesinde kadın-erkek eşitliği vizyonumuz doğrultusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeyi hedefliyoruz.”

Artan kadın yöneticiler

Öner, kadınların, dönemsel dalgalanmalardan bağımsız olarak, şirketlerin yönetiminde gitgide daha fazla söz sahibi olmaya başladığını da vurgulayarak; “Bu eğilimi çok sağlıklı buluyorum, zira başta Türkiye ekonomisi olmak üzere, tüm dünyanın dengeli ekonomik büyümesi, biraz da kadın istihdamının ve kadın yöneticilerin artmasıyla mümkün olabilir. Bunu, peş peşe 2 kadın genel müdür deneyimi yaşamış, ülkemizin ilk ve tek bankasının genel müdürü olarak söylemekten büyük gurur duyuyorum.” dedi.

Alternatif Bank’ın 2016 yıl sonu itibariyle, 901 kişi olan toplam çalışanının 426’sının kadın olduğu belirtildi. Görüldüğü üzere, bankanın kadın istihdam oranı, yüzde 50’ye çok yakın.

Burdur GES Alternatif Bank ve Tekno Ray Solar İş Birliği ile İşletmeye Alındı

14 Şubat 2017

Sektör ve müşteri odaklı stratejisiyle hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Alternatif Bank ile Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün en büyük projelerine imza atan Tekno Ray Solar’dan örnek proje işbirliği.

Odaklandığı alanlar arasına “yenilenebilir enerji” sektörünü de ekleyen Alternatif Bank, fotovoltaik güneş enerjisi sektör lideri Tekno Ray Solar tarafından, Burdur Çallıca’da, kurulan güneş enerjisi santrali için; 96 ay vadeli, 6 milyon dolarlık finansman desteği sağladı.

29 Aralık 2016 itibariyle geçici kabulü yapılarak işletmeye alınan Burdur Çallıca GES’in, yıllık toplam 10.7 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştireceği belirtildi. Konya-Kızören’de üretime geçirdiği GES ile Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santraline sahip olan Tekno Ray Solar’ın, 7.4 milyon dolarlık yatırım ile kurduğu bu yeni santralinin; 1,2 MW gücünde 5.5 üniteden oluşan 6,6 MW’lık güce sahip olduğu ifade edildi. Ayrıca proje sayesinde, 20 bine yakın ağacın kurtarılması ve 10 bin tona yakın karbondioksit salınımının önüne geçileceği vurgulandı.

Toplamda 125 bin m2’lik alan üzerine kurulu olan yeni santral, Tekno Ray Solar’ın Türkiye’nin şebeke alt yapısına uygun olarak geliştirdiği, konusunda ilk ve tek olan “GES Uzaktan İzleme Sistemi” ile takip ediliyor.

Düzenlenen açılış töreninde konuşan Alternatif Bank Ticari Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mete Hakan Güner, yenilenebilir enerji kaynaklarının, sürdürülebilir bir ekonomi ve ülkemizin ve dünyanın geleceği için hayati bir önemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu finansman desteği, sektör ve müşteri odaklı bankacılık stratejimizin önemli bir örneğidir. Bu konuda, bir sektör lideriyle işbirliği yapmaktan ve en önemli projelerinden birine finansal destek sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tekno Şirketler Grubu’nun bundan sonraki projelerinde de birlikte çalışmayı ümit ediyoruz.”

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Coşkunoğlu ise, Türkiye olarak enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu ve enerjinin, ülkemizdeki cari açığın en temel kaynağını oluşturduğunu vurgulayarak; “Türkiye olarak enerji stratejimizi doğru planlayabilir ve her sene enerji ithalatı için ödediğimiz tutarı GES yatırımlarında kullanabilirsek, enerji ithalatımızı %75 oranında azaltabilir ve yaptığımız yatırımın karşılığını 3 sene içerisinde geri alabiliriz. Güneşi olmayan Almanya 44 GW kurulu GES gücüne sahip. Çin’in toplam yatırımları 50 GW’yi aştı ve ABD, sadece 2016 yılında 20 GW yatırım yaptı.” dedi.

Tekno Şirketler Grubu CFO’su Berna Meriç ise, “Alternatif Bank yenilenebilir enerji kaynaklarına gösterdiği hassasiyeti, bu projemize sağladığı finansman desteğiyle ispatladı. Bu tür proje finansmanlarına, ülkemizdeki finans sektörünün bakış açısı Alternatif Bank gibi devam ettiği sürece, hem kendi kendini ödeyen yatırımlar giderek büyüyecek hem de çevreci enerji desteklenmiş olacak. Bu bilinçle sektör lideri firmamız Tekno Ray Solar’a vermiş oldukları destekten dolayı Alternatif Bank’a teşekkür eder, daha birçok projeye birlikte imza atmayı dileriz.” dedi.

Alternatif Bank’ta sermaye artırımı ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı

13 Şubat 2017

Alternatif Bank’ın yüzde 100’üne sahip olan The Commercial Bank’in ilk icraatı 210 milyon TL’lik sermaye artırımı oldu. Ayrıca, hisse devrinin doğal sonucu olarak, Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi “Omar Hussain Alfardan” getirildi. The Commercial Bank CEO’su, “Joseph Abraham” ve “Paul Gossiaux”, Alternatif Bank yönetim kuruluna giren yeni isimler olurken; Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner’in asaleten ataması gerçekleşti.

Yılsonunda, Körfez bölgesinin en önemli bankalarından The Commercial Bank’in yüzde 100 iştiraki haline gelen Alternatif Bank, 2017’nin ilk sermaye artırımı, Yönetim Kurulu değişiklikleri ve Odaklı Bankacılık stratejisiyle; sürdürülebilir büyüme hedefine daha güçlü adımlarla ilerliyor.

Alternatif Bank’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Omar Hussain Alfardan

Aralık 2016’da gerçekleşen hisse devrini takiben Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi “Omar Hussain Alfardan” getirildi. The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham ve Paul Gossiaux ise, Alternatif Bank yönetim kuruluna giren yeni isimler oldular. Ayrıca Alternatif Bank’ta Genel Müdürlük görevini Mart 2016’dan beri tüm yetki ve sorumluluklarıyla icra eden Müge Öner’in asaleten ataması gerçekleşti.

210 milyon TL’lik sermaye artırımı

Alternatif Bank, 2016’nın ilk yarısında gerçekleştirdiği 150 milyon TL’lik sermaye artışını takiben 210 milyon TL’lik yeni artış ile 2017’nin ilk sermaye artırımını gerçekleştirirken; sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, bu sermaye artırımının, Katar’ın ilk özel bankası olan The Commercial Bank’ın, Alternatif Bank’a ve Türkiye ekonomisine güveninin yeni bir göstergesi olduğunu vurgulayarak; “Son birkaç yılda, uluslararası alanda saygın bir bankayla aynı ailede olmanın faydalarını, sendikasyon kredileri ve tahvil ihracı gibi işlemlerde net olarak tecrübe etmiştik. The Commercial Bank sayesinde hissettiğimiz uluslararası itibar gurur vericiydi. Gerçekleşen son hisse devri ve bu yeni sermaye artırımı ise, hissedarımızın bankamıza desteğinde sürekliliğin de bir göstergesi” dedi. Öner, atılan bu adımların Odaklı Bankacılık stratejilerine ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Alternatif Bank’ın yüzde yüzü The Commercial Bank’ın.

19 Aralık 2016

Körfez bölgesinin en önemli bankalarından ve Katar’ın ilk özel bankası olan, The Commercial Bank (P.S.Q.C.), Anadolu Grubu’nda bulunan yüzde 25’lik hisseyi de alarak, Alternatif Bank’ın tüm hisselerinin sahibi oldu.

•The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, bu hamlenin iki banka arasındaki sinerjiyi güçlendirerek, daha fazla entegrasyon yaratacağını belirtti.

•The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham, “Alternatif Bank’a olan yatırımımız, Türkiye’yi orta ve uzun vadede çok önemli bir yatırım merkezi olarak gördüğümüzün somut bir göstergesi. Alternatif Bank’ın yüzde yüz hissedarı olmak, Katar ve Türkiye’deki müşterilerimize, her iki ülkede kusursuz bir bankacılık deneyimi sunacağımız anlamına geliyor” dedi.

•Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, 3 yılı aşkın süredir son derece verimli şekilde devam eden ortaklık için teşekkür ederken, Alternatif Bank’ı emin ellere teslim ettiklerini vurguladı.

•Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, banka olarak artık bütünüyle dünyanın saygın finans kuruluşlarından birisi olan The Commercial Bank’ın bir parçası olduklarını vurgulayarak; Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

Katar’ın ilk özel bankası olan ve yenilikçi bankacılık vizyonu ile tanınan The Commercial Bank ve Anadolu Grubu arasındaki, Alternatif Bank hisse devri tamamlandı. Temmuz 2013’te hisselerin yüzde 70,8’ini, Anadolu Grubu’ndan satın alan ve ardından hisse geri alımı işlemleriyle hisse oranını yüzde 75’e çıkaran The Commercial Bank (P.S.Q.C.); geriye kalan yüzde 25’lik hisseyi de, Anadolu Grubu’ndan 222,5 milyon dolara satın alarak, bankanın tümünün sahibi oldu.

3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşen yüzde 25’lik hissenin satışına ilişkin karar, 2016 yılının Temmuz ayında KAP’a bildirilmişti.

“Daha fazla işbirliği ve entegrasyon”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, “Alternatif Bank’ın artık yüzde yüz The Commercial Bank iştiraki haline gelmesi; aynı iş yapış kültürü ile birlikte geniş sinerji olanaklarının yaratılmasını ve Katar ile Türkiye’deki tüm paydaşlarımızın hissedeceği avantajlar sunulmasını sağlamak amacıyla, daha da güçlü işbirliği ve entegrasyon fırsatlarının önünü açıyor” dedi.

“Alternatif Bank ve Türk ekonomisi, bizim gelecek yatırım alanımız.”

The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham ise, 2013 yılında başlayan bu yatırımlarının, Türk ekonomisine, bankacılık sektörüne ve çeyrek asırlık bir geçmişe sahip Alternatif Bank’a güvenlerinin en güçlü göstergesi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Alternatif Bank, The Commercial Bank olarak bizim, Katar dışındaki en büyük ve üçüncü yatırımımız. Hedefimiz, Türk ekonomisinin büyük potansiyeli ve Katar ile Türkiye arasında her geçen gün güçlenen ticari bağlar sayesinde, Alternatif Bank’ın grup içindeki payını artırmak olacak.”

“Alternatif Bank’ı emin ellere teslim ediyoruz.”

Temmuz 2013 tarihinden bu yana geçen 3 yıl içindeki uyumlu ortaklığa dikkat çeken Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu yılın Temmuz ayında, Alternatif Bank’taki kalan yüzde 25 oranındaki hissemizi, The Commercial Bank’a devretme kararımızı bildirmiştik. Düzenleyici kurumların onayını takiben, artık planlanan bu değişiklik tam olarak gerçekleşti ve Alternatif Bank, 3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde, The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki haline geldi. Özellikle uluslararası finans dünyasında sahip oldukları itibar ve bilgi birikimi sayesinde, The Commercial Bank ile 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin olumlu yansımalarını gözlemledik. Hisse devrinin ilk gününden bugüne kadar, The Commercial Bank’in değerli kadrosuyla verimli ve başarılı bir işbirliği yaşadık. Büyük emek vererek bugünlere getirdiğimiz Alternatif Bank’ı, şimdi emin ellere teslim ediyoruz. Alternatif Bank, faaliyette olduğu süre içerisinde bankacılık alanında küresel ve yerel anlamda değişen birçok dinamiğe rağmen yoluna emin ve sağlam adımlarla devam ederek, üstlendiği misyonu yerine getirmek için çalıştı. Alternatif Bank’ın, odaklı bankacılık stratejisi ve güçlü insan kaynağı ile bundan sonraki çalışmalarında da ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğine inanıyorum.”

Hisse devrinin tüm taraflar için hayırlı olmasını dileyen Özilhan; ortaklık boyunca gösterdikleri yakınlık için The Commercial Bank üst düzey yönetimine teşekkürlerini sundu.

“41 yıllık The Commercial Bank ve 25 yıllık Alternatif Bank”

Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, bu gelişmenin Alternatif Bank için önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak; “Alternatif Bank olarak artık bütünüyle The Commercial Bank’ın bir parçasıyız. Bu hisse devri sürecinin bizzat kendisi, The Commercial Bank’ın, Türk ekonomisi ve Alternatif Bank’a olan inancının somut göstergesidir. Son birkaç yılda, uluslararası anlamda saygın bir bankayla aynı aileden olmanın faydalarını, sendikasyon kredileri, sermaye benzeri kredi kullanımı ve tahvil ihracı gibi işlemlerde net olarak tecrübe ettik. The Commercial Bank sayesinde hissettiğimiz uluslararası itibar gurur vericiydi. Yaşadığımız bu tecrübeler de, bankamıza duyulan güvenin bir başka göstergesidir.” dedi.

Alternatif Bank olarak, The Commercial Bank bilançosuna son 3 yıldır konsolide olduklarını belirten Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekleşen son hisse devri, hedeflerimiz ve stratejimiz açısından bir değişiklik yaratmayacak. Ancak The Commercial Bank’ın bankamıza desteğini daha da artıracak. Sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzda bize ekstra güç olmaya devam edecek. 41 yılı geri bırakan The Commercial Bank’ın uluslararası itibarı ve vizyonu, Alternatif Bank’ın sürdürülebilir büyüme iştahını daha da artıracaktır.”

Ayrıca, bankanın Anadolu Grubu gibi Türkiye’nin en köklü gruplarından birine dayanan önemli bir iş yapma kültürüne ve mirasa sahip olduğuna değinen Öner, “Bu miras sayesinde Alternatif Bank 25 yıllık geçmişinde zorlu dönemlerde sağlam yapısını koruyarak bugün bulunduğu konuma ulaşmıştır” dedi.

“Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme”

Alternatif Bank’ın hedeflerinden de bahseden Öner, “Banka olarak, 2015’ten, 2017’ye uzanan 3 yıllık dönüşüm sürecini kapsayan ve adını “Odaklı Bankacılık” olarak koyduğumuz büyüme stratejisiyle önemli yol kat ettik ve bu yolda ilerlemeye devam ederek, sürdürülebilir büyüme hedefimizi gerçekleştireceğiz” diyerek; odaklandıkları alanlarda müşterilerinin ana bankası olmak istediklerini de belirtti. Öner açıklamasında, “Bu yaklaşımla oluşturduğumuz iş modelimizin, sağlıklı aktif büyümesini ve sürdürülebilir karlılığı doğal olarak beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, 2017 yılında 25. yılımızı kutlayacağız. Çeyrek aşırı geride bırakacağımız 2017 yılının sonunda odaklı stratejimizin sonuçlarını net şekilde almaya başlayacağız. Kurumsal, Ticari ve Bireysel bankacılıkta müşterilerimizle ilişkilerimizi uzun vadeli bir işbirliğine dönüştürmek önceliğimiz.” dedi.

Alternatif Bank'ın Web Sitesi Yenilendi

21 Kasım 2016

Alternatif Bank’ın yeni kurumsal web sitesi, kullanıcı dostu yapısı ve mobil uyumluluk özelliği ile dikkat çekiyor.

"Odaklı bankacılık” vizyonu çerçevesinde, müşterileri tarafından ilk tercih edilen banka olmayı hedefleyen Alternatif Bank, kurumsal web sitesini, gelişen teknolojik dinamiklere ve trendlere uygun olarak yeniledi.

Yeni Alternatif Bank web sitesi, farklı cihaz tiplerine tam uyumlu ara yüzüyle, cep telefonundan, tablet ve bilgisayara kadar, tüm iletişim araçlarında ziyaretçilerine kaliteli bir deneyim yaşatıyor. Kullanıcı deneyimini ön plana taşıyan tasarımla ziyaretçiler, menüler arasında kaybolmadan, aradıklarını kolayca bulabiliyorlar. İşlevsel arama altyapısı ve sayfa sonlarındaki “Size nasıl yardımcı olabiliriz?” yardım modülü ile ziyaretçilerine aradıkları bilgiye zahmetsizce ulaşma imkanı sunuyor.

Bankanın yeni web sitesinde, tüm ürün ve hizmet sayfalarında bulunan “Bizimle İletişime Geçin” butonu sayesinde gerektiğinde ziyaretçilerin ihtiyaç duyduğu bilgiler bankanın ilgili şube veya bölümleri tarafından ziyaretçi ile bire bir iletişime geçilerek detaylı şekilde aktarılıyor.

Alternatif Bank’tan Faiz İndirimi!

07 Kasım 2016

Alternatif Bank ekonomiye desteğe devam ediyor. Banka, konut kredi faizini yüzde 0,85’e; ihtiyaç kredisi faizini ise yüzde 1,15’e indirdi.

Alternatif Bank, 2 yıla kadar vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 0,89’dan, yüzde 0,85’e; 3-7 yıl arası vadede yüzde 0.99’dan, yüzde 0,90’a ve 8-10 yıl arası vadede ise, yüzde 1,20’den, yüzde 1,05’e indirdi. Banka ayrıca, ihtiyaç kredilerinde de bir indirime giderken, faiz oranlarını 24-48 ay arası vadede yüzde 1,22’den, yüzde 1,15’e çekti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken; “Müşteri odaklı yeni bankacılık vizyonumuzla Türkiye ekonomisinin kesintisiz büyümesine destek vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Alternatif Bank’ta Yeni Üst Düzey Atama

28 Ekim 2016

Odaklı Bankacılık stratejisi ve uzman kadrosuyla, müşteri merkezli hizmetler sunan Alternatif Bank’ın üst düzey yönetiminde yeni bir atama gerçekleştirildi. Bankanın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine, Durul Selçuk getirildi.

1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamlayan Selçuk, 20 yılı aşkın süre boyunca ulusal ve uluslararası banka ve kurumlarda İnsan Kaynakları alanında üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

Alternatif Bank’a Leed Sertifikalı Teknoloji Üssü

06 Ekim 2016

Alternatif Bank, Operasyon ve Teknoloji Merkezini, Platinum LEED sertifikasına sahip AND Plaza’ya taşıdı.

Alternatif Bank’ın, 2015 yılında hayata geçirmeye başladığı “Odaklı Bankacılık” dönüşüm süreci fiziki olarak da şekillenmeye devam ediyor. Banka, Okmeydanı’ndaki Operasyon ve Teknoloji Merkezi’ni ve bazı yönetsel birimlerini; stratejik konumu, modern mimarisi ve teknik özellikleriyle dikkat çeken, LEED Platinum sertifikalı Kozyatağı AND Plaza’ya taşıdı.

Bilgi sistemleri ile operasyon ve destek birimlerini kapsayan taşınma sürecinin tüm detaylarıyla planlaması ve yeni binanın teknolojik kapasitesi dikkat çekti. Bu taşınma ile Alternatif Bank, Elmadağ’daki Genel Müdürlük ve AND Plaza’daki Operasyon ve Teknoloji Merkezi olmak üzere, tüm birimlerini 2 ana lokasyonda toplamış oldu.

Ayrıca, Alternatif Bank’ın Kozyatağı Şubesi de, bankanın yeni mimari konsepti çerçevesinde yenilenerek; AND Plaza’nın giriş katında hizmet vermeye başladı.

Teknoloji üssüne, teknolojik bina

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner; “Bu taşınma ile özellikle Bilgi Sistemleri birimlerimizin altyapı anlamında ihtiyacını karşılayan, aynı zamanda modern ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturduk. AND Plaza’da yer aldığımız katlarda çalışma ortamımıza İstanbul’un ve Marmara Denizi’nin eşsiz manzarası eşlik edecek” dedi.

Taşınma süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışan sayısı bakımından bankamızın yaklaşık %30’unu kapsayan bir taşınma operasyonundan bahsediyoruz. Konunun hassasiyeti, azami özeni gerektiriyordu. Taşınma sürecinin her aşamasını çalışanlarımızla detaylı olarak paylaştık, fikirlerini aldık. Ayrıca taşınacak her birimimizin belirlediği temsilcilerle, AND Plaza’ya bir ön keşif ziyareti gerçekleştirdik. Keşifte, binanın yapısal ve teknolojik özellikleri ile plaza çevresi hakkında bilgilendirme yaparak çalışanlarımızın yeni binaya daha kolay adapte olmalarını sağladık.”

Alternatif Bank Yönetimi ve Müşterileri Yeni Nesil Şube Açılışında Buluştu

03 Ekim 2016

Alternatif Bank’ın, yeni nesil mimari konseptte inşa edilen Kozyatağı Şubesi’nin açılış kokteylinde, ana hissedar The Commercial Bank (Q.S.C.) ve Anadolu Grubu’nun üst düzey yöneticileri ile bankanın önemli iş ortakları bir araya geldi.

Alternatif Bank, Odaklı Bankacılık vizyonunun en önemli bileşenlerinden birisi olan yeni nesil şube uygulamalarının son örneğini, İstanbul Kozyatağı Şubesi’nde hayata geçirdi.

Kurumsal, ticari ve bireysel müşterilere son derece modern bir ortamda, profesyonel ve bire bir hizmet deneyimini yaşatmak için kurgulanan yeni nesil şube konsepti; lounge konforundaki dinlenme alanları, özel görüşme odaları, teknolojik altyapısı ve iç mimari özellikleriyle alışılageldik banka şubesi algısından tamamen ayrışıyor.

Bankanın yeni Operasyon ve Teknoloji Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak olan AND Plaza’nın giriş katında faaliyete geçen yeni nesil şubenin açılış kokteyli; Anadolu Grubu ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bankanın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın Yönetim Kurulu üyesi ve Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Omar Alfardan, The Commercial Bank (Q.S.C.) CEO’su Joseph Abrahams ve Alternatif Bank CEO’su Müge Öner’in de bulunduğu, üst yönetim ekibinin yanı sıra bankanın önemli iş ortaklarının geniş katılımıyla gerçekleştirildi..

Alternatif Bank CEO’su Müge Öner, etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, Odaklı Bankacılık vizyonunun bir yansıması olan yeni nesil şube konseptinin, müşterilerin beklentisi ve bankanın hedefleri doğrultusunda tüm şubelere uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme

17 Ekim 2016

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca, Alternatifbank A.Ş. olarak, bilgilerinizin aşağıda açıklandığı çerçevede; kaydedilecek, saklanacak, güncellenecek, mevzuatın izin verdiği durumlarda üçünçü kişilere açıklanabilecek/devredilebilecek, sınıflandırılabilecek ve KVKK’da sayılan şekillerde işlenebilecektir.

Kişisel verilerin işlenme amaçları ve hukuki sebepleri; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun ("BDDK") düzenlemeleri ve diğer mevzuat kapsamında acente sıfatıyla sunabileceklerimiz de dahil olmak üzere her türlü bankacılık, sermaye piyasası, sigorta acentalığı ve diğer ürün ve hizmetlerde kullanılmak; işlem sahibinin bilgilerini tespit için kimlik, adres ve diğer gerekli bilgileri kaydetmek; elektronik (SWIFT, internet/mobil bankacılık vs.) veya kağıt ortamında işleme dayanak olacak tüm kayıt ve belgeleri düzenlemek; mevzuat, BDDK, TCMB ve diğer yetkili mercilerce öngörülen bilgi saklama, raporlama, bilgilendirme yükümlülüklerine uymak; talep edilen/diğer bankamız ürün hizmetlerini sunabilmek ve akdettiğiniz sözleşmenin gereğini yerine getirmektir.

Yukarıda belirtilen amaçlarla, kişisel verilerin aktarılabileceği kişi/kuruluşlar; Bankacılık Kanunu ve diğer mevzuat hükümlerinin izin verdiği kişi veya kuruluşlar; bunlarla sınırlı olmamak üzere 5411 sayılı Bankacılık Kanunu madde 73/4’te sayılan finansal kuruluşlar ile diğer üçüncü kişiler; BDDK, Sermaye Piyasası Kurulu, TCMB gibi kamu tüzel kişileri; ana hissedarımız, doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz; bankacılık faaliyetlerimizi yürütmek üzere hizmet aldığımız, işbirliği yaptığımız, program ortağı kuruluşları, yurtiçi/yurtdışı bankalar ve diğer üçüncü kişilerdir.

Kişisel verilerin toplanma yöntemi; Genel Müdürlük, Şubeler, kiosklar, ATM’ler, İnternet Şubesi ve Çağrı Merkezi gibi kanallar aracılığıyla kişisel verileriniz sözlü, yazılı veya elektronik ortamda toplanabilir.

KVKK’nın 11. maddesi gereği haklarınız; Bankamıza başvurarak, kişisel verilerinizin; a) işlenip işlenmediğini öğrenme, b) işlenmişse bilgi talep etme, c) işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, ç) yurtiçinde/yurtdışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, d) eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, e) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, f) aktarıldığı 3. kişilere yukarıda sayılan (d) ve (e) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin bildirilmesini isteme, g) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, ğ) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme hakkına sahipsiniz.

Alternatif Bank’tan Faiz İndirimi

11 Ağustos 2016

Alternatif Bank ekonomiye desteğe devam ediyor, konut kredilerinde faizi yüzde 0,89’a indiriyor.

Alternatif Bank, 2 yıla kadar vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1,05’ten yüzde 0,89’a, 2-5 yıl arası vadede ise yüzde 1,10’dan yüzde 0,99’a indirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, bu kararın öncelikle, Türkiye ekonomisinin kesintisiz büyümesine destek vermek amacı taşıdığını vurgulayarak; “Konut kredisinde faiz indirimine giden ilk bankalar arasında yer aldık. Yaşanan toplumsal dayanışma ve geleceğe duyulan güvenin devamının her şeyden önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu aynı zamanda müşteri odaklı yeni bankacılık vizyonumuzun bir yansımasıdır.” dedi.

Alternatif Bank’tan Dayanışmaya Destek

08 Ağustos 2016

Alternatif Bank,15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminde gazi olan vatandaşlarımız ve şehitlerimizin aileleri ve yakınları için Başbakanlık tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilerek başlatılan yardım kampanyasına destek verdi

Banka tarafından yapılan açıklamada, öncelikletüm Alternatif Bank ailesi adınayaşanan bu menfur ve vahim darbe girişimi sırasında şehit olan yurttaşlarımıza, Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifa dilekleri paylaşılarak, şöyle devam edildi:

“15 Temmuz’da vuku bulan darbe teşebbüsünde gazi olan vatandaşlarımız ve şehitlerimizin aileleriyle dayanışma içinde olmak ve yaşanan acıları bir nebze hafifletmek amacıyla, Başbakanlığımızca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız görevlendirilerek başlatılan dayanışma kampanyasına; Alternatif Bank olarak 1 milyon TL bağış yapılmasına karar verilmiştir. Alternatif Bank olarak, demokrasimize, toplumsal barışımıza ve istikrarımıza yönelik bu vahim girişimi bir kez daha şiddetle kınıyor, içinden geçtiğimiz çetin süreçte ülke olarak gerçekleştirdiğimiz dayanışmanın, Türkiye’mizi çok kısa bir sürede daha da aydınlık günlere taşıyacağına inanıyoruz.”

Alternatif Bank’a Global Güven

12 Temmuz 2016

Alternatif Bank, 12 ülkeden 18 bankanın katılımıyla, 225 milyon USD tutarında sendikasyon kredisi temin etti. Bu kredi bankacılık ve finans çevreleri tarafından, hem Alternatif Bank’a, hem bankanın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’a ve hem de Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Uygulamaya koyduğu “odaklı bankacılık” vizyonu çerçevesinde, müşterileri tarafından ilk tercih edilen çözüm ortağı olmayı hedefleyen Alternatif Bank, 225 milyon USD tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. USD 110 milyon ve EUR 103.75 milyon olmak üzere iki döviz cinsinden sağlanan kredinin fiyatı USD dilimi için L+1.40% EUR dilimi için ise Euribor+1.30% olarak gerçekleşti.

Temin edilen bu kredinin, hem Alternatif Bank’a, hem de Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu belirten Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner, bu kaynak ile ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alternatif Bank Uluslararası Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise krediye 12 ülkeden 18 bankanın katıldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “İşlemin geniş bir coğrafi yelpazede gerçekleşmesi ve ülke çeşitliliği Bankamızın farklı coğrafyalarda güçlü muhabirlik ilişkileri sürdürdüğünü teyit eder niteliktedir. İşlemimize körfez bölgesinden %28 oranında katılım sağlanmış olması ana hissedarımız The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın güçlü desteğini göstermektedir. Başlıca ilişki bankalarımızdan oluşan kreditör bankalarımızla mevcut ilişkilerimiz güçlenerek devam edecektir. Emsal bankalar gurubunda yurtdışı borçlanma açısından başarılı bir konumda olan Bankamız yılın ikinci yarısında da, gerek dış ticaret kaynaklı gerekse diğer bire bir fonlama kaynaklarından oluşan tercihen uzun vadeli borçlanmalara da devam edecektir.”

Alternatif Bank İnternet Şubesi Yenilendi

12 Temmuz 2016

Odaklı Bankacılık vizyonu ile Bireysel Bankacılık alanında kişiye özel ve ayrıcalıklı bankacılık deneyimi yaşatmayı hedefleyen Alternatif Bank, internet şubesini tasarımsal ve işlevsel olarak yeniledi.

Kullanıcı dostu Alternatif Bank internet şubesiyle, temel bankacılık hizmetlerinin dışında, uzatılan EFT gerçekleştirme saati ve sabit EFT limiti; kredi kartı ile fatura ödemesinin yapılabilmesi ve talimatının verilebilmesi; internet ve mobil şube işlem limitlerinin ortak hale getirilmesi gibi birçok işlem ve hizmeti kolaylıkla yapılabilirsiniz.

AYatırım Yoluna AMenkul Olarak Devam Ediyor

19 Nisan 2016

1997 yılında Anadolu Grubu şirketi ve Alternatif Bank'ın iştiraki olarak kurulan AYatırım, 19 Nisan 2016 itibarıyla AMenkul olarak değişen unvanıyla çalışmalarına devam edecek.

AMenkul, 19 yıldır sermaye piyasalarında aracılık hizmetleri sunmaktadır.

Diners Club Card ayrıcalıklarını Alternatif Bank ile keşfedin

08 Nisan 2016

Dünyada 600’ün üzerinde lounge’a ücretsiz giriş ve TAV Passport ayrıcalıklarından faydalanabilmeyi sağlıyor.

Alternatif Bank, dünya çapında 185 ülkede milyonlarca işyerinde geçerli olan Diners Club ile işbirliği anlaşması imzaladı. Alternatif Bank, bu anlaşma ile Diners Club Card’ı Türkiye’de müşterilerine sunan tek banka oldu.

Seyahat ve yeme-içme alanlarında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Diners Club Card’ı Türkiye’ye tekrar getiren Alternatif Bank, müşterilerinin restoran ziyaretlerinin yanı sıra dünyanın neresine olursa olsun gerçekleştirecekleri seyahatlerinden de en üst düzeyde keyif almalarını hedefliyor. Diners Club’ın dünya üzerinde sahip olduğu 600’den fazla lounge’a ücretsiz giriş sağlamasının yanında armağan ettiği TAV Passport Kart ile pek çok ayrıcalığa da sahip olan Diners Club Card, Alternatif Bank’ın yüksek gelir grubundaki müşterilerine yönelik bireysel bankacılıktaki özel uygulamalarının en önemli adımlarından biri olduğu belirtiliyor.

YÜKSEK GELİR GRUBUNDAKİ MÜŞTERİLERE ÖZEL ÜRÜNLER

Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner, müşterilerine özel deneyim sunmaya odaklı bankacılığın Alternatif Bank’ın önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Öner, yüksek gelir grubundaki müşterilerini yeni ürünleriyle buluşturduklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Seçkin yaşamların kart programı olan Diners Club International ile işbirliği yaparak Diners Club Card’ı Türkiye’de kullanıma sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Alternatif Bank Diners Club Card ile müşterilerimizin hayatlarına değer katacağına inandığımız hizmetler ve ayrıcalıklar sunacağız.”

KATIL, KEŞFET, YAŞA

Diners Club Card’ın, Alternatif Bank’ın bireysel bankacılıktaki hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamasında önemli bir adım olduğunu belirten Alternatif Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, yüksek prestijli, seyahatlerde ve restoranlarda müşterilerine ayrıcalıklar sağlayan Alternatif Bank Diners Club Card’ı Platinum ve Black olmak üzere iki farklı ürün olarak sunduklarını söyledi. Erken, şöyle devam etti:

“Diners Club kredi kartını, bankamızın prestiji ve yeni müşteri kazanımı açısından önemli bir ürün olarak konumlandırıyoruz. Böylece Alternatif Bank olarak müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak ve Alternatif Bank Diners Club Card fırsatlarıyla seyahatlerinin her anından keyif almalarını sağlayacağız. Sloganımız olan “Katıl, Keşfet, Yaşa”nın da ifade ettiği gibi müşterilerimizin dünyayı keşfetmek ve onun güzelliklerini yaşamak için tek yapmaları gereken Diners Club’a katılmak.”

Diners Club International Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Diane Offereins Diners Club olarak müşterilerine her zaman en iyiyi sunmak üzere çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada 30 milyondan fazla noktada kullanılabilen Diners Club Card’ın artık Alternatif Bank aracılığıyla Türkiye’de de sunulmaya başlanmasının gururunu yaşıyoruz. EMEA Bölgesi’ndeki en önemli pazarlardan biri olan Türkiye, ayrıca bölgenin önde gelen merkezlerinden biri haline de geldi. Diners Club Card müşterileri de Türkiye’yi gerek iş gerekse de turistik olarak sıklıkla ziyaret ediyorlar. Türkiye’yi de hizmet ağımıza alarak dünya çapındaki müşterilerimize hem daha iyi destek vermeyi hem de daha iyi yapılandırılmış bir müşteri tabanı yaratmayı amaçlıyoruz.”

ALTERNATIF BANK DINERS CLUB CARD’IN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR DÜNYASI

Alternatif Bank Diners Club Card, dünyanın dört bir köşesindeki 600’den fazla lounge’dan ücretsiz yararlanmaktan TAV Passport kartının sunduğu eşsiz imkanlara ve Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25 indirime kadar pek çok avantaj içeriyor.

İşte Alternatif Bank Diners Club Card’ın sunduğu avantaj ve hizmetlerin bazıları:

• Alternatif Bank Diners Club Card sahipleri dünyada 600’den fazla lounge’dan, bir misafiriyle birlikte ücretsiz şekilde yararlanıyor.

• Alternatif Bank Diners Club Black Card sahiplerine direkt olarak, Alternatif Bank Diners Club Platinum Card sahiplerinin belirli bir limitteki harcama sözüne armağan edilen TAV Passport Kart ise havalimanlarında özel güvenlik geçişi, business class check-in, lounge kullanımı, ücretsiz vale/otopark ve indirimli araç kiralama ve diğer pek çok ayrıcalıklı hizmet sunuyor.

• Alternatif Bank Diners Club Card’ın özel mil programı Club Miles, istenilen havayolundan istedikleri zaman aralığında kazandıkları miller sayesinde bilet alma imkanı sağlıyor.

• Alternatif Bank Diners Club Card sahipleri ve misafirleri, Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25’e varan indirimlerden yararlanabiliyorlar.

• Diners Club Platinum Card talep başvuruları şubelerden yapılırken, Diners Club Black Card, davetiye yolu ile alınabilecek.

• Alternatif Bank Diners Club Card’ın tüm avantaj ve özellikleri için www.Alternatif Bankdinersclub.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif Bank’a Uluslararası Sermaye Piyasalarından büyük ilgi

12 Nisan 2016

300 milyon USD tutarında, 10 yıl vadeli tahvil ihracı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 160’tan fazla yatırımcı tarafından yoğun talep gördü.

Alternatif Bank’ın Yurt Dışı Sermaye Piyasalarından Basel 3 uyumlu sermaye benzeri 10 yıl vadeli tahvil ihracı dünyanın çeşitli ülkelerinden 4 kattan fazla talep görerek büyük bir başarı elde etti. 300 milyon USD tutarındaki işleme Uzakdoğu ve Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar 160’tan fazla yatırımcı ilgi gösterdi.

KAYNAK ALTERNATIF BANK’IN SERMAYE TABANINI GÜÇLENDİREREK BÜYÜMESİNE İVME KAZANDIRACAK

Alternatif Bank Genel Müdürü Müge Öner gerçekleşen işlemin başarısını şöyle değerlendirdi: “Singapur, Hong Kong, Londra, Dubai, Abu Dhabi ve Zürih’te gerçekleştirilen tanıtım turunun (roadshow) ardından bonomuza 4 kattan fazla talep gelmesi, Türk bankacılık sektörüne duyulan güven ve bankamızın uluslararası itibarı açısından son derece gurur verici bir sonuç. İşlem açılışından kısa bir süre sonra 500 milyon USD’ye ulaşan talebin kapanış öncesinde 1,3 milyar USD’ye kadar yükselmesi yoğun yatırımcı ilgisini net şekilde gösterdi. Bu ilgi sonucunda işlemin kupon fiyatı 8.75% seviyesinde gerçekleşti.”

Söz konusu kaynağın Alternatif Bank’ın sermaye tabanını güçlendirecek olması nedeniyle önem taşıdığını belirten Öner, sağlanan fonların öncelikli olarak kurumsal ve ticari iş kollarında kullandırılmasının planlandığını belirtti.

Alternatif Bank’ta Yeni Lider Müge Öner

01 Nisan 2016

Alternatif Bank’ın 31 Mart’ta yapılan Genel Kurul toplantısında Müge Öner, Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Alternatif Bank’ta 18 Mart’ta bir bayrak değişimi yaşanmış, 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren CFO olarak görev yapan Müge Öner, Vekil Genel Müdür olarak atanmıştı.

TUNCAY ÖZİLHAN: “YENİ YÖNETİMİN YARATACAĞI SİNERJİNİN İLHAM VEREN BAŞARILARA DÖNÜŞECEĞİNE İNANIYORUM”

Müge Öner’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması ile ilgili bir açıklama yapan Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Öner’in Alternatif Bank’ın geleceğe hazırlanma ve istikrarlı büyüme sürecinde, tüm Alternatif Bank ailesi ile birlikte yaratacağı sinerjinin, ilham veren başarılara dönüşeceğine ve tüm paydaşlar adına en yüksek katma değeri oluşturacağına yürekten inanıyorum” dedi.

OMAR H. ALFARDAN: “ALTERNATIF BANK YÖNETİMİNE DESTEĞİMİZ VE GÜVENİMİZ TAM”

Alternatif Bank Yönetim Kurulu olarak banka üst yönetimine destek ve güvenlerinin tam olduğunu belirten Alternatif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Omar H. Alfardan yaptığı açıklamada, “The Commercial Bank (Q.S.C) Türkiye’yi yatırım iştahı açısından cazip ve önemli bir pazar olarak görüyor. Türkiye’de ana hissedarı olduğumuz Alternatif Bank ile kaliteli bir müşteri tabanıyla sürdürülebilir büyüme bizim ana odağımızı oluşturuyor. Bu hedefe ulaşmak için sermaye artırımı da dâhil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

MÜGE ÖNER: “ODAKLANDIĞIMIZ ALANLARDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Alternatif Bank’ın odaklandığı alanlarda büyümeye devam edeceğini belirten Alternatif Bank Vekil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, kurumsal ve ticari bankacılık alanında sundukları yüksek kalitedeki hizmetin, müşteri memnuniyeti ve büyümede büyük katkı sağladığını belirtti. Öner, kişiye özel bankacılık deneyimi yaşatmayı amaçlayan bireysel bankacılık stratejisiyle mevduat portföyünü genişletmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana Alternatif Bank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesi.

Alternatif Bank’ta Bayrak Değişimi

19 Mart 2016

Nisan 2014’ten bu yana Alternatif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Meriç Uluşahin, 18 Mart 2016 itibarıyla bu görevlerinden istifaen ayrıldı. Alternatif Bank Yönetim Kurulu, Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı olan Müge Öner’i Meriç Uluşahin’den boşalan görev ve sorumlulukları devralmak üzere, Genel Müdür Vekili sıfatıyla tayin etti.

1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana Alternatif Bank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesidir.

4.5G SIM Kart Değişikliği Hakkında Bilgilendirme

3 Nisan 2016

GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır.

SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren müşterilerimizin internet ve mobil bankacılık kanallarına girişi aşamasında, SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olabilecektir.

İnternet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size iletilememesi durumunda;

• 444 00 55 Çağrı Merkezi’mizden
• Şubelerimizden

SMS ile tek kullanımlık şifre iletilmesi için onay verebilirsiniz.

Burada belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.
Saygılarımızla.

Fitch Alternatif Bank’ın Notunu Teyit Etti

12 Şubat 2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Alternatif Bank’ın kredi notlarını teyit etti. Böylece Alternatif Bank, Türkiye’de en yüksek nota sahip bankalar arasındaki yerini korudu.

Derecelendirme bültenini 12 Şubat 2016 tarihinde yayınlayan Fitch, Alternatif Bank’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu bir önceki yılla aynı şekilde BBB, görünümünü ise durağan olarak belirlerken, Alternatif Bank’ın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.) için stratejik öneme sahip bir iştirak olduğunu belirtti.

Alternatif Bank’tan Aktif Büyüklüğünde Yüzde 23 Kredi Hacminde Yüzde 19 Artış

5 Şubat 2016

2015’in dördüncü çeyrek finansal tablolarını açıklayan Alternatif Bank, sektörün üzerinde bir performansla aktif büyüklüğünü yüzde 23 artırarak 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, kredi hacminde de yüzde 19 artış kaydetti.

Alternatif Bank, 31 Aralık 2015 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre Alternatif Bank, sektörün üzerinde bir performans göstererek aktif büyüklüğünü yüzde 23 artışla 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, yılın başından bu yana kredi hacminde yüzde 19 artış kaydetti. Krediler aracılığı ile ekonomiye 9 milyar 345 milyon TL katkıda bulunan Alternatif Bank, Ticari ve Kurumsal işkollarında toplam nakdi kredi hacminde yüzde 21 artış sağladı. Alternatif Bank, yılsonu itibarıyla 59 milyon 511 bin TL kar açıklarken, bu dönemde toplam 527 milyon TL proje finansmanı sağladı.

2015 yılı finansal tablolarını değerlendiren Genel Müdür Meriç Uluşahin, konjöktürel dalgalanmaların yoğun olarak hissedildiği 2015 yılında Alternatif Bank’ın aktiflerini yüzde 23 oranında artırdığını söyledi. Aynı dönemde krediler vasıtasıyla Türkiye ekonomisine 9,3 milyar TL destek sağladıklarını belirten Uluşahin, şöyle dedi:

“Alternatif Bank olarak 2015’ten 2017’ye uzanan 3 yıllık planımızın ana mottosu ‘Sınıfının En İyisi Olmak’. Bu doğrultuda, odaklandığımız sektör ve alanlarda, uzmanlığımız, hızımız, verimliliğimiz, güçlü altyapı ve teknolojimizle müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda birincil bankaları olma hedefiyle ilerliyoruz. Odaklı bankacılık vizyonumuz ile kredi hacminde ivme yakaladığımız Kurumsal ve Ticari Bankacılık ile üst gelir grubuna odaklanacağımız Bireysel Bankacılık, 2016’da da ana büyüme alanlarımız olacak. Bunların yanında mobil ve internet bankacılığında da önemli adımlar atmayı planlıyoruz.”

Alternatif Bank’ın Bilgi Güvenliği ve Kalite Yönetimi Sistemine Uluslararası Onay

15 Ocak 2016

"Sınıfının en iyisi olma” hedefi, “ürün, müşteri ve sektör odaklı bankacılık” stratejisini, güçlendirdiği BT altyapısı ile destekleyen Alternatif Bank’ın Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamaları, bağımsız denetim sonucunda ISO 9001:2008 ve ISO 27001:2013 belgeleriyle uluslararası onay aldı.

Alternatif Bank’ın aldığı bu uluslararası onay, “operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynağı ile desteklenen odaklı bankacılık” stratejisi dahilinde Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamalarını da kalite ve bilgi güvenliğinden ödün vermeden geliştirip güçlendirdiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Ürün veya hizmet arayabilirsiniz. Kapat