Alternatif Bank Mobil
Alternatif Bank A.Ş.

Ücretsiz İNDİR - App Store'da Play Store'da Huawei Store'da
İndir

Türev Ürünler

  • Daha Fazla Getiri 
  • Piyasa Hareketlerinin Getirdiği Risklerden Korunma 
  • Uzman Portföy Yönetimi

Türev Ürünler Nedir?

Hızlı değişen finansal piyasalarda, yatırımlarınıza esneklik kazandırın!?

Türev ürünler, değeri bir dayanak varlığın değerindeki değişimlere göre değişen ürünlerdir. Riskten korunmak veya belirli seviyede risk alarak getiri yükseltmek amacıyla kullanılırlar. En tipik özellikleri, vade dolayısıyla zaman ve spot piyasadaki fiyat dalgalanmaları nedeniyle değişkenlik değerlerinin olmasıdır.

Alternatif Bank, bu ürünler içerisinde farklı kombinasyonları bir araya getirerek, gerek belirli bazı riskleri ortadan kaldırarak, gerekse bazı öngörülerde bulunarak (özellikle opsiyonlar aracılığıyla) farklı yapılarda gelir arttırıcı ürünler sunabilmektedir.

Başlıca Türev Ürün ve Özellikleri

FORWARD İŞLEMLER

 Temel olarak bugünden gelecekteki kuru sabitlemek amacıyla yapılan anlaşmadır. Taraflar, anlaşma tarihinde (valör) miktar, fiyat ve para değişimi tarihi (vade) konusunda mutabık kalırlar ancak para değişimi yapmazlar. Tarafları banka ve müşteri olarak tanımladığımızda, forward işlemi aslında müşteri adına açılmış kredi miktarını göstermektedir.

Kontrat hükümlülüklerinin yerine getirilmemesi gibi belirli riskleri ortadan kaldırmak amacıyla işlem büyüklüğünün belirli bir yüzdesi kadar teminat alınması söz konusudur. Vade geldiğinde her iki tarafta önceden anlaşma sağladıkları kur üzerinden yükümlülüklerini yerine getirirler. Forward işlem her iki tarafı da bağlayıcı nitelikte bir anlaşmadır.

OPSİYON İŞLEMLERİ

Temel olarak opsiyonlar, herhangi bir varlığın anlaşılan tarihte sabit bir fiyattan satma ya da satın alma hakkı veren araçlar olarak tanımlanabilir.

Döviz opsiyonları, sabit miktardaki bir parayı belirli miktar diğer bir para karşısında önceden belirlenmiş bir fiyattan gelecekte belli bir tarihte veya bu tarihten önce satın alma ya da satma hakkıdır.

Döviz opsiyonlarındaki en önemli özellik, forward sözleşmelerinden farklı olarak, opsiyonu alan tarafa üzerinde anlaşılmış fiyattan alım-satım yükümlülüğü yerine hak tanımasıdır. Faiz opsiyonları ise faiz taşıyan menkul değerlere dayalı opsiyonlardır. 

Döviz ve faiz işlemlerinde yazılan opsiyonlar farklı kategorilere ayrılabilirler. Spot ürünler üzerinden opsiyon yazımı söz konusu olabildiği gibi türev ürünlere dayalı opsiyonlar vasıtasıyla da opsiyon yazımı söz konusu olabilmektedir. Örneğin; futures kontratlar üzerine opsiyon, opsiyonlar üzerine opsiyon, futures tarzı opsiyonlar gibi. 

Opsiyon ile ilgili genel kavramlar aşağıdaki gibidir. 

Opsiyon primi:

Opsiyon kontratıyla sağlanan alım ve satım hakkı karşılığında alıcının satıcıya ödediği fiyattır. Diğer bir deyişle, satıcının kontratı düzenlemekle opsiyon dönemi boyunca karşılaşacağı riske karşın talep ettiği bedeldir. Prim, kontrattaki döviz tutarının veya uygulama fiyatının belli bir yüzdesi olarak belirtildiği gibi, bir birim döviz cinsi karşılığı ödenmesi gereken Amerikan Doları olarak da ifade edilmektedir.

Uygulama fiyatı:

Opsiyonun alıcı tarafından uygulandığında, döviz alım ya da satım işlemlerinin gerçekleştirileceği önceden belirlenen döviz kurudur.

Vade:

Avrupa tipi opsiyonlarda, alıcının opsiyonu uygulayabileceği tarihi Amerikan tipi opsiyonlarda ise alıcının opsiyonu uygulayabileceği son tarihi belirtmektedir.

YAPILANDIRILMIŞ ÜRÜNLER

Forward, opsiyon ve exotic opsiyonlardan bir veya birkaçının aynı anda kullanıldığı ürünlerdir.

SWAP (VADELİ PARA TAKASI)

Belirli bir zaman dilimi içinde, varsayımsal parasal değeri eşit olan herhangi iki mal varlığının yaratacağı nakit akışlarını takas yapma işlemidir.

FUTURES

Bir mal ya da finansal aracın ileri bir tarihte bugünden üzerinde anlaşılan bir fiyattan alınıp satılması işlemidir. Futures sözleşmelerde malın kalitesi ve adedi gibi detaylar da yer almakta olup, vadede fiziki teslim ya da nakit ödeme yapılarak sözleşme sonlandırılır.

Türev Ürünler ile İlgili Merak Ettikleriniz

Türev Ürünler ile ilgili sık sorulan sorular:

Türev Ürün işlemlerini hangi kanallardan yapabilirim?

Türev Ürünler için işlemlerinizi Alternatif Bank Şubeleri’nden, Alternatif Bank İnternet Şubesi’nden veya Alternatif Bank Mobil’den yapabilirsiniz.

Diğer Yatırım Ürünleri

Birikimlerinizi diğer mevduat ürünlerimizle de değerlendirebilirsiniz:

halka arz görseli

Halka Arz

Alternatif Bank Mobil ile Halka Arz  Taleplerinizi Kolaylıkla Gerçekleştirin 

Yatırım Fonları

Yatırım Fonları ile kazancınızı katlayın!

Hazine Bonosu

Yatırımlarınızı orta veya uzun vadede değerlendirerek güvenli ve sabit getiri sağlayın!

Eurobond

Yabancı para cinsinden uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler, Eurobond’u tercih ediyor!

Alternatif Bank Mobil Yenilendi!

Yenilenen Alternatif Bank Mobil’i App Store, Google Play Store ve Huawei App Gallery üzerinden cihazınıza indirebilirsiniz.

Alternatif Bank Mobil Yenilendi!
Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

QR kodu okutarak Alternatif Bank Mobil uygulamasını hemen indirebilirsiniz.

qr code phone
Alternatif Bank Mobil’i
Hemen İndirin

QR kodu okutarak Alternatif Bank Mobil uygulamasını hemen indirebilirsiniz.

qr code phone