İNTERNET ŞUBESİ
MENÜ

EBRD’den Alternatif Bank’a 100 milyon Dolar destek

EBRD’den Alternatif Bank’a 100 milyon Dolar destek

EBRD’den Alternatif Bank’a 100 milyon Dolar destek

EBRD Alternatif Bank’a sağladığı Dış ticaret finansman limitini 100 milyon ABD Dolarına yükseltti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın “Dış Ticaret Destek Programı” kapsamında Alternatif Bank’a sağladığı finansman limiti 100 milyon ABD Dolarına ulaştı. EBRD’nin Dış Ticaret Destek Programına 2016 yılında 50 milyon ABD Doları limitle dâhil olan Alternatif Bank, söz konusu miktarı hızlı bir şekilde kullanarak limitin kısa sürede iki katına yükseltilmesini sağladı.

Bu program kapsamında, Alternatif Bank dış ticaret işlemlerinin siyasi ve ticari ödeme risklerini teminat altına almak için uluslararası bankalar lehine EBRD garantisi sağlama imkânına sahip olurken, EBRD’nin ticaret finansmanı konusunda ödüllü teknik iş birliği projelerinden de faydalanabilecek.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, "Alternatif Bank ile 2016 yılında başlayan iş ortaklığımız güçlenerek devam etmektedir. Dış Ticaret Destek Programımız vasıtasıyla Alternatif Bank’ın müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmaktan ve bu alandaki faaliyetlerini güçlendirerek tüm ekonomiye yarar sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Alternatif Bank CEO’su Kaan Gür ise şu değerlendirmeyi yaptı: ”Çok uluslu finansal kuruluşlarla ilişkiler bankamız için her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur. EBRD ile 2016 yılında başlayan işbirliğimizde kaydettiğimiz hızlı ilerleme bizi oldukça memnun ediyor. Dış Ticaret Destek Programı kapsamındaki mevcut limitimizi aktif bir şekilde kullanmamızın, Alternatif Bank olarak dış ticaret finansmanı konusundaki büyüyen hedeflerimizi teyit ettiğini düşünüyorum. Bankamıza tahsis edilen limitinin iki katına yükseltilmesiyle reel sektöre desteğimiz devam edecek.”

EBRD 2017 yılında Türkiye’de, çoğunluğu özel sektöre olmak üzere, 51 projeye 1.6 milyar Euro yatırım yapmıştır. Sağlanan bu finansmanın yaklaşık olarak üçte biri TL cinsinden olmuştur.

EBRD’nin 1999 yılında başlattığı Dış Ticaret Destek Programı, yine EBRD’nin yatırımlarının bulunduğu ülkelere yönelik ve ülkelerden yapılan ve bu ülkelerin birbirleri arasındaki dış ticareti destekleme amacına yöneliktir. EBRD, bu program vasıtasıyla, uluslararası teyit bankalarına garantiler sağladığı gibi, yine yerel ihracatçılara, ithalatçılara ve distribütörlere kullandırılmak üzere, seçilen bankalara ve faktoring kuruluşlarına da kısa vadeli finansman imkânı sunar. Dış Ticaret Destek Programı çerçevesinde, EBRD’nin yatırım yaptığı ve kendilerine toplamda 1,5 milyar Euro’dan fazla kredi limiti sağladığı 26 ülkede, 100’den fazla banka ve dünya genelinde de 800’den fazla teyit bankası yer almaktadır.>

Ürün veya hizmet arayabilirsiniz. Kapat