Alternatif Bank Mobil
Alternatif Bank A.Ş.

Ücretsiz İNDİR - App Store'da Play Store'da Huawei Store'da
İndir

Basın Bültenleri ve Duyurular

Alternatif Bank 2019’da %16 Büyüdü

04 Şubat 2020

Alternatif Bank, 2019’da ekonomiye sunduğu kaynakları artırarak, sektörün üzerinde büyümeyi sürdürdü ve yılı hedefleri doğrultusunda tamamladı. Konsolide rakamlara göre %16 büyüyerek aktiflerini 30,1 milyar TL seviyesine taşıyan Bankanın, nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek %11 artışla 25,6 milyar TL’ye yükseldi. 

Alternatif Bank, stratejik planı doğrultusunda bilançosunu geliştirmenin yanında müşterilerine aktardığı kaynağı artırarak 2019 yılını hedefleriyle uyumlu bir şekilde tamamladı. Bankanın konsolide rakamlara göre aktif büyüklüğü 2018 sonuyla karşılaştırıldığında %16 artarak 30,1 milyar TL oldu. Nakdi (finansal kirama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek 25,6 milyar TL’ye, mevduat hacmi ise %17 artışla 16 milyar TL’ye yükseldi. Bankanın konsolide net kârı 178 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Bankanın finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Ekonomimizin dengelenme sürecini yaşadığı 2019 yılında, aktif kalitemizi koruyup reel ekonomiye sunduğumuz desteği artırarak istikrarlı büyümemizi sürdürdük. Bu dönemde mevduat hacmimizde %17’lik bir artış gerçekleştirmenin yanı sıra ekonomiye krediler aracılığıyla sağladığımız desteği artırdık. Öz kaynaklarımız 2018 yılsonuna kıyasla %42 oranında yükselirken, gerek kredilerle gerekse topladığımız mevduatla pazar payı kazanımında sektörün üzerinde bir büyüme performansı gösterdik. İhracatın finansmanını stratejik önceliklerimiz arasına alarak bu alanda ihracatçılarımızı destekleyip ciddi bir büyüme gerçekleştirdik. Toplam aktiflerimiz içinde özellikle ihracat taahhütlü kredilerin oranını yükseltirken, ihracatçılara verdiğimiz finansal desteği %45 artırarak 810 milyon dolara ulaştırdık” dedi. 

Gür, sahaya her zamankinden daha yakın olduklarını vurgulayarak; “Danışman bankacılık anlayışımızın bir yansıması olarak müşterilerimizi duymak, dinlemek, ihtiyaçlarını anlamak amacıyla yönetim ekiplerimizin katılımıyla düzenlediğimiz ziyaretlerle 40 bine yakın müşterimizle bir araya geldik. Tüm paydaşlarımızla el ele çıktığımız büyüme yolculuğunda, basiretli yaklaşımımız ve danışman bankacılarımızla değer yaratma misyonuyla ilerliyoruz. 2019’daki başarılı sonuçları aynı hedefe birlikte koşan bir takım olarak elde ettik. Bu başarıya ulaşmada özveri ve katkıları için başta çalışma arkadaşlarıma, güven ve destekleri için hissedarımıza, müşterilerimize ve diğer tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 2020’den beklentimiz ise çok daha pozitif yönlü. Piyasalardaki güvenin yükselmeye devam edeceğine, ekonomik aktivitelerin daha istikrarlı ve sağlıklı bir noktaya geleceğine inanıyoruz. Biz de güçlenen bilançomuzla ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamayı, katma değer yaratmayı, dijital dönüşüm yolculuğumuzu tamamlayarak müşterilerimize kusursuz bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Banka olarak kaynaklarımızı, güçlü muhabir banka ilişkilerimizle birlikte üretimin, yatırımın, ihracatın ve ticaretin sürdürülebilir büyümesine destek verecek şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Risk yönetiminden taviz vermeden, müşterilerimizi büyüme yolunda destekleyecek, uzman ekibimizle terzi usulü çözümler sunarak değer yaratacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.


Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

QR kodu okutarak Alternatif Bank Mobil uygulamasını hemen indirebilirsiniz.

qr code phone