Alternatif Bank Mobil
Alternatif Bank A.Ş.

Ücretsiz İNDİR - App Store'da Play Store'da Huawei Store'da
İndir

Kart Güvenliği

Kart Güvenliği

Kartınızı kullanırken aşağıdaki bilgilendirmelere dikkat etmeniz, işlemleriniz esnasında size ekstra güvenlik sağlayacaktır.

 • Kart başvurusu yaparken doldurulan form ve evraklar kişisel gizli bilgi içerdiği için halka açık yerlerde başkaları tarafından görünmeyecek biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • Kartı teslim sürecinde olan bir müşterilerimizin, kartı eline ulaşmadıysa 444 00 55 numaralı Müşteri İletişim Merkezi'miz ile irtibata geçip kartın akıbeti hakkında bilgi alması gerekmektedir.
 • Kurye aracılığıyla adresinize gönderilen kartınızı teslim alırken zarfı kontrol edin ve açılmamış olduğundan emin olun. Zarfı açıp kartın varlığını kontrol edin ve kartı teslim alın. Kurye ile teslim edilen kartın ardından kendisini kurye görevlisi olarak tanıtan kişiye her ne gerekçeyle olursa olsun aldığınız kartı geri vermeyiniz.
 • Telefon, E-Posta veya SMS yoluyla iletişime geçip kart numarası, son kullanım tarihi, CVV, anne kızlık soyadı, şifre, 3D gibi kişisel bilgi isteyenlerle bu bilgiler kesinlikle paylaşılmamalıdır. Paylaşım sağlandıysa vakit kaybetmeden 444 00 55 ve 0850 225 00 55 numaralı Müşteri İletişim Merkezi'mize bilgi veriniz. Şifre ile doğrulanan işlemler doğrudan müşterilerimizin sorumluluğundadır.
 • Bir başkasından yardım talep etmeyecek şekilde kartın nasıl kullanılacağına ilişkin bilgileri tam anlamıyla öğrenip işlemlerin yardımsız bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • Kartınız mesai saatleri içinde ATM’de sıkıştıysa veya kaldıysa mutlaka ilgili şubeye veya Müşteri İletişim Merkezi’ne başvurmalısınız. Eğer mesai saatleri dışındaysa 444 00 55 ve 0850 225 00 55 numaralı Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartı iptal ettirmelisiniz.
 • ATM üzerinde olağan dışı bir aparat, kaydedici cihaz, kamera ve benzeri durumlar gözlemlediğinde işlem gerçekleştirmemeli, vakit kaybetmeden 444 00 55 ve 0850 225 00 55 numaralı Müşteri İletişim Merkezi'mize bilgi verilmelidir. Ayrıca ısrarla yardımcı olmak isteyenlerin yardımları kesinlikle reddedilmelidir.
 • Herhangi bir alışveriş noktasında kartın görülemeyecek şekilde çekim yapılmasına kesinlikle izin verilmemeli, POS cihazından önce ya da sonrasında kartın herhangi bir POS dışı cihazdan geçirip geçirilmediğine dikkat edilmelidir.
 • Kart şifrenizi, cüzdanınıza taşımayın ve kartınızın üstüne yazmayın. Güvenliğiniz için kart şifrenizi periyodik aralıklarla değiştirin. Ayrıca Bankamız kartları isminize tahsis edilmiş bir ödeme aracı olduğu için kesinlikle ödünç verilip kullandırılmaması gerekmektedir.
 • Kartlı alışverişlerde, satış belgesinin incelenerek tutar, adı soyadı – tarih bilgisinin kontrolü sağlanmalıdır.
 • İnternet üzerindeki alışverişlerinizde gelişmiş güvenlik uygulamalarına sahip sanal kartları kullanmayı tercih ediniz.
 • Zorunlu olmadıkça internet kafe gibi halka açık yerlerden internet aracılığıyla alışveriş yapılmamalı, zorunlu durumlarda işlem yapmadan önce dikkatli olunmalıdır. Klavye kaydedici, tuzak link ve virüs bulunabilecek bu cihazlar nedeniyle kart bilgileriniz kolaylıkla 3.şahısların eline geçebilir.
 • İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenliğini sağlamak üzere telefonunuza gönderilen 3D Secure işlem doğrulama şifrenizi kimse ile paylaşmayın. 3D Secure işlem şifresinin girişini sadece işlem anında ekranda açılan 3D Secure işlem penceresine yapın. 3D Secure işlem doğrulama mesajı, kartınızın kullanıldığı işyeri bilgisi ve tutar bilgisini de içerir. Bu bilgileri kontrol etmeyi unutmayınız.
 • Her ay sonunda tarafınıza ulaşan ekstreler kontrol edilmeli, tarafınızca yapılmayan işlemler hemen bankaya bildirilmelidir.
 • Kart hamili, gerekli şifre ve kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde korumak ve bu bilgilerin başkaları tarafından kullanılmasına engel olacak önlemleri almakla yükümlüdür. Kartların kaybolması, çalınması halinde veya bilgisi dışında gerçekleşen bir işlem olması durumunda 444 00 55 ve 0850 225 00 55 Müşteri İletişim Merkezi'ne acil olarak bildirim yapmak zorundadır. Bu süreçlerde kart hamili, yapacağı kayıp ve çalıntı bildiriminden önceki 24 saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan 150 TL ile sınırlı olmak üzere sorumludur.
Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

QR kodu okutarak Alternatif Bank Mobil uygulamasını hemen indirebilirsiniz.

qr code phone
Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

QR kodu okutarak Alternatif Bank Mobil uygulamasını hemen indirebilirsiniz.

qr code phone