İNTERNET ŞUBESİ
MENÜ

Mevduat ve Yatırım Ürünleri

KREDİ HESAPLAMA ARACI

Mevduat ve Yatırım Ürünleri

Yatırım ve Riskten Korunma Ürünleri

Yatırım Amaçlı Ürünler

Çift Para Birimli Mevduat

DCD, döviz opsiyon satışının mevduat şeklinde yapılandırılmış halidir. Mevduatın başka bir para birimi cinsinden geri alınması riskine karşılık mevduata göre daha yüksek getiri sağlayan bir üründür.

 • DCD işleminde müşteri piyasa beklentileri doğrultusunda risk alarak bankaya belirli bir döviz cinsini, belirli bir vadede, belirli bir fiyattan alma veya satma hakkını satmakta ve prim kazancı ile mevduat getirisini artırmayı hedeflemektedir.
 • Vadede opsiyon gerçekleşirse, yatırılan anaparadan kaybetme riski bulunmaktadır.
 • Yatırımcılar sınırlı oranda risk alarak mevduatlarına piyasa faizlerinin üzerinde getiri elde etme imkânına sahip olmaktadırlar.

Korunma Amaçlı Ürünler

FORWARD

Forward, ileri bir tarihte teslimi söz konusu olacak herhangi bir malın vadesi, fiyatı ve miktarı bugünden belirlenerek sözleşmeye bağlandığı işlemlerdir. Forward, kur dalgalanmalarına karşı korunma tekniği olarak da tanımlanabilir.Forward sözleşmelerinde tarafları, alıcılar ve satıcılar oluşturur. Taraflar, anlaşma tarihinde (valör) miktar, fiyat ve para değişimi tarihi (vade) konusunda mutabık kalırlar.

 • Kur riskinin kontrol edilmesini sağlar.
 • İthalat ya da ihracat, vadeli ödeme veya tahsilat durumunda kur değerinin daha önce belirlenmesi sayesinde kurdaki dalgalanmaların olumsuz etkisinden korur.
 • Dalgalı kur sisteminin getirdiği kur belirsizliğini ortadan kaldırmış olur.

OPSİYON

Opsiyonlar, belli bir vadede, bir finansal ürünü belli bir fiyattan alma ya da satma hakkını, belli bir prim karşılığında opsiyonu alan kişiye veren ancak zorunlu tutmayan, alıcı tarafından talep edilmesi halinde ise opsiyonun satıcısını satmaya ya da satın almaya zorunlu tutan sözleşmelerdir.

 • Prim kazancı elde etmek isteyen yatırımcılara opsiyon satımı önerilir.
 • Riskten korunmak ve elindeki varlığın ileri vadedeki değerini sabitlemek isteyen yatırımcılara ise opsiyon alımı önerilir.
 • Gelirler gerçek kişilerde stopaja tabidir (%10).

DÖVİZ/PARİTE İŞLEMLERİ

 • Müşterilere global piyasalardaki pariteler arasındaki yükseliş ve düşüşleri kazanca çevirebilmeleri için rekabetçi fiyatlarla işlem yapabilme fırsatı sunulmaktadır.
 • 500.000 USD ve üzeri USD/TRY ve FX/FX işlemleri için “order” (döviz alım/satım emri) bırakılabilmektedir.

SWAP

“Swap” Türkçe’de “takas, değiş-tokuş” anlamlarına gelen İngilizce bir kelimedir. Finansal piyasalardaki uygulamasında ise swap; döviz, faiz ya da menkul kıymetlerin veya bunlara ait nakit akışlarının yani ödeme yükümlülüklerinin belirli bir süre sonunda ya da süre boyunca takas edilmesi işlemlerini ifade etmektedir.

Döviz Swap’ı (FX Swap)

Bir paranın başka bir para ile değiştirilmesi ve belirli bir süre sonunda değiştirilen anaparaların geri verilmesi için yapılan vadeli işlem anlaşmalarıdır. Döviz Swap işlemlerinde işlem başlangıcında el değiştirilen tutarlar anlaşmada belirlenen vade tarihinde yine anlaşmada belirlenen kur/parite ile hesaplanan tutarlar üzerinden geri verilmektedir. Diğer bir ifade ile döviz swap’ı anlaşma tarihinde yapılan bir spot döviz işlemi ile vade tarihinde yapılması üzerinde anlaşılan ilk işlemin tersi yönünde bir forward işleminin bileşimi olarak oluşturulmaktadır.

Faiz Oranı Swap’ı (IRS – Interest Rate Swap)

Müşterilerin faiz oranlarındaki dalgalanmalar sonucu oluşacak faiz riskinden korunmak için veya faiz oranlarındaki değişikliklerden getiri elde etmek için belirli bir vade içinde belirlenen yöntemlerle hesaplanmış faiz akımlarını karşılıklı olarak takas ettikleri işlemleri ifade etmektedir. Anapara değişimi bulunmamaktadır.

Çapraz Döviz Swap’ı (XCCY Swap – Cross-Currency Swap)

Çapraz Döviz Swap’ı, Faiz Oranı Swap’ı ile Döviz Swap işlemlerinin birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu işlem müşteriler hem yükümlülükleri/alacakları neticesinde oluşan kur riskine hem de faiz riskine karşı koruma elde etmeyi hedeflemektedirler. Diğer bir ifade ile müşteri bir para birimi üzerinde olan yükümlülük/alacağını başka bir para birimine çevirme imkanına sahip olmaktadır. Hem anapara hem faiz değişimi yapılmaktadır.

Vadesiz Mevduat (TL/DTH)

Hem TL, hem döviz cinsinden mevduatlarınızı değerlendirebileceğiniz Vadesiz Hesabınız ile şirketinizin para çekme, havale, EFT, kart ödemeleri, fatura, düzenli ödemeler gibi tüm bankacılık işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Vadeli Mevduat (TL/DTH)

Belirlenmiş bir dönemsel faiz oranı üzerinden çeşitli periyodlarda faiz alabileceğiniz Vadeli TL veya Döviz Mevduat Hesabı açtırabilir, böylece birikimlerinizden riske girmeden getiri elde edebilirsiniz. Siz aksini belirtmediğiniz sürece hesabınız, vade sonlarında aynı vade ve güncel tabela faizleri ile otomatik olarak yenilenir. Dilerseniz işleyen faizi vadesiz hesabınıza aktarabilir, edindiğiniz getiriyi istediğiniz doğrultuda kullanabilirsiniz.

Hazine Bonosu/Devlet Tahvili

Alternatif Bank, müşterilerine istedikleri miktarda hazine bonosu veya devlet tahvili satışı yapmaktadır. Hazine bonosu alarak, devletin vadesinde ödeme güvencesi verdiği bu menkul kıymetle yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

Hisse Senetleri

Alternatif Bank; Alternatif Menkul aracılığıyla hisse senedi alım-satımında aracılık hizmeti sunmaktadır. Hisse senedi alım-satımlarınızı İMKB seanslarına paralel olarak hafta içi her gün yapabilirsiniz.

Yatırım Fonları

Alternatif Bank'ın kurucusu olduğu ve Alternatif Menkul’ın yönettiği yatırım fonlarından Alternatifbank A.Ş. B Tipi Likit Yatırım Fonu ve Alternatifbank A.Ş. B Tipi Özel Sektör Odaklı Tahvil Bono Fonu, 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren Ak Portföy İkinci Para Piyasası Fonu ve Ak Portföy İkinci Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu olarak Ak Portföy tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Aktif pazarlama işbirliği yaptığımız Ak Portföy’e ait Borçlanma Araçları Fonları, Yabancı Hisse Senedi Fonları ve Hisse Senedi Yatarım Fonları bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek için tercihleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun yatırım fonlarımızdan birini seçebilirsiniz.

Yatırım fonları;

 • Profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir. Böylece piyasalardaki gelişmelere göre hızlı karar alma ve uygulama avantajı sağlamaktadır.
 • Portföy çeşitlemesi sayesinde düşük risk taşımaktadır.
 • Değişik alanlarda ve piyasalarda yatırım yapma imkânı sunmaktadır.
 • Likittir, kolaylıkla nakde çevrilebilir.
 • Piyasalardaki yüksek getiri imkânlarından düşük riskle yararlanma imkânı sunmaktadır.
 • Küçük montanlarda da yatırım yapma imkânı sunmaktadır.


Değişken Fonlar

Fokus PY Birinci Değişken Fon

Fokus PY İkinci Değişken FonHisse Senedi Fonları

Fokus PY Hisse Senedi FonuPara Piyasası Fonu

Ak Portföy A.Ş. İkinci Para Piyasası FonuTahvil ve Bono Fonu

Ak Portföy A.Ş. İkinci Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu

Eurobond

Eurobond, hükümet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, yabancı para birimlerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarıdır.

Eurobond’lar uluslararası birincil ve ikincil piyasalarda işlem görürler.

Bu piyasaların katılımcıları;

 • Ülkeler
 • Şirketler
 • Yerli ve Yabancı Bankalar
 • Uluslararası Fonlar ve Emeklilik Şirketleri
 • Kurumsal ve bireysel yatırımcılar

Özellikleri:

 • Kupon faizi sabit ya da değişken olabilir. 6 ayda bir ya da yılda bir ödemeli olabilir. Genellikle Türk Eurobond’larında USD cinsi tahviller 6 ayda bir, EURO cinsi tahviller yılda bir kupon öderler.
 • Genellikle uzun vadeli olarak ihraç edilmesine rağmen ikinci piyasada vade sonu beklenmeden nakde çevrilebilir, akde çevrileceği tarihteki piyasa koşulları geçerlidir. Faizlerin düştüğü bir piyasada beklenenden fazla getiri elde edilebilirken faiz oranlarının yükselmesi müşterinin daha az getiri elde etmesine, hatta satıldığı takdirde zarar etmesine sebep olabilir.
 • Genellikle hamiline yazılı olarak ihraç edilirler ancak fiziki teslimi mümkün değildir.
 • Eurobond kupon ödemeleri üzerinden stopaj kesintisi yoktur. Yatırımcının elde ettiği getiriyi beyan etme zorunluluğu vardır.
 • Eurobond işlemi yapmak için Vadesiz hesabınız olması yeterlidir.
 • Alış satış kotasyonları arasındaki fark, ihracın likiditesine ve işlem hacmine bağlı olarak değişir.
 • Takas valörü hükümetlerin çıkarmış olduğu Eurobondlar için işlem tarihi +3 iş günü iken, şirketlerin çıkarmış olduğu Eurobondlar için işlem tarihi +2 iş günüdür.
 • Hazine'nin Eurobond'ları haricinde, şirketlerin çıkardığı Eurobond’lar da mevcuttur.
 • Bankamız Eurobond satarken minimum 200.000 nominal olmak şartıyla, 1.000 nominal tutar ve katları olarak işlem yapmaktadır.

Detaylı bilgiyi Alternatif Bank Şubeleri’nden alabilirsiniz. Size en yakın Alternatif Bank Şubesi için tıklayın.

Ürün veya hizmet arayabilirsiniz. Kapat